ଦୁଃଖଦ ଖବର: ଏବେ ଏବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପିତା ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପରିବାର ଉପରେ ଭାଙ୍ଗିଲା ଦୁଃଖର ପାହାଡ଼, ଆଉ ନାହାଁନ୍ତି…

ଏହି ବର୍ଷ ଆମ ଦେଶ ପାଇଁ ବହୁତ ଖରାପ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି | ଏହି ବର୍ଷ, ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନରେ ଅନେକ ପ୍ରକାର ଦୁଃଖ ଆସିଛି | ଏହି ବର୍ଷ ଜୀବନର ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ବର୍ଷ ଅଟେ | ଏହି ବର୍ଷ ପ୍ରଥମରେ କରୋନା ଆସି ଅନେକ କ୍ଷତି ଘଟାଇଲା ଏବଂ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଅନେକ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଧାରାବାହିକରେ ଏକ ବଡ଼ ଖବର ଆସୁଛି।ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ନାତି ସତୀଶ ଧୁପେଲିଆଙ୍କ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି | ତାଙ୍କୁ 66 ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ତିନି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କର ନିଧନ ହୋଇଛି | ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଧୁପେଲିଆ ଭଉଣୀ ଏହି କଥାର ପୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଭାଇଙ୍କ କରୋନା କାରଣରୁ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ଭାଇଙ୍କୁ ନିମୋନିଆ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ସେ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଏକ ମାସ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଥିଲେ ଏବଂ ସେଠାରେ ସେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରେ ଆସିଥିଲେ । ସେ ଏକ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପୋଷ୍ଟରେ କହିଛନ୍ତି, ‘ନମୋନିଆ’ରେ ଏକ ମାସ ବିତିବା ପରେ ମୋର ପ୍ରିୟ ଭାଇଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି | ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ ସେ କୋଭିଡ -19 ର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥିଲେ।

ଧୁପେଲିଆଙ୍କ ଉମାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ କିର୍ତ୍ତୀ ମେନନ ନାମକ ଆଉ ଜଣେ ଭଉଣୀ ଅଛନ୍ତି | ଯିଏ ‘ହାନି’ରେ ରୁହନ୍ତି ଏହି ତିନି ଭାଇଭଉଣୀ ହେଉଛନ୍ତି ମାନିଲା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବଂଶଧର। ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ରହିବା ପରେ ଭାରତରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିବା ପାଇଁ ନିଜ ଘରକୁ ଫେରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପୁଅ ମାନିଲାଲଙ୍କୁ ଏଠାରେ ଛାଡିଥିଲେ। ଧୁପାଲିଆ ଜୀବନର ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ଫଟୋଗ୍ରାଫର ଭାବରେ ବିତାଇଥିଲେ। ସେ ଗାନ୍ଧୀ ବିକାଶ ଟ୍ରଷ୍ଟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସକ୍ରିୟ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ।

Share Your Views In Comments Below

comments