କେବେ କୋଟି କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ହୃଦୟରେ ରାଣୀ ଥିଲେ ଏହି ହିରୋଇନ, ଆଜି ଏମିତି କାଟୁଛନ୍ତି ଜୀବନ, ଦେଖିଲେ ଦୁଃଖ ଲାଗିବ…

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ 80 ଦଶକର ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯିଏ ସେହି ସମୟର ସୁପରଷ୍ଟାର ଅଭିନେତ୍ରୀ ଥିଲେ | ଆମେ ମୀନାକ୍ଷୀ ସେଶାଦ୍ରିଙ୍କ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ ଯିଏ ତାଙ୍କ ସମୟରେ ବଲିଉଡକୁ ଅନେକ ବଡ଼ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଦେଇଥିଲେ | ବଲିଉଡରେ ଏକ ଭଲ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଥିବା ମୀନାକ୍ଷୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲାଇମଲାଇଟ୍ ଠାରୁ ଦୂରରେ ଜୀବନ ଅତିବାହିତ କରୁଛନ୍ତି।

ଆଜି ମୀନାକ୍ଷୀ ଏପରି ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ଚିହ୍ନିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି। ନିକଟରେ ମୀନାକ୍ଷୀ ତାଙ୍କ ଫଟୋ ହେତୁ ହେଡଲାଇନରେ ଆସିଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କର ଏହି ଫଟୋ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବହୁତ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ତାଙ୍କର ଏହି ଫଟୋ ଦେଖି ତାଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ମୀନାକ୍ଷୀ ଭାରତୀୟ ସିନେମାର ସବୁଠାରୁ ବଡ ହିଟ୍ ମଧ୍ୟରୁ ‘ଦାମିନୀ’, ‘ଘାୟଲ’, ‘ହିରୋ’, ‘ତୁଫାନ’, ଦିଲୱାଲା ଭଳି ଚଳଚିତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ।

ଆଜି ମୀନାକ୍ଷୀଙ୍କ ରୂପ ଏତେ ବଦଳିଛି ଯେ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ଚିହ୍ନିବାରେ ମଧ୍ୟ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ପରିଣତ ହୋଇଛନ୍ତି ଯେ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବଲିଉଡ ଛାଡି ନୃତ୍ୟ ଶିକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି। ମୀନାକ୍ଷୀଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଥିଲା ‘ହିରୋ’ | 1981 ମସିହାରେ ଜାପାନରେ ମିସ୍ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ଭାବରେ ମୀନାକ୍ଷୀ ଭାରତର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିଲେ। ମୀନାକ୍ଷୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ବଲିଉଡରୁ ଦୂରରେ ଅଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଟ୍ୱିଟରରେ ତାଙ୍କ ଫଟୋ ସେୟାର କରୁଛନ୍ତି।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଅଭିନୟ ବ୍ୟତୀତ ମୀନାକ୍ଷୀ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ଟ୍ରେଣ୍ଡ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ କୁଚିପୁଡି, କଥକ, ଭାରତନାଟ୍ୟମ୍ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶୀ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ସିନେମାକୁ ବିଦାୟ ଦେଇଥିବା ମୀନାକ୍ଷୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ସମୟରେ ନୃତ୍ୟ ଶିଖାଉଛନ୍ତି। ସେ ଟେକ୍ସାସରେ ଏକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିଛନ୍ତି ଯାହାର ନାମ ଚିୟରିୟାସ ଡାନ୍ସ ସ୍କୁଲ, ଏଠାରେ କଥକ ଏବଂ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ନୃତ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ଦିଅ ଯାଉଛି |

Share Your Views In Comments Below

comments