He Prabhu! ଏବେ ଏବେ ମନୋରଞ୍ଜନ ଜଗତରେ ଖେଳିଗଲା ଦୁଃଖର ଲହରୀ, ଏହି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଭିନେତାଙ୍କର ହେଲା ମୃତ୍ୟୁ, ବହୁତ ଦିନ ଧରି ପଡ଼ିଥିଲେ ରୋଗରେ…

ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବଙ୍ଗାଳି ଅଭିନେତା ସୌମିତ୍ର ଚାଟାର୍ଜୀ 85 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଏହି ଦୁନିଆରୁ ବିଦାୟ ନେଇଛନ୍ତି | ସେ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଥିଲେ | ସେପ୍ଟେମ୍ବର 15 ତାରିଖ ଅପରାହ୍ନ 12:15 ରେ ସୌମିତ୍ର ଚାଟାର୍ଜୀ ନିଜର ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ନେଇଥିଲେ | ଅକ୍ଟୋବର 6 ତାରିଖରେ ସେ କରନା ପଜିଟିଭ ବାହାରିବା ପରେ କଲିକତା ର ବେଲେ ବୁଏ କ୍ଲିନିକ ରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହଉଥିଲେ | ସୌମିତ୍ର ଏହି ଭାଇରସ ବିରୋଧରେ ଲଢ଼ି ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲେ | କିନ୍ତୁ କିଛିଦିନ ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ହେବାରେ ଲାଗିଥିଲା | ତାଙ୍କୁ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରରେ ରଖ ଯାଇଥିଲା |

ସୌମିତ୍ର ଚାଟାର୍ଜୀ ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁରେ ଦୁଖୀ ହେଲେ ପ୍ରଶଂସକ
ସୌମିତ୍ର ଚାଟାର୍ଜୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ଶୁଣି ପ୍ରଶଂସକ ମାନେ ଦୁଃଖରେ ମ୍ରିୟମାଣ ହୋଇ ପଡ଼ିଛନ୍ତି । ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ସୌମିତ୍ର ଚାଟାର୍ଜୀଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରାଯାଉଛି । ସୌମିତ୍ର ଚାଟାର୍ଜୀଙ୍କୁ ଅକ୍ଟୋବର 6 ରେ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ମିଳିବା ପରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ସେମାନେ କରୋନା ରୋଗରୁ ଭଲ ହୋଇଗଲେ | କିନ୍ତୁ କୋଭିଡ ଏଂସ୍ଫେଲୋପେଥି ତାଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥିଲା ।

ତାଙ୍କ ଉପରେ ଚିକିତ୍ସାର କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡୁନଥିଲା

ନ୍ୟୁରୋଲୋଜି, ନେଫ୍ରୋଲୋଜି, କାର୍ଡିଓଲୋଜି ଏବଂ କ୍ରିଟିକାଲ କେୟାର ମେଡ଼ିସିନ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦଳ ଗତ 40 ଦିନ ଧରି ସୌମିତ୍ର ଚାଟାର୍ଜୀଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା କୁ ସୁଧାରିବା ପାଇଁ ଅନବରତ ଚେଷ୍ଟା କରିଚାଲିଥିଲେ | ତଥାପି କୌଣସି ସୁଫଳ ମିଳିନଥିଲା |

ଏହି ସୌମିତ୍ର ଚାଟାର୍ଜୀ କିଏ ?

ସୌମିତ୍ର ଚାଟାର୍ଜୀ ବଙ୍ଗଳା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜଗତର ଜଣେ ବଡ଼ ସୁପରଷ୍ଟାର ଥିଲେ | ସେ ବଙ୍ଗଳା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜଗତର କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅଭିନେତା ଥିଲେ | ସେ 1959 ରେ ଅପୁର ସଂସାର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ରୁ ନିଜର କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | ସୌମିତ୍ର ବିଜୟୀ ଡ଼ାଇରେକ୍ଟର ସତ୍ୟଜିତଙ୍କ ସହ 14 ଟି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କାମ କରିଛନ୍ତି | ସୌମିତ୍ର ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ଭାବେ କଳାକାର ମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଥିବା ଫ୍ରାନ୍ସର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ପୁରସ୍କାର ‘Ordre des Arts et des Letters’ ପାଇଥିଲେ | ତାଙ୍କୁ ଦାଦା ସାହେବ ଫାଲକେ ସମ୍ମାନରେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା | ତାଙ୍କୁ 3 ଥର ଜାତୀୟ ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ମିଳିଥିଲା | ଏତତ୍ ବ୍ୟତିତ ତାଙ୍କୁ ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାର, 7ଟି ଫିଲ୍ମଫେୟାର ପୁରସ୍କାର ସହିତ ପଦ୍ମ ଭୂଷଣ ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ମିଳିଥିଲା |

Share Your Views In Comments Below

comments