ଏମିତି ଆମକୁ ଲୁଟୁଛନ୍ତି ସରକାର, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି 25 ଟଙ୍କାର ପେଟ୍ରୋଲ ପାଇଁ ଆମେ ମାନେ ଦେଉଛନ୍ତି 80-90 ଟଙ୍କା

ଆମ ଦେଶରେ ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ ଯେଉଁଭଳି ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ,ଏଥିପାଇଁ ଆମକୁ ସେଭଳି ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିଥାଏ| ଆମ ଦେଶ 135 କୋଟି ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ, ଏବଂ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲର ଏକ ବିଶାଳ ବାଣିଜ୍ୟ ଅଛି | ଯଦିଓ ଏହା ଶସ୍ତା, କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ 5 ପଇସା, ବେଳେବେଳେ 10 ପଇସା, ବେଳେବେଳେ 20 ପଇସା କିମ୍ବା ବେଳେବେଳେ 50 ପଇସା ହିସାବରେ ବଢିଥାଏ ଯାହା ଆମକୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବରେ ଏତେ ବଡ଼ ମୂଲ୍ୟ ଲାଗେ ନାହିଁ |

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟରେ ହ୍ରାସ ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି, ତଥାପି ଆମେ ଏହାର ଲାଭ ପାଇ ନାହୁଁ। ଏହି ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ ଟ୍ୟାକ୍ସ, ଯାହା ବହୁତ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ଉପଲବ୍ଧ, ଆମକୁ ବହୁତ ଦାମରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଏ | ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ପ୍ରକୃତ ମୂଲ୍ୟ ଜାଣିଥିବେ, ସେତେବେଳେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଦାନ୍ତ ତଳେ ଆଙ୍ଗୁଠି ଚୋବାଇବେ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା 25 ଟଙ୍କାର ପେଟ୍ରୋଲ କିପରି 80-90 ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରି ହୁଏ |

ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଦିଲ୍ଲୀର ସର୍ବଶେଷ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ପେଟ୍ରୋଲର ମୂଲ୍ୟ 81 ଟଙ୍କା 59 ପଇସା। ଏହାର ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶ ଟିକସ ଆକାରରେ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇଥାଏ। IOCL ର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ରେ ଏହା ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଗୋଟିଏ ଲିଟର ପେଟ୍ରୋଲର ମୂଳ ମୂଲ୍ୟ ହେଉଛି ପୂର୍ବ କାରଖାନା ମୂଲ୍ୟ ଅର୍ଥାତ୍ 25.37 ଟଙ୍କା, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯଦି ଆପଣ ମାଲ ପରିବହନ (ପରିବହନ ଖର୍ଚ୍ଚ) ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପରିମାଣ 25.73 ଟଙ୍କା ହୋଇଯାଏ |

ଟିକସ ବିନା ଡିଲରମାନଙ୍କୁ ପେଟ୍ରୋଲ ପାଇଁ 25.73 ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ | ବର୍ତ୍ତମାନ 32.98 ଟଙ୍କା ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଡ୍ୟୁଟି ଭାବରେ ଯୋଡାଯାଉ | ଏଥିସହ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଭାଟ୍ 18.71 ଟଙ୍କା ଏବଂ ଡିଲର କମିଶନ 3.64 ଟଙ୍କା ହେବ। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ପେଟ୍ରୋଲର ମୋଟ ମୂଲ୍ୟ 25.37 ଟଙ୍କା ସହିତ 81.06 ଟଙ୍କା ଥିଲା। ସମାନ ଫର୍ମୁଲା ଡିଜେଲ ସହିତ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ |

ଅଶୋଧିତ ତୈଳର ଭାରତ ଏକ ବଡ ଆମଦାନୀକାରୀ…

ବିଶ୍ୱରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଆମଦାନୀକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଭାରତ ଅନ୍ୟତମ। ସୂଚନାନୁସାରେ, ଆମଦାନୀ ସାହାଯ୍ୟରେ ଭାରତ 85 ପ୍ରତିଶତ ବ୍ୟବହାରକୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେଇଥାଏ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଯେତେବେଳେ ବି ଅଶୋଧିତ ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ରେକର୍ଡ ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ଭାରତ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡୁଥିବାବେଳେ ଏଥିରେ ହ୍ରାସ ଭାରତକୁ ଲାଭ ଦେଇଥାଏ। ଯେତେବେଳେ ତେଲ ଶସ୍ତା ହୁଏ, ଆମଦାନୀରେ କୌଣସି ହ୍ରାସ ହୁଏ ନାହିଁ, ଯଦିଓ ଏହା ଦେଶର ବାଣିଜ୍ୟର ସନ୍ତୁଳନ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ |

ବାଣିଜ୍ୟର ସନ୍ତୁଳନ ହ୍ରାସର ଲାଭ ହେଉଛି ଟଙ୍କାକୁ ମଜବୁତ କରିବା | ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରା ଟଙ୍କାରେ ଯେତିକି ପହଞ୍ଚେ ସେତିକି ଏହା ଡଲାରର ଲାଭଦାୟକ ନୁହେଁ। ଏହାର ଗୋଟିଏ ଲାଭ ହେଉଛି ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇପାରିବ |

ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ଡଲାର ହ୍ରାସ, ପେଟ୍ରୋଲରେ 50 ପଇସା ସମାନ…

ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଇତ୍ୟାଦି ମୂଲ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାର ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ। ଯଦି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟରେ ହ୍ରାସ ଘଟେ, ତେବେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ହେବ ଯେ ପେଟ୍ରୋଲର ମୂଲ୍ୟ 50 ପଇସା ହ୍ରାସ ପାଇବ।

Share Your Views In Comments Below

comments