ଗରିବ ପିଲା ମାନଙ୍କୁ IAS, IPS ବନେଇବା ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଛନ୍ତି ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି, ମାଗଣା ଶିକ୍ଷା ଦେଇ ସୁଧରୁଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ଜୀବନ, ଆପଣ ବି ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ…

ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ, ଶିକ୍ଷା ବିନା ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଶିକ୍ଷା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ | ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଶିକ୍ଷିତ ତେବେ ସେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବିତାଇ ପାରିବେ | ଶିକ୍ଷା ମନୁଷ୍ୟକୁ ସବୁଠାରୁ କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ କରିଥାଏ | କୁହାଯାଏ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଦାନ ହେଉଛି ଶିକ୍ଷାର ଦାନ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯିଏ ଶିକ୍ଷା ଦାନ କରୁଛନ୍ତି | ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ଗରିବ ପିଲାମାନଙ୍କୁ IAS, IPS କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ଗରିବ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମାଗଣା ଶିକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି |

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ବ୍ୟକ୍ତି, ଯାହା ବିଷୟରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଉଛୁ, ସେ ହେଉଛନ୍ତି ପରାଗ ଦିୱାନ୍ | ସେ ଜବଲପୁରର ବାସିନ୍ଦା। ପରାଗ ଦିୱାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଗରିବ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମାଗଣା ଶିକ୍ଷା ଦେଇ IAS, IPS କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ପରାଗ ଦିୱାନ ଜବଲପୁରର ଗୌରିଘାଟର ନର୍ମଦା ନଦୀ କୂଳରେ ଶିକ୍ଷାରୁ ବଞ୍ଚିତ ଗରିବ ପରିବାରର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମାଗଣା ଶିକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି |


ପରାଗ ଦିୱାନ ଦ୍ୱାରା ନର୍ମଦା ନଦୀ କୂଳରେ ଚାଲୁଥିବା ଏହି ଖୋଲା ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରାୟ 120 ଛାତ୍ର ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାକୁ ଆସନ୍ତି | ପରାଗ ଦିୱାନଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ହେଉଛି ଗରିବ ପିଲାମାନଙ୍କୁ IAS, IPS ହେବାକୁ ସକ୍ଷମ କରିବା | ପରାଗ ଦିୱାନ୍ ଜୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଚାହୁଁଛି ମୋର ଅତି କମରେ ଜଣେ ଛାତ୍ର IAS ଏବଂ IPS ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରନ୍ତୁ | ଆର୍ଥିକ ଦୁର୍ବଳ ପରିବାରର ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବାକୁ ଯୋଜନା କରିବାରେ ନିୟୋଜିତ | ଯେଉଁଠାରେ ଏହି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଛାତ୍ର ଶିକ୍ଷା ଦେବେ |

Share Your Views In Comments Below

comments