ଏହି ବଡ ଗାୟକଙ୍କର କରୋନା ଭାଇରସ ଯୋଗୁଁ ହେଲା ମୃତ୍ୟୁ, ଶୋକରେ ବୁଡ଼ିଲା ପୁରା ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି …

ବନ୍ଧୁମାନେ ବଲିଉଡର ଦିଗ୍ଗଦ ସିଙ୍ଗର ଏସପି ବାଲା ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମଙ୍କ ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନ 1.45 ରେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି। ସେ ଗତ ମାସରେ କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ଥିବା ନେଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସମସ୍ତ ଚେଷ୍ଟା ସତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ସେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇପାରିଲେ ନାହିଁ। ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତର।

ଗୁରୁବାର ଦିନ ଡାକ୍ତରଖାନା ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଏସପି ବାଲାସୁବ୍ରମଣ୍ୟନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ହଠାତ୍ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଛି। ସେଗୁଡିକ ECMO ଏବଂ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ତତ୍ୱାବଧାନରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜୀବନ ସହାୟତା ପ୍ରଣାଳୀରେ ରଖାଯାଇଛି | ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସାବିତ୍ରୀ ଏବଂ ଦୁଇ ସନ୍ତାନ – ଝିଅ ପଲ୍ଲଭି ଏବଂ ପୁଅ ଏସପି ଚରଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏସପି ବାଲୁସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ୍ ମେଡିକାଲରେ ରହିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପୁଅ ଏସପି ଚରଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯିବ।

ଏସପି ବାଲାସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ୍ ଜଣେ ଗାୟକ ବ୍ୟତୀତ ଜଣେ ଅଭିନେତା, ସଙ୍ଗୀତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, ଡବିଂ କଳାକାର ଏବଂ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତା ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।ତାଙ୍କ ଗାଇଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଗୀତ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ନାମ ଗିନିଜ ବୁକ୍ ଅଫ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡରେ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି | ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପୁରୁଷ ପ୍ଲେ ବ୍ୟାକ ଗାୟକ ପାଇଁ ସେ 6 ଟି ଜାତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପୁରସ୍କାର ଜିତିଥିଲେ। ଏସପି ବାଲା ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ 16 ଟି ଭାରତୀୟ ଭାଷାରେ 40 ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଗୀତ ଗାଇଛନ୍ତି। ସେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ (2001) ଏବଂ ପଦ୍ମ ଭୂଷଣ (2011) ଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ପାଇଛନ୍ତି |


ଏସପି ବାଲା ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ୍ ପ୍ରଥମ ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ଏକ ଦୁଜେ କେ ଲିୟେ’ (1981) ରେ ସ୍ୱର ଦାନ କରିଥିଲେ। ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପାଇଁ ସେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପୁରୁଷ ପ୍ଲେବ୍ୟାକ୍ ଗାୟକ ପାଇଁ ଜାତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପୁରସ୍କାର ପାଇଥିଲେ | 1989 ରେ ସେ ସଲମାନ ଖାନଙ୍କ ପାଇଁ ଗୀତ ଗାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସେ ‘ମେନ୍ ପ୍ୟାର୍ କିୟା’ରେ ସଲମାନଙ୍କ ଗୀତରେ ସ୍ୱର ଦେଇଥିଲେ। ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରଟି ଏକ ବ୍ଲକବଷ୍ଟର ଥିଲା ଏବଂ ଗୀତଗୁଡିକ ଆଜି ମଧ୍ୟ ପସନ୍ଦ କରାଯାଏ |

Share Your Views In Comments Below

comments