Breaking ଦୁଖଦଃ ଖବର: ଏବେ ଏବେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ଓ ଭାରତୀୟ ରାଜନୀତିରେ ଖେଳିଗଲା ଶୋକର ଛାୟା !! ଆଉ ନାହାଁନ୍ତି ଏହି ବଡ ହସ୍ତୀ…

ପ୍ରୋ. ଖାନ ମୁମ୍ବାଇରେ ଇଂରାଜୀ ପ୍ରଫେସର ଥିଲେ। 1985 ରେ, ସେ ପ୍ରଥମ ଥର କଂଗ୍ରେସର ଟିକେଟ ଦ୍ୱାରା ବିଧାୟକ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ | 1990 ରେ ସେ ପୁନର୍ବାର ବିଧାୟକ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଫେସର ଜାଭେଦ୍ ଖାନଙ୍କ ହୃଦଘାତ କାରଣରୁ ଶନିବାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା | ତାଙ୍କୁ 77 ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରୋ.ଜାଭେଦ ଖାନ ଉତ୍ତର ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଜୌନପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଶାହହଙ୍ଗଜ ତହସିଲରେ ଅବସ୍ଥିତ ପହ କମଲା ଗାଁର ମୂଳ ବାସିନ୍ଦା ଥିଲେ। ସେ ଜୁହୁ ମୁମ୍ବାଇରେ ରହୁଥିଲେ। ମୁମ୍ବାଇ କଂଗ୍ରେସ ମୁଖପାତ୍ର ନୟାଜାମୁଦ୍ଦିନ ରାଇନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଫେସର ଜାଭେଦ୍ ଖାନ୍ କପୁର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲେ। ଶାନିୱାର ସକାଳେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସିତ ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ।

ତାଙ୍କର ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କୃତି ମୁସଲିମ୍ ମଜଲିସ୍ କବର ସ୍ଥାନ ଜୁହୁରେ ହୋଇଥିଲା | ପ୍ରୋଫେସର ଖାନ ମୁମ୍ବାଇରେ ଇଂରାଜୀ ପ୍ରଫେସର ଥିଲେ। 1985 ରେ, ସେ ପ୍ରଥମ ଥର କଂଗ୍ରେସ ଟିକେଟରେ ବିଧାୟକ ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ | 1990 ରେ ସେ ପୁନର୍ବାର ବିଧାୟକ ହୋଇଥିଲେ | ଏହି ସମୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଶରଦ ପାୱାର ଏବଂ ସୁଧାକର, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ଶ୍ରୀରାମ ବିବେକଙ୍କ କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ। ସେ କଂଗ୍ରେସରୁ ତାଙ୍କ ନାମ ବାହାରିଯିବା ପରେ ଶରଦ ପାୱାର ନ୍ୟାସନାଲ ପାର୍ଟିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ।

1999 ରେ CIDCO ର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲା | 2004 ରେ ଚେୟାରମେନ ପଦ ହରାଇବାପରେ ‘N’CP’ ର ଇସାରାରେ ଚାଲିଥିଲେ | 2012 ମସିହାରେ ତତ୍କାଳୀନ ମୁମ୍ବାଇ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି କ୍ରୁପା ଶଙ୍କର ସିହ୍ନା ତାଙ୍କୁ ପୁଣିଥରେ କଂଗ୍ରେସରେ ମିଶାଇଥିଲେ।

ପ୍ରୋ. ଖାନ କଂଗ୍ରେସ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ଦଳର ସଭାପତି ତଥା ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ନାଦିମ ଜାଭେଦଙ୍କ ପିତା ଥିଲେ। ନଦିମ ଜାଭେଦ 2012 ମସିହା ରେ କଂଗ୍ରେସର ଜୌନପୁର ର ବିଧାୟକ ଥିଲେ । ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପୂର୍ବତନ ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ରିଷ୍ଣ ପାଶଙ୍କର ସିହ୍ନା, ମୁମ୍ବାଇର କଂଗ୍ରେସ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଶ୍ରୀ କାହିର ଅହମ୍ମଦ ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇର କଂଗ୍ରେସ ମୁଖପାତ୍ର ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ ପ୍ରଫେସର ଜାଭେଦ୍ ଖାନଙ୍କ ନିଧନରେ ଶୋକ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି | ପୂର୍ବତନ ରାଜ୍ୟପାଳ ରାଜାମନ୍ତ୍ରି ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଫେସର ଖାନ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଶିକ୍ଷା ସମାଜର ସଭାପତି ଥିଲେ। ସେମାନେ ମୁମ୍ବାଇର ଓଶିୱାରାରେ ଦୁଇଟି କଲେଜ ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇର ଗୋଟିଏ କଲେଜ ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ | ଯେଉଁଠାରେ ହାଜାର ହଜାର ପିଲା ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ |

Share Your Views In Comments Below

comments