ଚରିତ୍ରହୀନ ହୋଇଥାନ୍ତି ଏହି ମହିଳା ମାନେ, ବିଶ୍ୱାସ ହେଉ ନଥିଲେ ଜାଣି ନିୟନ୍ତୁ ଏମାନଙ୍କର ଲକ୍ଷଣ… ନଚେତ ଆପଣ

ଆପଣ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଆମର ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଦେବୀ ଆଖ୍ୟା ଦିଆଯାଇଛି। କୁହାଯାଏ ଯେ ମହିଳାମାନେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ‘ନରମ ଏବଂ ଶାନ୍ତ’ ସ୍ଵଭାଵର ହୋଇଥାନ୍ତି | ଏଥି ସହିତ ‘ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା ପୁରୁଷଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ମହାନ୍ ହୋଇଥାନ୍ତି | ଲୋକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ୱଭାବ ଏବଂ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ବୁଝିବା ବହୁତ କଷ୍ଟକର |

ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣେ ଭଲ ଏବଂ ଚରିତ୍ରବାନ ପତ୍ନୀ ପାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଆଜିର ସମୟରେ ଏକ ଚରିତ୍ରବାନ ପତ୍ନୀ ମିଳିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ସଙ୍କେତ କହିବୁ, ଯେଉଁଥିରୁ ଆପଣ ଜାଣିପାରିବେ ଯେ ଝିଅଟି ଏକ ଚରିତ୍ରବାନ କି ନୁହେଁ |

ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ
ଏହିପରି ମହିଳାମାନେ ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ସର୍ବଦା ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଝଗଡା ଲାଗନ୍ତି | ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଜବାବ ଦେବାକୁ ମଧ୍ୟ ଭୟ କରନ୍ତି ନାହିଁ | ଛୋଟ ଛୋଟ କଥାରେ ସବୁବେଳେ ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସହ ଝଗଡା କରିଥାନ୍ତି | ସେ ଖୁସିରେ ମଧୁର କଥା କୁହନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଦୁଃଖ ସମୟ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ସେ ନିଜ ରଙ୍ଗ ଦେଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ସେ ତାଙ୍କ ଶାଶୁଘରେ ରାଣୀ ପରି ବଞ୍ଚିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଏବଂ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ | ଏହି ମହିଳାମାନେ ନିଜ ଶାଶୁଙ୍କୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ କିମ୍ବା ସମ୍ମାନ ମଧ୍ୟ କରନ୍ତି ନାହିଁ |

ସାଧାରଣତଃ ଏହିପରି ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ, ଯଦି ସେମାନେ ଭଲ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା | କିନ୍ତୁ ଭାରତର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପୁସ୍ତକ ବୃହତ ସଂହିତା ଅନୁଯାୟୀ, ଅନେକ ଉପାୟ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ମୁହଁକୁ ଦେଖି ଚିହ୍ନଟ ହୋଇପାରିବ | ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ଚେହେରା ଏବଂ ଶରୀରରେ କିଛି ଲକ୍ଷଣ ଅଛି ଯାହା ତାଙ୍କୁ ଅଲକ୍ଷଣୀ ବୋଲି କହିଥାଏ |

ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି ଅନୁସାରେ
ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ଚାଣକ୍ୟ ନିତିରେ ଚରିତ୍ରହୀନ ମହିଳାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଅନେକ କଥା କହିଛନ୍ତି। ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଆପଣ ଜାଣିପାରିବେ ଯେ ସେମାନେ ଜଣେ ଚରିତ୍ରହୀନ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରେମରେ ପଡ଼ିବେ ନାହିଁ | ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ମହିଳା ବହୁତ ପୂଜନୀୟ | ଚାଣକ୍ୟ ବେଦରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଦେବୀ କୁହାଯାଏ | କିନ୍ତୁ କିଛି ମହିଳା ଚରିତ୍ରହୀନ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାନ୍ତି | ନିଜର ଚରିତ୍ରହୀନତା ପାଇଁ ସେମାନେ ତାଙ୍କ ସହିତ ଜଡିତ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାନ୍ତି |

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହିପରି ମହିଳାମାନେ କେବଳ ଜଣେ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ | ଏହି ମହିଳାମାନେ ହୃଦୟ ଏବଂ ଜିହ୍ୱା ସଂଯୋଗ କରନ୍ତି ନାହିଁ | ସେମାନଙ୍କ ମନ କିଛି ଅଲଗା ଥାଏ ଏବଂ ବାହାରେ ଆଉ କିଛି ଚାଲିଥାଏ ।

Share Your Views In Comments Below

comments