ରିଟାୟାରମେଣ୍ଟ ପରେ ଏବେ ଧୋନି ବିକିବେ ଟମାଟର ଓ ଦୁଧ, ପଢନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର…

ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି ଅବସର ପରେ ସେ ଦୁଗ୍ଧ ଚାଷ ସହିତ ଜୈବିକ ଚାଷ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛନ୍ତି। ଧୋନି ରାଞ୍ଚିର ଧୁରୱାଠାରେ ଥିବା 55 ଏକର ଜମିରେ ଦୁଗ୍ଧ ଚାଷ ସହିତ ଜୈବିକ ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି। ଧୋନିଙ୍କ ଫାର୍ମ ହାଉସରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମୋୖସୁମୀ ପନିପରିବା ଉତ୍ପାଦନ କରାଯାଉଛି |

ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ଫାର୍ମ ହାଉସରେ ଟମାଟୋ, ଫୁଲକୋବି, ବନ୍ଧାକୋବି ଆଦି ଚାଷ କରାଯାଉଛି | ଧୋନିଙ୍କ ଫାର୍ମ ହାଉସରେ ପ୍ରତିଦିନ 80 କିଲୋ ଟମାଟୋ ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଛି | ବଜାରରେ ଏହାର ବହୁତ ଚାହିଦା ଅଛି ଏବଂ ସକାଳେ ହିଁ ସମସ୍ତ ଟମାଟୋ ବିକ୍ରି ହେଇଯାଉଛି |

ବାସ୍ତବରେ, ଟମାଟୋ ଉତ୍ପାଦନ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଜୈବିକ ରୂପରେ କରାଯାଉଛି | ରାଞ୍ଚିର ଲୋକମାନେ ଆସନ୍ତା 1 ସପ୍ତାହରେ ଧୋନିଙ୍କ ଫାର୍ମ ହାଉସ୍ ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ପାଦିତ କୋବିର ସ୍ୱାଦ ମଧ୍ୟ ପାଇପାରିବେ। ଧୋନିଙ୍କ ଫାର୍ମରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଟମାଟୋ 40 ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି |

ଏଥି ସହିତ ଧୋନିଙ୍କ ଫାର୍ମ ହାଉସରେ ପ୍ରାୟ 300 ଲିଟର କ୍ଷୀର ଉତ୍ପାଦନ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ତାଙ୍କ କ୍ଷୀର ସିଧାସଳଖ ବଜାରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି | ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମ କ୍ଷୀରର ମୂଲ୍ୟ 55 ଟଙ୍କା ରଖାଯାଇଛି, ଯାହାକି କିଛି ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବିକ୍ରି ହୋଇ ଶେଷ ହୋଇଯାଉଛି |

ଧୋନିଙ୍କ ଦୁଗ୍ଧ ଚାଷର ତଦାରଖ କରୁଥିବା ଡାକ୍ତର ବିଶ୍ୱରଂଜନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଧୋନି ଭାରତୀୟ ପ୍ରଜାତିର ସାହିୱାଲ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ପ୍ରଜାତିର ଫ୍ରୀଜିୟାନ ଗାଈ କୁ ରଖିଛନ୍ତି। ଧୋନିଙ୍କ ଗୋଶାଳାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ 70 ଟି ଗାଈ ଅଛନ୍ତି। ଏସବୁ ପଞ୍ଜାବରୁ ଅଣାଯାଇଛି। ଧୋନିଙ୍କ ଫାର୍ମ ହାଉସରେ ଶିବନନ୍ଦନ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସୁମନ ଯାଦବ ଯତ୍ନ ନେଉଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କର ଦାୟିତ୍ୱ ହେଉଛି ସମଗ୍ର ପରିବା ବ୍ୟବସାୟ |

ଶିବାନନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ଧୋନିଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରଖି ସାରିଛନ୍ତି । ଧୋନି ତାଙ୍କ ଫାର୍ମ ହାଉସର ଉତ୍ପାଦିତ ପରିବା ଏବଂ ଦୁଗ୍ଧ ଚାଷରେ ବହୁତ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି |

ଶିବନନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଧୋନି ରାଞ୍ଚିରେ ରହନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେ ପ୍ରତି ଦୁଇ-ତିନି ଦିନରେ ତାଙ୍କ ଫାର୍ମ ହାଉସ୍ ଦେଖିବାକୁ ଆସନ୍ତି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପନିପରିବା କେବଳ ଭାବରେ ଜୈବିକ ଭାବରେ ଉତ୍ପାଦିତ ହେଉଥିବା ଦେଖି ଧୋନି ବହୁତ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି | ପନିପରିବା ଏବଂ କ୍ଷୀର ବିକ୍ରୟ କରି ଯାହା ବି ରୋଜଗାର ହୁଏ, ସେଗୁଡିକ ସିଧାସଳଖ ଧୋନିଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ରଖାଯାଏ | ଧୋନି ଦୁଗ୍ଧ ଫାର୍ମରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଗାଈ ମାନଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସି କିଛି ସମୟ ମଧ୍ୟ ବିତାଇଥାନ୍ତି |

Share Your Views In Comments Below

comments