Breaking: ଏବେ ଏବେ ଭାରତୀୟ ରାଜନୀତିରେ ଖେଳିଗଲା ଶୋକର ଛାୟା, ଦୁଃଖରେ ଭାଙ୍ଗି ପଡିଲେ ମୋଦି-ସାହା…

ବରିଷ୍ଠ ହରିୟାଣା ନେତା ତଥା ପୁଡୁଚେରୀର ପୂର୍ବତନ ଡେପୁଟି ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଚନ୍ଦ୍ରବତୀଙ୍କ ଆଜି ସକାଳେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି। ସେ 92 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଥିଲେ ଏବଂ କିଛି ଦିନରୁ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଥିଲେ | ଦେହାନ୍ତ ପରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଶୋକ ର ଛାୟା ଖେଳିଯାଇଛି | ସେ ଚାରାଖୀ ଦାଦ୍ରିଙ୍କ ବାସଭବନରେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ଜଣା ପଡିବା ମାତ୍ରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ତାଙ୍କ ବାସଭବନରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ।

70 ଦଶକରେ ଜନତା ପାର୍ଟି ପକ୍ଷରୁ ଭବାନୀ ସଂସଦୀୟ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଥିବା ଚରଖୀ ଦାଦ୍ରିଙ୍କ ଡାଲୱାସ୍ ଗାଁର ଚନ୍ଦ୍ରବତୀ ତାଙ୍କର ହରିୟାଣାର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ସଂସଦ ହେବାର ଗୌରବ ପ୍ରାପ୍ତ କରିଥିଲେ | 1977 ମସିହାରେ, ଯେତେବେଳେ ରାଜନୀତିରେ ମହିଳାମାନଙ୍କର ଅଂଶଗ୍ରହଣ ସମାନ ଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଚନ୍ଦ୍ରବତୀ ଭବନୀ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର ପ୍ରଥମ ନିର୍ବାଚନରେ ​​67.62% ଭୋଟ ଜିତିବାର ରେକର୍ଡ କରିଥିଲେ | ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା କେହି ଭାଙ୍ଗି ନାହାନ୍ତି |

ଚନ୍ଦ୍ରବତୀ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ 14 ଟି ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିଥିଲେ ଏବଂ ସଂସଦୀୟ ସଚିବ, ବିଧାୟକ, ସାଂସଦ, ରାଜ୍ୟପାଳ ଭଳି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦବୀରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନ ହେବାର ଯନ୍ତ୍ରଣା ତାଙ୍କ ମନରେ ରହିଥିଲା। ତେବେ ଚନ୍ଦ୍ରବତୀ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିଲେ ଯେ ବିଗତ ଦଶନ୍ଧିର ରାଜନୀତି ସ୍ୱଚ୍ଛ ଏବଂ ନିଷ୍ଠୁର ଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜନୀତି କେବଳ ଦୁର୍ନୀତି, ରାଜବଂଶ ଏବଂ ସ୍ୱାର୍ଥର ରାଜନୀତିରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ଭବାନୀ ହରିୟାଣାର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ସଂସଦ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ |

Share Your Views In Comments Below

comments