ଏବେ ଏବେ ଭାରତୀୟ ରାଜନୀତିକୁ ଲାଗିଲା ଏକ ବଡ଼ ଝଟକା, ଆଉ ନାହାଁନ୍ତି ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି … ଦୁଃଖରେ ବୁଡ଼ିଲା ପୁରା ଦେଶ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ – ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି ଓମ ବିର୍ଲାଙ୍କ ପିତା ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ବିର୍ଲାଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି। ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ବିର୍ଲାଙ୍କୁ 91 ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ସେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ବୀମାର ଚାଲୁଥିଲେ। ଓମ ବିର୍ଲାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ରାଜସ୍ଥାନରେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ନେଲେ। ଏହାପୂର୍ବରୁ, ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ସ୍ଥିତି ଅଧିକ ଖରାପ ଥିଲା, ଓମ ବିର୍ଲା ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସ୍ଥଗିତ କରି ତାଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ | ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ବିର୍ଲା ସମାଜସେବୀ ଭାବରେ ପରିଚିତ ଥିଲେ । ସେ କୋଟାର ସମସ୍ତ 108 ସାମାଜିକକର୍ମୀ ରେ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦବୀରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଏକ ଭିନ୍ନ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଥିଲା, ସେ ସମସ୍ତଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ସଜ୍ଜ ରହୁଥିଲେ | ତେଣୁ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ବିର୍ଲାଙ୍କୁ ସାହାକାରିତା କ୍ଷେତ୍ରରେ ପିତାମହ କୁହାଯାଉଥିଲା | ଏହି ଦୁଃଖଦ ଅବସରରେ ରାଜନୈତିକ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ ନିଜର ଭାବନା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ବିର୍ଲାଙ୍କ ଶେଷ ବିଧି ବୁଧବାର ସକାଳ 8 ଟା ସମୟରେ ଧାମର କିଶୋରପୁରା, ମୁତ୍ତିଠାରେ କରାଯାଇଥିଲା |

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା, ରାଜ୍ୟପାଲ କଲରାଜ ମିଶ୍ର ଏହି ଶୋକରେ ସମବେଦନା ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଓମ ବିର୍ଲାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ଅସୁସ୍ଥ ଥିବା ଖବର ମିଳିବା ମାତ୍ରେ ସେ ନିଜର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସ୍ଥଗିତ କରି ତାଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ | ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ବିର୍ଲାଙ୍କ ଭରାପୁରା ପରିବାର ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ 6 ପୁଅ ଏବଂ ତିନି ଝିଅ ଅଛନ୍ତି |

ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ବିର୍ଲାଙ୍କ ଜନ୍ମ 12 ଜୁନ୍ 1929 ରେ କୋଟା ଜିଲ୍ଲାର କାନଭାସରେ ହୋଇଥିଲା । ମେ 1950 ମେଟ୍ରିକ କରିବା ପରେ ସେ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ କାନଭାସ ତହସିଲରେ ଇଂରାଜୀ କ୍ଲର୍କ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ କଷ୍ଟମ୍ସ ବିଭାଗ, ଅଫିସ୍ ଅଧୀକ୍ଷକ, ଓଏସ ପ୍ରଥମ ଗ୍ରେଡ୍ ଭଳି ପଦବୀରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। 1986 ରେ, ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ବିର୍ଲା କୋଟାର ବାଣିଜ୍ୟିକ ଟ୍ୟାକ୍ସ ବିଭାଗକୁ ଆସିଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ସେ 1988 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ।

Share Your Views In Comments Below

comments