ଦୁଃଖଦ ଖବର: ସୁପରଷ୍ଟାର ଅଭିନେତା ମିଥୁନ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀଙ୍କ ପରିବାରଙ୍କ ଉପରେ ଭାଙ୍ଗିଲା ଦୁଃଖର ପାହାଡ, ରହିବ ନାହିଁ…. ଦୁଃଖରେ ଭାଙ୍ଗିପଡିଲେ Mithun Da

ତାମିଲନାଡୁରେ ବଲିଉଡ ଅଭିନେତା ମିଥୁନ ଚକ୍ରବତ୍ତୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା ମହାରଥୀ ମାନଙ୍କ ସମ୍ପତି ରିସର୍ଟ ଭଙ୍ଗାଯିବ | ସୁପ୍ରିମ କର୍ଟ ବୁଧବାର ରିସର୍ଟ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ବାହାଥିଆସ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ରିସୋର୍ଟଗୁଡିକ ବେଆଇନ ଭାବେ ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା | 2011 ରେ ରିସର୍ଟ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ମାଡ୍ରାସ ହାଇକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ମିଥୁନ ଚକ୍ରବତୀଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ଲୋକ ଏହାକୁ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟରେ ଅପିଲ ଦେଇଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ଏହି ମାମଲା ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟରେ ଅଟକି ରହିଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ ହାଇ କୋର୍ଟ ‘ଆଦେଶରେ ନିଜର ମୋହର ଦେଇଛନ୍ତି ।

ମାଡ୍ରାସ ହାଇକୋର୍ଟ ଏହାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଇକୋ-ଟୁରିଜିମ ନାମରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ମିଥୁନଙ୍କ ରିସର୍ଟ ଦ୍ୱାରା ପରିବେଶ ର ଅନେକ କ୍ଷତି ଘଟୁଛି | ଏହା ବଙ୍ଗଳା ହସ୍ତୀ କରିଡର ରେ ପଡେ ଏବଂ ଏହି ଜମି ଏକ ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗର ଜମି ଅଟେ |

ନୀଳଗିରି ପାହାଡର ମଦୁମଲାଇ ଜଙ୍ଗଲ ପରିସରରେ ଅନେକ କ୍ଷମତାଶୀଳା ବ୍ୟକ୍ତି ମାନେ ଏହି ରିସର୍ଟ ତିଆରି କରିଥିଲେ | ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ମିଥୁନ୍ ଚକ୍ରଭର୍ତ୍ତୀଙ୍କ ଏକ ରିସୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ଅଛି | ଏହି ଅଞ୍ଚଳରୁ ପାଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଲେ ହାତୀମାନେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ବୁଲାବୁଲି କରନ୍ତି | ରିସର୍ଟ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ଦିନଠାରୁ, ସେଠାରେ ଲୋକସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି | ହାତୀ ମାନଙ୍କୁ ଏହି ରାସ୍ତାରେ ଯିବା ଆସିବା କରିବାରେ ଅସୁବିଧା ହଉଛି |

ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଆଦେଶ କୁ ଚାଲେଞ୍ଜ
2011 ରେ, ହାଇକୋର୍ଟ ପରିବେଶ ପ୍ରତି ବିପଦ ଦେଖି କହିଥିଲେ ଯେ ଶ୍ରୀ ମିଥୁନଙ୍କ ସମେତ ସେ ଅନେକ ରିସୋର୍ଟ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ କୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ଏଥିସହିତ ମିଥୁନ ହାଇ କୋର୍ଟଙ୍କ ଆଦେଶକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ ରେ ଅପିଲ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ରିସର୍ଟରେ ଅନେକ ବାସିନ୍ଦା ଚାକିରି କରନ୍ତି | ଏଥି ସହିତ,ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ରିସର୍ଟ ଏବଂ ଲୋକ ଗହଳି ହେତୁ ଏହା ହାତୀମାନଙ୍କର ବେଆଇନ ଶିକାର ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଛି। ତେଣୁ, ସେମାନଙ୍କର ରିସୋର୍ଟ ଭାଙ୍ଗିବା ଠାରୁ ରକ୍ଷା କରାଯିବା ଉଚିତ |

Share Your Views In Comments Below

comments