ଏବେ ସତ ଆସିଲା ପଦାକୁ ଏହି ଗମ୍ଭୀର ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି Salman Khan, ସେଇଥି ପାଇଁ ବାହା ହେଉ… ଜାଣିଲେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ

ଆଜିକା ସମୟରେ କିଏ ଅବା ସଲମାନ ଖାନଙ୍କୁ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ, ତାଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ଅଭାବ ନାହିଁ, ସଲମାନ ଖାନ ଜଣେ ବଡ ହୃଦୟ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି, ସେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ପ୍ରକୃତି ହେତୁ ସେ ସର୍ବଦା ହେଡଲାଇନରେ ରହିଛନ୍ତି, ସଲମାନ ଖାନ ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ | ଯାହା ସୁପର ହିଟ୍ ଏବଂ ବ୍ଲକବଷ୍ଟର ହୋଇଛି, ଯିଏ ସଲମାନଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ବିଷୟରେ ସବୁକିଛି ଜାଣିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସଲମାନ ଖାନଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ଗୋଟିଏ କଥା କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ବିଷୟରେ ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି |

ସଲମାନ ଖାନଙ୍କର “ଟ୍ରାଇଗେମିନାଲ ନ୍ୟୁରାଲଜିଆ” ନାମକ ଏକ ରୋଗ ଅଛି ଯାହା ଏକ ସ୍ନାୟୁ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବ୍ୟାଧି ଅଟେ। ଏହି ରୋଗ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ସଲମାନ ଖାନଙ୍କୁ ହୋଇଛି, ସେବେଠାରୁ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଉଛି। ସଲମାନ ଖାନ ଆମେରିକାରେ ନିଜର ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସେ ପ୍ରାୟତ ଆମେରିକା ଯିବା ଆସିବା କରନ୍ତି |

ଏହି ରୋଗରେ କ’ଣ ଘଟେ ଆପଣ ଜାଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି?

ଏହି ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ମୁହଁର ଅନେକ ଅଂଶରେ ଓଠ , କାନ, ମୁଣ୍ଡ ଇତ୍ୟାଦିରେ ଭୟଙ୍କର ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ | ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅସହ୍ୟ ହୋଇଥାଏ, ଦବଙ୍ଗ ସଲମାନ ଖାନ କୌଣସି ନା କୌଣସି କାରଣରୁ ସର୍ବଦା ଆଲୋଚନାରେ ଥାଆନ୍ତି | ବେଳେବେଳେ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟ ହେତୁ, ବେଳେବେଳେ ଅନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ | ସେ ନିଜ ଫିଲ୍ମ ସୁଲତାନ ମାଧ୍ୟମରେ ସମସ୍ତ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ପୁଣି ଥରେ ନିଜକୁ ପ୍ରମାଣ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣିବେ ଯେ ସେ ହସିବା ପଛରେ କେତେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି |

ହସ ପଛରେ ଭରି ରହିଛି ଯନ୍ତ୍ରଣା

ସଲମାନ ଖାନ ଏହି ରୋଗରେ ପୀଡିତ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଅସହ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗିବାକୁ ପଡିଥାଏ | ସଲମାନ ଖାନଙ୍କ ରୋଗ ଆତ୍ମଘାତି ରୋଗ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ତେବେ ଏହି ରୋଗ ଇଂରାଜୀରେ ଟ୍ରାଜମାଲିନାଲ୍ ନ୍ୟୁରାଲଜିଆ ଏବଂ ଆନିଉରିଜିମ୍ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା। ପାର୍ଟନର ଫିଲ୍ମର ସୁଟିଂ ସମୟରେ ସଲମାନ ହଠାତ୍ ଅନୁଭବ କଲେ ଯେପରି ତାଙ୍କ ମୁଖର ମାଂସପେଶୀରେ ପୀଡା ହେଉଛି। ତାଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଶୁଟିଂ ବନ୍ଦ କରି ଚିକିତ୍ସା କରିବାକୁ ପଡିଲା। ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ​​ଯେ ଏହି ରୋଗ ଭାରତରେ ଆରୋଗ୍ୟ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ, ଏହି କାରଣରୁ ତାଙ୍କୁ ଆଘାତଜନିତ ସ୍ନାୟୁ ଏବଂ ଆନିୟରିଜମର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବିଦେଶ ଯିବାକୁ ପଡିଲା। ଯଦିଓ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ସଲମାନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି। ଆଜି ବି ତାଙ୍କୁ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନେକ ଥର ଦେଖାଯାଏ। ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଏକ କିମ୍ବା ଦୁଇ ହଜାର ଲୋକ ଆଘାତଜନିତ ନ୍ୟୁରାଲଜିଆ ଏବଂ ଆନିୟର୍ସ ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ | ଏହି ରୋଗରେ, ବ୍ୟକ୍ତିର ମୁହଁର ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଏତେ ଅସହ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ ଯେ ବ୍ୟକ୍ତି ମରିବା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ |

ଗତ ବର୍ଷ PGI ହସ୍ପିଟାଲରେ ଟ୍ରମାଲିନାଲ ନ୍ୟୁରାଲଜିଆ ଏବଂ ଆନିୟରିଜମ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଯନ୍ତ୍ରଣା ପରିଚାଳନା ଉପରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ ସମୟରେ ପ୍ରଫେସର ଡ. ଅନିଲ ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହି ରୋଗ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ଥିବା ଟ୍ୟୁମରର ଏକାଧିକ ସ୍କ୍ଲେରୋସିସ୍ କାରଣରୁ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣାର କାରଣ 50 ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଜଣା ନାହିଁ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରେଡିଓ ଫ୍ରିକ୍ୱେନ୍ସି ଲିଜ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଦ୍ୱାରା ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦୂର ହୁଏ |

ଉନ୍ନତ ମସ୍ତିଷ୍କ ଧମନୀର ଆଘାତଜନିତ ସ୍ନାୟୁ ଉପରେ ଚାପ ଯୋଗୁଁ 10 ରୁ 15 ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗୁଛନ୍ତି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ରୋଗୀର ବୟସ କମ୍ ଥାଏ, ତେବେ ନ୍ୟୁରୋ ସର୍ଜନ ଆଘାତଜନିତ ସ୍ନାୟୁ ଏବଂ ଆନ୍ୱେରାଇଜିମ୍ ଅପସାରଣ ପାଇଁ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରିପାରିବେ। କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ରେଡିଓ ଫ୍ରିକ୍ୱେନ୍ସି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଏଥିରେ, ଗୋଟିଏ ଛୁଞ୍ଚି 65 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 80 ସେକେଣ୍ଡରେ ଆଘାତଜନିତ ସ୍ନାୟୁରେ ପହଞ୍ଚେ | ଏହା ସ୍ନାୟୁ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ତନ୍ତୁକୁ ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ ଏବଂ ରୋଗୀକୁ ଆରାମ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ | ଠିକ୍ ସମୟରେ ଯେକୌଣସି ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା କରିବା ଭଲ | ସଲମାନ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ରୋଗରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆରୋଗ୍ୟ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ସେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଏହି ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଆନ୍ତୁ।

Share Your Views In Comments Below

comments