ଚୀନ୍ କରୁଥିଲା ପିଏମ୍ ମୋଦୀଙ୍କ ସହିତ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କର ଡିଜିଟାଲ୍ ଜାସୁସି, ଦୁନିଆର ଲୋକମାନଙ୍କର ବି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିଲା ଡାଟା… କିନ୍ତୁ ଭାରତ ତାର ସବୁ…

ଚୀନ୍ ଦ୍ୱାରା ଭାରତୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମ ନାଥ କୋବିନ୍ଦ, ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ସାଂସଦ, ବିଧାୟକ, ସେନା ମୁଖ୍ୟ, କ୍ରୀଡ଼ାବିତ୍, ଉଦ୍ୟୋଗୀ ସମେତ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ଜାସୁସି ହୋଇଥିଲେ। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଚୀନ୍ ଭାରତର 10,000 ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି ଏବଂ ଏହି ଲୋକମାନେ ଡିଜିଟାଲ୍ ଜାସୁସି ଅଧୀନରେ ଅଛନ୍ତି। ନିକଟରେ ଏକ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କମ୍ପାନୀ ଜରିଆରେ ଚୀନ୍ ସରକାର ଭାରତକୁ ଜଣାଶୁଣା ଲୋକଙ୍କ ଜାସୁସି ବିଷୟରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଭାରତରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ଫ୍ରିଲାନ୍ସ ସାମ୍ବାଦିକ, ଜଣେ ଚୀନ୍ ମହିଳା ଏବଂ ନେପାଳୀ ନାଗରିକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ଚୀନ୍ ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସି ପାଇଁ ଏହି ସମସ୍ତ ଦେଶରେ ଗୁପ୍ତଚର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ। ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ଯେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ନେପାଳର ନାଗରିକମାନେ ଦୁଇଟି ସେଲ୍ କମ୍ପାନୀର କଭରରେ ଗୁପ୍ତଚର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ସ୍ୱାଧୀନ ସାମ୍ବାଦିକ ଚୀନ୍‌ର ଗୁପ୍ତଚର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ଭାରତୀୟ ସେନା ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ପଠାଉଥିଲେ।

ଜେନହୁଆ କମ୍ପାନୀ ସାହାଯ୍ୟରେ ଗୁପ୍ତଚର କରୁଥିଲେ

ଚାଇନାର କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ଭାରତର 10 ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ତଦାରଖ କରାଯାଇଥିଲା। ସେହି କମ୍ପାନୀ ନାମ ଜେନହୁଆ | ଯାହା ଚାଇନାରେ ଏକ ଶେନଜେନ୍ ଆଧାରିତ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା କମ୍ପାନୀ ଅଟେ | ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି କମ୍ପାନୀର ତାରଗୁଡ଼ିକ ଚାଇନାର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ। ଏହି କମ୍ପାନୀରୁ ଏକ ଡାଟା ଆଧାର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା | ଯେଉଁଥିରେ ଉଚ୍ଚ ପଦବୀ ଠାରୁ ବିଧାୟକ, ମେୟର ଏବଂ ସରପଞ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ | ଏହି କମ୍ପାନୀ ଏହି ଲୋକଙ୍କ ଅତି ସହଜରେ ଜାସୁସି କରୁଥିଲା |

ଭାରତ ବ୍ୟତୀତ ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଜଣାଶୁଣା ଲୋକଙ୍କ ଡାଟା ଆଧାର ‘ଜେନହୁଆ ଡାଟା ଇନଫରମେସନ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କମ୍ପାନୀ’ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହୋଇଛି। ଏହି ଦେଶର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ତଦାରଖ କରାଯାଉଛି। ଲଣ୍ଡନରୁ ପ୍ରକାଶିତ ଇଂରାଜୀ ଖବରକାଗଜ ‘ଡ଼େଲି ମେଲ’ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି କମ୍ପାନୀ ଦେଶର ରାଣୀ ତଥା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମେତ 40 ହଜାର ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଡାଟା ଆଧାର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ 35 ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ତଥ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବାବେଳେ | ଆକଳନ କରାଯାଇଛି ଯେ ଚାଇନାର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱଙ୍କ ତରଫରୁ 25 ରୁ 35 ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଡିଜିଟାଲ୍ ଜାସୁସି କରାଯାଉଛି।

କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଜାସୁସି କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥାଏ

ନିଜ ଦେଶରେ ଥିବା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଚୀନ୍ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଜାସୁସି କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଏ। ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଥିତ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍ ନିଜେ 2017 ରେ ‘ନ୍ୟାସନାଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଆଇନ’ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଛି। ଯାହାର ଆର୍ଟିକିଲ୍ 7 ଏବଂ 14 ରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ଚାଇନାର ଅନୁଷ୍ଠାନ ଏବଂ ନାଗରିକମାନେ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ତେବେ ସରକାରୀ ଗୁପ୍ତଚର ସଂସ୍ଥା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡିପାରେ। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଚୀନ୍ ସରକାର ଯାହାକୁ ଚାହିଁବେ ଗୁପ୍ତଚର କରିପାରିବେ।

ଏଥି ସହିତ, ଡିଜିଟାଲ୍ ଜାସୁସି ମାଧ୍ୟମରେ ଆଜିକାଲି ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସୂଚନା ସହଜରେ ମିଳିପାରିବ | ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଫାଉଣ୍ଡେସନ (ଓଆରଏଫ) ର ରିସର୍ଚ୍ଚ, ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜିକ୍ ଆଫେୟାର୍ସର ହର୍ଷ ପାଣ୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦ୍ରୁତ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଡିଜିଟାଲ୍ ଜାସୁସି କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍ ନିଜକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇଛି। ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଇନାରେ କୌଣସି ୱେବସାଇଟ୍ ଖୋଲିପାରିବ ନାହିଁ। ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୀନ୍ ସରକାର ଏହାକୁ ଅନୁମତି ନ ଦିଅନ୍ତି। ଏହି କାରଣ ହେଉଛି ଚାଇନାରେ ଗୁଗୁଲ, ଫେସବୁକ ଭଳି ଜିନିଷ ନିଷେଧ କରିଛି|

Share Your Views In Comments Below

comments