ଗରିବ ମଜୁରିଆଙ୍କ ଝିଅ ଗୋଟେ ଦିନ ପାଇଁ ହେଲେ ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟର, ତାପରେ କରିଦେଲେ ଏମିତି କାମ… ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଇଯିବେ

ଯେଉଁ କୃଷକମାନେ କ୍ଷେତରେ କାମ କରନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କର ଭବିଷ୍ୟତ ଗଠନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ପାଇଁ ଦିନରାତି କାମ କରନ୍ତି | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶ୍ରମିକ କୃଷକ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ପିଲା ଅଧ୍ୟୟନ ପରେ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ହୁଅନ୍ତୁ | ଅନେକ ଗରିବ ଶ୍ରମିକ ସେମାନଙ୍କ ପିଲାଙ୍କୁ ପଢ଼ନ୍ତି କାରଣ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ନାମ ଆଲୋକିତ କରିବେ | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣେ କୃଷକ ଶ୍ରମିକଙ୍କ 16 ବର୍ଷର ଝିଅ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯିଏ ଗୋଟେ ଦିନ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟର ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ, ଯିଏକି ତାଙ୍କ ବୁଦ୍ଧି ସହିତ ସରକାରୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ସହିତ ଜଡିତ ଲୋକଙ୍କ ହୃଦୟ ଜିତିଥିଲେ |

ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଝିଅ ଗୋଟେ ଦିନ ପାଇଁ ହେଲେ ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟର

ସାରା ବିଶ୍ୱରେ, ଅକ୍ଟୋବର 11 କୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବାଳିକା ଶିଶୁ ଦିବସ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା | ଏହି ଦିନ ଝିଅ ମାନଙ୍କର ସଶକ୍ତିକରଣ ପାଇଁ ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଏ | ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ମଧ୍ୟ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଅନନ୍ତପୁରରେ ହୋଇଥିଲା। ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଅନନ୍ତପୁରରେ ଜଣେ 16 ବର୍ଷର ବାଳିକା ଦିନେ ପାଇଁ କଲେକ୍ଟର ହେବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଲା | ଏହି ଝିଅଟିର ନାମ ହେଉଛି ଏମ ଶ୍ରାବଣୀ ଯିଏ ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟର ଭାବରେ ଗୋଟେ ଦିନ ପାଇଁ ଦିନ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପିତା ଜଣେ କୃଷକ ଏବଂ ତାଙ୍କ ମା ମଧ୍ୟ ଜଣେ ଶ୍ରମିକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି | ଶ୍ରାବଣୀ କସ୍ତୁରବା ଗାନ୍ଧୀ ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରନ୍ତି |

ଲଟେରୀ ସିଷ୍ଟମ ମାଧ୍ୟମରେ ନାମ ବାହାରିଲା

ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟରଙ୍କ ଚେୟାରରେ ଗୋଟିଏ ଦିନ ବସିବା ପାଇଁ ଏକ ଲଟେରୀ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା। ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟରଙ୍କ ଚେୟାରରେ ବସି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଯେତେବେଳେ ଲଟେରୀ ସିଷ୍ଟମରୁ ନାମ ହଟାଗଲା, ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ସମସ୍ତ ଲୋକ ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ, ସେମାନଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଏହି ସମସ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହୋଇଥିଲା | ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟର ଗାନ୍ଧମ୍ ଚନ୍ଦ୍ରଦୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ସମାଜରେ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଅଧିକାର ପ୍ରଦାନ କରିବା |

ଗୋଟିଏ ଦିନ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟର ହେବା ପରେ 16 ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ଏମ ଶ୍ରାବଣୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ପଶୁମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ଏବଂ ଆମ ପରିବେଶକୁ ସଫା ରଖିବାକୁ ଭୁଲି ଯାଇଛୁ। ଦିନେ ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଦ୍ୟାଳୟର ସମସ୍ତ ଡ୍ରପଆଉଟ ମଧ୍ୟ ଶିକ୍ଷିତ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ।

ଗୋଟିଏ ଦିନ ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟର କ’ଣ କଣ କାମ କଲେ ଜାଣନ୍ତୁ

ଯେତେବେଳେ ଶ୍ରାବଣୀ ଗୋଟିଏ ଦିନ ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟର ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କଲେ, ତାଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ଏକ ଫାଇଲ୍ ଦିଆଯାଇଥିଲା | ଏହି ଫାଇଲ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ 25000 କ୍ଷତିପୂରଣ ସହିତ ଜଡିତ ଥିଲା | ମହିଳା ଜଣକ ଏସସି / ଏସଟି ଆକ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ। ଶ୍ରାବଣୀ ପୁରା ଫାଇଲ୍ କୁ ଭଲଭାବେ ପଢିଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ଏହାକୁ ସଠିକ୍ ସ୍ଥାନରେ ଦସ୍ତଖତ କରିଥିଲେ | ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଏନଜିଓ ସହିତ ଜଡିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନେ ଏମ ଶ୍ରାବଣୀଙ୍କ ଜ୍ଞାନରେ ବିଶ୍ୱାସ କରିଥିଲେ।

ବିଶାଲ ଫେରେର୍ ଆରଡିଟି ହସ୍ପିଟାଲର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନାର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଭାନୁଜା ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଏମ.ସାରୱାନୀଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଶ୍ରାବଣୀ ଅନ୍ୟ ଏକ ଫାଇଲରେ ଦସ୍ତଖତ କଲେ | ଏହି ଫାଇଲରେ ଦସ୍ତଖତ କରିବା ପରେ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରାଯାଇଛି ଯେ “ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସି ଅଧିକାରୀ ଯେଉଁମାନେ ଘରୋଇ କାମ ବ୍ୟତୀତ ରାତି 8:00 ରୁ ସକାଳ 8:00 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଅଫିସିଆଲ କାର୍ଯ୍ୟରେ ତାଙ୍କୁ ନିଆଯିବ ନାହିଁ। “

Share Your Views In Comments Below

comments