ଗାଡି ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ଝିଅ ହେଲେ DRDOର ବୈଜ୍ଞାନିକ, କଷ୍ଟ କରି ବାପା ପଢ଼ୁଥିଲେ ପାଠ, ବାପାଙ୍କ ସହିତ ପୁରା ରାଜ୍ୟର ନାମ କଲେ ଉଜ୍ୱଳ…

ଆଜିକାଲି ଝିଅମାନେ ପୁଅମାନଙ୍କଠାରୁ ପଛରେ ନାହାଁନ୍ତି। ସେ ବିଜ୍ଞାନ, ସିନେମା କିମ୍ବା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ହେଉ | ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଝିଅମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରତିଭାକୁ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି | ଝିଅମାନେ ପ୍ରମାଣ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ କୌଣସି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପୁଅମାନଙ୍କ ପଛରେ ନାହାଁନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତ ଝିଅ ପୁଅମାନଙ୍କ କାନ୍ଦରେ କାନ୍ଦ ମିଶାଇ ଯାଉଛନ୍ତି | ଏପରି ଏକ ଉଦାହରଣ ହେଉଛି ପାହରର ଜଣେ ପ୍ରତିଜ୍ଞାକାରୀ ଝିଅ ରୀନା କଣ୍ଡାରୀ, ଯିଏ DRDO ର ଅଂଶ ହୋଇ କେବଳ ପିତାଙ୍କ ନୁହେଁ ବରଂ ସମଗ୍ର ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ମୁଣ୍ଡ ଉପରକୁ କରିଛନ୍ତି । ଆଜି ସେ ଦେଶର ସମସ୍ତ ଝିଅଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଛନ୍ତି | ତାଙ୍କ ଘରେ ଖୁସିର ବାତାବରଣ ଚାଲିଛି | ସମସ୍ତେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଉଛନ୍ତି | ରୀନା କଣ୍ଡାରୀଙ୍କ ପିତା ଟ୍ୟାକ୍ସି ଚଳାନ୍ତି। ରୀନା କଣ୍ଡାରୀ ଏକ ସାଧାରଣ ପହରୀ ପରିବାରର ଅଟନ୍ତି | ରୀନା ତାଙ୍କ ସ୍କୁଲରୁ ଏକ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପ୍ରତିଭା ଆଧାରରେ ସେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ସଂଗଠନ (DRDO) ରେ ଗେଜେଟେଡ୍ ଅଫିସର ଭାବରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି। ରୀନାଙ୍କର ଏହି ସଫଳତା ପୁଣି ଥରେ ପ୍ରମାଣିତ କରିଛି ଯେ ଝିଅମାନେ କୌଣସି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପଛରେ ନାହାଁନ୍ତି |

ରୀନା କଣ୍ଡାରୀ ମୂଳତ ଧାନପୁର ଅଞ୍ଚଳର ଧନପୁର ଖୈରପାନି ଗାଁର। ତାଙ୍କ ପିତା ଜି ହିରା ସିଂ କଣ୍ଡାରୀ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ଟ୍ୟାକ୍ସି ଚଳାଇ ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ କରିଆସୁଛନ୍ତି। ଯଦିଓ ତାଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ଏତେ ଭଲ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ପିତା ନିଜ ଝିଅ ଅଧ୍ୟୟନରେ କୌଣସି କସର ଛାଡି ନାହାଁନ୍ତି | ରୀନା ମଧ୍ୟ ବହୁତ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରୁଥିଲେ, ଯାହାର ଫଳାଫଳ ଆଜି ତାଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସିଛି | ରୀନାଙ୍କ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ପରେ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ସଂଗଠନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ। DRDO ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସହ ଜଡିତ ଗବେଷଣା ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା | ଏହି ସଂଗଠନ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଏକ ସହାୟକ ୟୁନିଟ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ |

ଏହି ସଫଳତା ସହିତ ରୀନା ସମଗ୍ର ଜିଲ୍ଲାର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି | ଏହି ସଫଳତାକୁ ନେଇ ସମଗ୍ର ଜିଲ୍ଲାର ଲୋକମାନେ ବହୁତ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି। ରୁଦ୍ରପ୍ରୟାଗର ସଭାପତି ଜନ ଆଦିକର ମଞ୍ଚ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରୀନା କେବଳ ଆମର ରୁଦ୍ରପ୍ରୟାଗ ଜିଲ୍ଲାର ଗର୍ବକୁ ବଢ଼ାଇ ନାହାଁନ୍ତି ବରଂ ସମଗ୍ର ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ଯୁବା ମାନେ ତାଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରେରଣା ନେବା ଉଚିତ କାରଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ହୋଇପାରିବ। ” ମୋହିତ ଡିମ୍ରି କହିଛନ୍ତି ଯେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ନିଷ୍ଠା ମାଧ୍ୟମରେ ରୀନା ଏହି ପଦବୀ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ପୂରା ଦେବ ଭୁମି ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ବିତ।

ରୀନାଙ୍କ ଏହି ସଫଳତାରେ ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ଖୁସି | ପିଲାଦିନରୁ ପଢିବା ଏବଂ ଲେଖିବାରେ ରୀନା ବହୁତ ବୁଦ୍ଧିମାନ ଥିଲେ। ଶେଷରେ ସେ ତାଙ୍କର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କଲେ | ରୀନା ଙ୍କ ଏହି ସଫଳତା ଉପରେ, ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କୁ ଟ୍ୟାକ୍ସି ୟୁନିଅନର ସଦସ୍ୟମାନେ ଫୁଲମାଳ ସହିତ ସ୍ୱାଗତ କରିଥିଲେ। ଡ୍ରାଇଭରମାନେ ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ରୀନା ଯେଉଁ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ତାହା ତାଙ୍କ ଜିଲ୍ଲା ତଥା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଟ୍ୟାକ୍ସି ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ବର ବିଷୟ। ରୀନାଙ୍କ ପିତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଝିଅ ତାଙ୍କୁ ମୂଲ୍ୟ ବଢ଼ାଇ ଏକ ନୂତନ ପରିଚୟ ଦେଇଛି।

Share Your Views In Comments Below

comments