ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ବି ରୋଗୀ ମାନଙ୍କର ସେବା ଜାରି ରଖିଥିଲେ ଡାକ୍ତର ପ୍ରତୀକ୍ଷା, ତାପରେ ହେଇଗଲା କରୋନା ଆଉ ମା ଛୁଆ ଦୁହେଁ…. ସଲାମ ଆପଣଙ୍କୁ …

ଯଦି ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ ଇଶ୍ବରଙ୍କ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଏ ତେବେ ଏହା ଭୁଲ ହେବ ନାହିଁ | କରୋନା ଅବଧିରେ, ସେମାନେ ପ୍ରମାଣ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ପୃଥିବୀରେ କୌଣସି ଦେବତା ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ସେ ଡାକ୍ତର ଅଟନ୍ତି| ତେବେ ଏହି ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ ଏଥିପାଇଁ ଭାରି ମୂଲ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିଥାଏ। ଲୋକଙ୍କ ସେବା କରିବା ସମୟରେ, ସେଠାରେ ଅନେକ ଡାକ୍ତର ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ମାସ ମାସ ଧରି ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିଛନ୍ତି, ତେବେ କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ରୋଗୀଙ୍କୁ କରୋନାରୁ ରକ୍ଷା କରିବାବେଳେ ଜୀବନ ହରାଇଛନ୍ତି | ଏହିପରି ଜଣେ ମହିଳା ଡାକ୍ତର ହେଉଛନ୍ତି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପ୍ରତୀକ୍ଷା ଭାଲଡେକର।

7 ମାସର ଗର୍ଭବତୀ ଥିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ଭାଲଡେକର ଦିନରାତି ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ସେବା ଜାରି ରଖିଥିଲେ | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ନିଜେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଗଲେ ଏବଂ ଅବସ୍ଥା ଏତେ ଖରାପ ହେଲା ଯେ ତାଙ୍କୁ ଅମ୍ଳଜାନରେ ରଖିବାକୁ ପଡିଲା | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେହି ନିରୀହ ପିଲାଟି ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପେଟରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲା ​​| କରୋନା ସହିତ ଯୁଦ୍ଧ କରି ଅନେକ ଦିନ ଅପେକ୍ଷା କରିବା ପରେ ପ୍ରତୀକ୍ଷା ଶେଷରେ 20 ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ | ଡାକ୍ତର ପ୍ରତୀକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେତୁ ତାଙ୍କ ସହ କାମ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ସହକର୍ମୀଙ୍କୁ ଗଭୀର ଆଘାତ ଲାଗିଛି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଡକ୍ଟର ପ୍ରତୀକ୍ଷାଙ୍କ ସେବା ଏବଂ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତତା ବିଷୟରେ ଯାହା ପାଳନ କରିବା ସମୟରେ ସେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ|

ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ମଧ୍ୟ କରୁଥିଲେ ସେବା

ଡକ୍ଟର ପ୍ରତୀକ୍ଷା ଭାଲଡେକରଙ୍କୁ ମାତ୍ର 32 ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା। ଏବଂ ସେ MBBS MD ଥିଲେ| ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ସେ ଅମ୍ରାବତୀର ଇରଭାଇନ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ। ସେ ଏହି ହସ୍ପିଟାଲର ପାଥୋଲୋଜି ବିଭାଗରେ କାମ କରୁଥିଲେ | ଯେତେବେଳେ ଭାରତରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଧକ୍କା ଦେଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ସେ ଗର୍ଭବତୀ ହୋଇଥିଲେ। ଗର୍ଭବତୀ ଥିବା ସତ୍ୱେ ସେ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଆସି ଲୋକଙ୍କ ସେବା ଜାରି ରଖିଥିଲେ।

ନିଜେ ହୋଇଗଲେ କରୋନାର ଶିକାର

ସହକର୍ମୀ ଡାକ୍ତରମାନେ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବୁଝାଇଥିଲେ ଯେ ଯଦି ସେ ଏହି ଅବସ୍ଥାରେ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନଆସନ୍ତୁ, ତେବେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ସମସ୍ତେ ଛୁଟିରେ ଯାଆନ୍ତି ତେବେ ରୋଗୀମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ କିଏ ନେବେ। ଯଦି କୌଣସି ଅନୁସନ୍ଧାନ ନହୁଏ, ତା’ହେଲେ ତାଙ୍କ ରୋଗ ଚିହ୍ନଟ କରି ଚିକିତ୍ସା କିପରି ଆରମ୍ଭ ହେବ? ଡକ୍ଟର ପ୍ରତୀକ୍ଷାଙ୍କ ଏପରି ଉତ୍ତର ଶୁଣି ତାଙ୍କ ସହକର୍ମୀମାନେ ଚୁପ୍ ହୋଇଗଲେ। ଗର୍ଭଧାରଣର ସପ୍ତମ ମାସରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଆସିବା ବନ୍ଦ କରିନଥିଲେ। ଡକ୍ଟର ପ୍ରତୀକ୍ଷା ପୂର୍ବ ପରି ଲୋକଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା ଜାରି ରଖିଥିଲେ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ।

ଶିଶୁଟି ଗର୍ଭରେ ହିଁ ମରିଗଲା

କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ପରେ ପ୍ରଥମେ ଡକ୍ଟର ଇରୱିନ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହୋଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଅବସ୍ଥା ଧୀରେ ଧୀରେ ଖରାପ ହେବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ନାଗପୁରର ଏକ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା। ସେପ୍ଟେମ୍ବର 10 ରୁ ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ରହିଥିଲା। ସେ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ଭୋଗୁଥିଲେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଅକ୍ସଇଜେନ ରେ ରଖା ଯାଇଥିଲା| ତଥାପି, ଅମ୍ଳଜାନ ପ୍ରୟୋଗ କରିବାର କୌଣସି ବିଶେଷ ଲାଭ ହୋଇ ନଥିଲା | ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଉନ୍ନତ ହେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଆହୁରି ଖରାପ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା। ତାଙ୍କର ଅସୁସ୍ଥତା ତାଙ୍କ ପିଲାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଥିଲା। ଦିନକୁ ଦିନ ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଅଧିକ ଖରାପ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା। ଶେଷରେ, 15 ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ, ତାଙ୍କ ସନ୍ତାନ ନିଜେ ଗର୍ଭରେ ମରିଗଲା|

ଶେଷରେ ହାରିଲେ ପ୍ରତୀକ୍ଷା

ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ତାଙ୍କୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଖସିଯିବାକୁ ଲାଗିଲା। ତାଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଡାକ୍ତରମାନେ ଯଥାସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ, ତଥାପି ଡାକ୍ତରମାନେ ତାଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିନଥିଲେ। ଡକ୍ଟର ପ୍ରତୀକ୍ଷାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ଆସିବା ମାତ୍ରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଏକ ଆଲୋଡ଼ନ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ଏଥିସହ ଲୋକମାନେ ଇରୱିନ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ନିଜର କ୍ରୋଧ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଡାକ୍ତର ପ୍ରତୀକ୍ଷାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଅମ୍ରାବତୀର ଇରୱିନ୍ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଦାୟୀ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ। ଏହି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଡାକ୍ତର ପ୍ରତୀକ୍ଷା ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କର ସେବା ଦେଇଥିଲେ। ଡାକ୍ତର ନିଜେ ନାଗପୁରରୁ ଅଧ୍ୟୟନ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ।

Share Your Views In Comments Below

comments