ଏବେ ଏବେ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଉପରେ ଭାଙ୍ଗିଲା ଦୁଃଖର ପାହାଡ, ଆଉ ଦୁନିଆରେ ନାହାଁନ୍ତି ତାଙ୍କ ନିକଟତର ବନ୍ଧୁ, ଦେଶରେ ଖେଳିଗଲା ଶୋକର ଛାୟା …

କୁଏତର ଶାସକ ଶେଖ ଶାହାବା ଅଲ-ଅହମ୍ମଦ ଅଲ-ସବାଙ୍କର ମଙ୍ଗଳବାର 91 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି । ଏହି ସୂଚନା ଦେଶର ସରକାରୀ ଟିଭି ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଛି । ତୈଳ ସମୃଦ୍ଧ ଦେଶର ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ ସାବା 1990 ମସିହାରେ ଖାଦୀ ଯୁଦ୍ଧ ପରେ ଇରାକ ସହିତ ଏକ ‘ଶାନ୍ତି ଚୁକ୍ତି’ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଥିଲେ। ଏଥିସହିତ ସେ ଅନ୍ୟ ଆଞ୍ଚଳିକ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ |

କତାର ଦେଶ ଏବଂ ଆରବ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଏବଂ କୂଟନୀତିର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଶେଖ ସାହାବା ମଧ୍ୟ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ | ଏହି ପ୍ରୟାସ ଆଜିର ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଆସିଛି | 2006 ରେ, ସେ କୁଏତର ଆମୀର(ଶାସକ) ହୋଇଥିଲେ । ଏହାପୂର୍ବରୁ କୁଏତର ସଂସଦ ତାଙ୍କର ପୂର୍ବତନ ଅମୀର ଶେଖ ସାଦ ସାଲ ଅଲ ଅବଦୁଲ୍ଲା ଅଲସାବଙ୍କୁ ନଅ ଦିନ ପାଇଁ ଶାସନ ଦାଇତ୍ୱ ଦେଇଥିଲା । କୌଣସି ରୋଗ କରାଣରୁ ତାଙ୍କୁ ସିଂହାସନରୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

1990 ରେ ଇରାକ ସୈନ୍ୟମାନେ କୁଏତକୁ ପସି ଆସିଥିଲେ । ଏହା ପରେ, ଆମେରିକୀୟଙ୍କ ନୀତ୍ ଯୁଧ୍ୟରେ ଇରାକି ସେନାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା | ସେବେଠାରୁ କୁଏତ ଆମେରିକାର ନିକଟତମ ସହଯୋଗୀ ଭାବେ ରହି ଆସିଛି । ସେଠାକାର ସରକାରୀ ଟିଭି କୁରାନ ଅଧ୍ୟୟନ ପ୍ରସାରଣ ସହିତ ଶେଖ୍ ସାବାଙ୍କ ଅନ୍ତସମୟ ର ସୂଚନା ଦେଇଛି ​​| ରାଜକୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ ଅଲି ଜରାହ ଅଲ-ସାବ ଏହି ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ପୁସ୍ତକ ପାଠ କରିଥିଲେ ।

ସେ ଦୁଃଖର ସହିତ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କୁଏତର ଲୋକ, ଆରବ ଏବଂ ଇସଲାମ ଜଗତର ଲୋକମାନେ ଶେଖ ସାହାବାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁରେ ଦୁଃଖିତ ଅଛନ୍ତି | ବାସ୍ତବରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇ ନାହିଁ | ଜୁଲାଇ 2020 ରେ ଶେଖ୍ ସାବା କୌଣସି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହୋଇଥିଲେ | ତାଙ୍କୁ କୋରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଅପରେସନ୍ କରାଯାଇଥିଲା | ଏପରିକି ସେତେବେଳେ ଅଧିକାରୀମାନେ ରୋଗ ବିଷୟରେ କୌଣସି ସୂଚନା ଦେଇନଥିଲେ ।

ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଆମେରିକାର ବାୟୁସେନାର C-17 ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ୍ ହସ୍ପିଟାଲ କୁ ମିନିସୋଟା ର ରୋଚେଷ୍ଟରକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା | ସେଠାରେ ମାୟୋ କ୍ଲିନିକ୍ ଅବସ୍ଥିତ | ମାୟୋ କ୍ଲିନିକ୍ ଟିପ୍ପଣୀ ମୁତାବକ ଅନୁରୋଧରେ ତତ୍କାଳ କୌଣସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇନଥିଲା | ଶେଖ ସାବାହ 16 ଜୁନ୍ 1929 ରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ 1963 ମସିହାରେ ଦେଶର ‘ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ’ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଚାରି ଦଶନ୍ଧି ଧରି ସେ ଏହି ପଦବୀରେ ରହିଥିଲେ ।

Share Your Views In Comments Below

comments