ଗରୀବ ମହିଳାଙ୍କ ଘରେ ହାଟଥ ପହଞ୍ଚିଲେ DM ସାର, ଖାଇବା ଖାଇଲେ, ଯିବା ସମୟରେ ଦେଇଗଲେ ଏମିତି ଜିନିଷ… ସମସ୍ତେ ହେଇଗଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ

କୁହାଯାଏ ଯେ ଇଶ୍ବର ଦିନେ ନା ଦିନେ ଡାକ ନିଶ୍ଚୟ ଶୁଣନ୍ତି | ଏହି 80 ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ମା ସହିତ ସମାନ ମଧ୍ୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି | ଏକ ଛୋଟ ଘରେ ଏକାକୀ, ଅନେକ ଦିନ ଭୋକିଲା ଏବଂ ଅସୁସ୍ଥ ଅବସ୍ଥାରେ ପଡ଼ି ରହିଥିଲେ ଏହି ମା | ତାଙ୍କ ଖାଇବା ପିଇବା, ଉଠିବା ଏବଂ ବସିବା ମଧ୍ୟ କଷ୍ଟକର | ପ୍ରତ୍ୟେକ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଭଗବାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କୁ ନେଇଯିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଥିଲେ | ଦାରିଦ୍ରତା ହେତୁ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ କଷ୍ଟ ସହିବାକୁ ପଡିଲା କିନ୍ତୁ ଦିନେ ଭଗବାନ ତାଙ୍କ କଥା ଶୁଣିଲେ | ଏହି ଖବର ତାମିଲନାଡୁର କରୁର ଜିଲ୍ଲାର, ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ରୋଷେଇ କରିବାକୁ କହିଲେ| ତା’ପରେ ସେ ଏକ ଟିଫିନ୍‌ରେ ସବୁ ଧରି ବାହାରି ଚିନ୍ନାମାଲନିକେନ୍ ଷ୍ଟ୍ରିପ୍‌ରେ ଥିବା ବୃଦ୍ଧ ମା’ଙ୍କ କୁଟୀରରେ ପହଞ୍ଚିଲେ |

ଅତିଥି ଭାବରେ ଛିଡା ହୋଇଥିଲେ ଅଫିସର

ଆଖପାଖର ଲୋକମାନେ ଏହି ବୃଦ୍ଧ ମାଆଙ୍କ ସହିତ ଆଖି ମଧ୍ୟ ମିଳନ୍ତି ନାହିଁ | ଏହିପରି ସମୟରେ, ତାଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଜିଲ୍ଲାର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଧିକାରୀ ଅତିଥି ଭାବରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଦେଖାଯାଏ | ସେ କିଛି ବୁଝିପାରନ୍ତି ନାହିଁ | ଡିଏମ୍ କୁହନ୍ତି, ମୁଁ ତୁମ ପାଇଁ ଘରୁ ଖାଦ୍ୟ ଆଣିଛି, ଚାଲନ୍ତୁ ଖାଇବା | ମାତା ଜୀ ଡିଏମ୍ ସାହାବଙ୍କ ସହିତ ଏକ କଦଳୀ ପତ୍ରରେ ଖାଆନ୍ତି |

ଡିଏମ କହିଲେ -ବହୁତ ଭଲ

ସେହି ମାଙ୍କ ଘରେ ଠିକସେ ବାସନ ମଧ୍ୟ ନାହିଁ, ତେଣୁ ସେ କୁହନ୍ତି, ସାର୍, ଆମେ କେବଳ କଦଳୀ ପତ୍ରରେ ଖାଇଥାଉ | ଡିଏମ୍ କହିଲେ – ବହୁତ ଭଲ | ଆଜି ମୁଁ ମଧ୍ୟ କଦଳୀ ପତ୍ରରେ ଖାଇବି | କିନ୍ତୁ ଏହି କାହାଣୀ ସେଠାରେ ଶେଷ ହୁଏ ନାହିଁ | ଯିବା ସମୟରେ ଡିଏମ୍ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ପେନସନ୍ କାଗଜପତ୍ର ଦେଇଥାନ୍ତି |

ଏବଂ ଡିଏମ୍ କହନ୍ତି ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଆସିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ, ଆପଣ ଘରେ ପେନ୍ସନ୍ ପାଇବେ। ଡିଏମ୍ କାରରେ ବସି ଚାଲିଯାଆନ୍ତି, ମାଙ୍କ ଆଖିରେ ଲୁହ ରିହିଥାଏ | ଆଖପାଖର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଚାହିଁ ରହିଥାନ୍ତି |

Share Your Views In Comments Below

comments