1 ଡିସେମ୍ବରରୁ ହେବକୁ ଯାଉଛି ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ଏବେ ଠାରୁ ରୁହନ୍ତୁ ସତର୍କ, ନଚେତ ପଛରେ …

ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୂତନ ବର୍ଷ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହିତ ଆସେ, ଏହି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି | ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ କ୍ଷେତ୍ର ମଧ୍ୟ ଏହା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହେବ । ବାସ୍ତବରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ରିଅଲ୍ ଟାଇମ୍ ଗ୍ରାସ ସେଟେଲମେଣ୍ଟ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି | ଯାହା ପରେ ନଗଦ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ନିୟମ 1 ଡିସେମ୍ବର 2020 ରୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି | ଏହାର ସବୁଠାରୁ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉଛି ରିଅଲ୍ ଟାଇମ୍ ଗ୍ରାସ ସେଟେଲମେଣ୍ଟ ବିଷୟରେ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଡିସେମ୍ବର 1 ରୁ କେଉଁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିବ

ରିଅଲ୍ ଟାଇମ୍ ଗ୍ରାସ ସେଟେଲମେଣ୍ଟ 24 ଘଣ୍ଟା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ

ନୂତନ ନିୟମରେ ବର୍ତ୍ତମାନ 24 ଘଣ୍ଟିଆ ରିଅଲ୍ ଟାଇମ୍ ଗ୍ରାସ ସେଟେଲମେଣ୍ଟ ସୁବିଧା ମିଳିବ | ଡିସେମ୍ବର 1 ରୁ ଭାରତର ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ମାସର ଦ୍ୱିତୀୟ ଏବଂ ଚତୁର୍ଥ ଶନିବାର ବ୍ୟତୀତ ସପ୍ତାହର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ଦିବସରେ ସକାଳ 7 ଟାରୁ 6 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରିଅଲ୍ ଟାଇମ୍ ଗ୍ରାସ ସେଟେଲମେଣ୍ଟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପଲବ୍ଧ ରହିବ | କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ସୁବିଧା ପାଇଁ 24 × 7 ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରିବ | ବୃହତ କାରବାର କିମ୍ବା ବଡ ପାଣ୍ଠି ସ୍ଥାନାନ୍ତରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି।

NEFT ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ସୁବିଧା ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲା

ଗୋଟିଏ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଟଙ୍କା ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାର ଅନେକ ବିକଳ୍ପ ଅଛି | ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ହେଉଛି ରିଅଲ୍ ଟାଇମ୍ ଗ୍ରାସ ସେଟେଲମେଣ୍ଟ , NEFT ଏବଂ IMPS | ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବରରେ ନେଫ୍ଟ ମଧ୍ୟ 24 ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ଭାରତର ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ରିଅଲ୍ ଟାଇମ୍ ଗ୍ରାସ ସେଟେଲମେଣ୍ଟ ସେବା କେବଳ ସକାଳ 7 ଟାରୁ 6 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପଲବ୍ଧ |

ରିଅଲ୍ ଟାଇମ୍ ଗ୍ରାସ ସେଟେଲମେଣ୍ଟ କ’ଣ?

ତୁରନ୍ତ RTGS ଅର୍ଥାତ୍ ରିଅଲ୍ ଟାଇମ୍ ଗ୍ରାସ ସେଟେଲମେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ପାଣ୍ଠି ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହୋଇପାରିବ | ଏହା ବଡ଼ କାରବାରରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ରିଅଲ୍ ଟାଇମ୍ ଗ୍ରାସ ସେଟେଲମେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ରାଶି 2 ଲକ୍ଷରୁ କମ୍ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ | ଏହାକୁ ଉଭୟ ଅନଲାଇନ୍ ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖା ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ | କୌଣସି ପାଣ୍ଠି ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଦେୟ ମଧ୍ୟ ନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ଶାଖାରେ ରିଅଲ୍ ଟାଇମ୍ ଗ୍ରାସ ସେଟେଲମେଣ୍ଟ ପାଣ୍ଠି ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପାଇଁ ଏକ ଦେୟ ଅଛି |

ରିଅଲ୍ ଟାଇମ୍ ଗ୍ରାସ ସେଟେଲମେଣ୍ଟ କିପରି ହେବ?

ଆପଣ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖା କିମ୍ବା ଅନ୍ଲାଇନ୍ କୁ ଯାଇ ଏହା କରିପାରିବେ | ଅନଲାଇନ୍ ପାଣ୍ଠି ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣରେ, ଆପଣ ରିଅଲ୍ ଟାଇମ୍ ଗ୍ରାସ ସେଟେଲମେଣ୍ଟ ସହିତ ବିକଳ୍ପ ଚୟନ କରନ୍ତି ଏବଂ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ବିବରଣୀ ପ୍ରବେଶ କରି ଏହାକୁ ଯୋଡ଼ିବେ | ଏହା ପରେ ଆପଣ ପଠାଇବାକୁ ଏବଂ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ପରିମାଣ ପୂରଣ କରିବେ|

ଆରବିଆଇ ଏହା କହିଛି

ଭାରତୀୟ ଆର୍ଥିକ ବଜାରର ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଏକୀକରଣର ଲକ୍ଷ୍ୟ, ଭାରତର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆର୍ଥିକ କେନ୍ଦ୍ରର ବିକାଶ ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଏବଂ ଘରୋଇ କର୍ପୋରେଟ୍ ଏବଂ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡିକ ପାଇଁ ବୃହତ ଆକାରର ଦେୟ ନମନୀୟତା ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ଜାରି ରହିଥିବା ପ୍ରୟାସକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି କରାଯାଇଛି |

ପ୍ରିମିୟମ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ

ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ପରେ, 5 ବର୍ଷ ପରେ, ବୀମାଭୁକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରିମିୟମ ପରିମାଣକୁ 50 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିପାରିବେ | ଅର୍ଥାତ୍ ସେ ଅଧା କିସ୍ତି ସହିତ ମଧ୍ୟ ନୀତି ଜାରି ରଖିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ |

LPG ମୂଲ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ

ଉଲ୍ଲେଖଥାଉ କି, LPG ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସର ପ୍ରଥମ ତାରିଖରେ ଅପଡେଟ୍ ହୋଇଥାଏ | ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିପାରେ ଏବଂ କମି ମଧ୍ୟ ପାରେ| ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଡିସେମ୍ବର 1 ରେ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇପାରିବ |

Share Your Views In Comments Below

comments