ଏହି 6 ଖେଳାଳି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତ ପୂର୍ବରୁ IPL 2020 ରେ ନିଜ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦ୍ୱାରା ଜିତିଲେ ସମସ୍ତଙ୍କ ହୃଦୟ…

ଆଇପିଏଲ୍ 2020 ର ଏହି ରୁତୁରେ, ଅନେକ ଖେଳାଳୀ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଉନ୍ନତ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହିତ ସମସ୍ତ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ହୃଦୟ ଜିତୁଛନ୍ତି | ନିଜ ପ୍ରଦର୍ଶନ ହେତୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ସମ୍ବାଦରେ ରହିଥାନ୍ତି| ସେପ୍ଟେମ୍ବର 19 ରେ ଆଇପିଏଲ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଖେଳାଳିଙ୍କ ବିଷୟରେ କିଛି ଚିନ୍ତା ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଆଇପିଏଲ୍ 2020 ର 13 ତମ ସିଜନ୍ ଅଗ୍ରଗତି କଲାବେଳେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଚିନ୍ତା କମିଗଲା। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତରେ ଭାରତକୁ ତିନୋଟି ODI, ତିନୋଟି ଟି -20 ଏବଂ ଚାରି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ୍ ଖେଳିବାକୁ ପଡିବ | 6 ଜଣ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସିରିଜ୍ ପୂର୍ବରୁ ଆଇପିଏଲରେ ବହୁତ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି | ତାଙ୍କ ଶୈଳୀ ସହିତ ସେ ସମସ୍ତ ଦର୍ଶକଙ୍କ ହୃଦୟ ଜିତିଛନ୍ତି | ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଏକ ସ୍ପ୍ଲାସ୍ କରିବାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ନଜର ଆସିଛନ୍ତି |

ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରା

ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରା ଜଣେ ରାଇଟ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ଫାଷ୍ଟ ବୋଲର | ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତ ପାଇଁ ସେ ତିନୋଟି ଫର୍ମାଟ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ଗତ ବର୍ଷର ଶେଷ ବର୍ଷରେ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ କିଛି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ନୈରାଶ୍ୟଜନକ ଥିଲା। କୋଭିଡ୍ -19 ବ୍ରେକ୍ ତାଙ୍କୁ ଅଧିକ ଅଭ୍ୟାସ କରିବାକୁ ଦେଇନଥିଲା କିନ୍ତୁ ସେ ପୁନର୍ବାର ସେ ତାଙ୍କ ଗତି ଫେରି ପାଇଥିବା ପରି ମନେହୁଏ | ଆଇପିଏଲ୍ 2020 ର ଏହି ସିଜନରେ ସେ ସର୍ବାଧିକ ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି। ସର୍ବାଧିକ ୱିକେଟ୍ ନେଉଥିବା ବୋଲରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କ ନାମ ରହିଛି। ସେ ନିଜର ସୁପର ୟର୍କର୍ ଏବଂ ସର୍ଟ-ପିଚ୍ ବିତରଣ ସହିତ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଛନ୍ତି | ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରା ଆଇପିଏଲର ଏହି ସିଜନରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 23 ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି।

ଲୋକେଶ ରାହୁଲ

ଲୋକେଶ ରାହୁଲ ତାଙ୍କର ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହିତ ସମସ୍ତ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ହୃଦୟ ଜିତିଥିଲେ | ଡାହାଣହାତୀ ଓପନର୍ ଲୋକେଶ ରାହୁଲ କୋଭିଡ -19 ବିରତି ପୂର୍ବରୁ ସୀମିତ ଓଭର ଫର୍ମାଟରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆଇପିଏଲରେ ଭଲ ଫର୍ମ ଏବଂ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ହେତୁ ସେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତ ପାଇଁ ଟେଷ୍ଟ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲେ। ସୀମିତ ଓଭର ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଉପ-ଅଧିନାୟକ ଚୟନ କରାଯାଇଛି।ଆଇପିଏଲର ଏହି ସିଜନରେ ପଞ୍ଜାବର ଅଗ୍ରଣୀ ଥିବାବେଳେ ରାହୁଲ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ତାଙ୍କ ଦଳ ପ୍ଲେ ଅଫ୍ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇପାରି ନାହିଁ। ଯଦି ଆମେ ରାହୁଲଙ୍କ ବ୍ୟାଟିଂ ବିଷୟରେ କହିବା, ତେବେ ସେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଇନିଂସରେ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ। ସେ 5 ଅର୍ଦ୍ଧ ଶତାବ୍ଦୀ ଏବଂ ଏକ ଶତକ ସାହାଯ୍ୟରେ 670 ରନ୍ ସହ ଲିଗ୍ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ |

ଶିଖର ଧାୱନ

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତ ପାଇଁ ବାମହାତୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଶିଖର ଧାୱନ ସୀମିତ ଓଭରରେ ଦଳରେ ଅଛନ୍ତି। ଗତ ବର୍ଷ ବିଶ୍ୱକପ ସମୟରେ ସେ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ, ଏହା ପରେ ସେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଭାରତ ଦଳକୁ ଫେରିଥିଲେ। ଆଇପିଏଲର ଏହି ସିଜନରେ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିବା ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ତାଲିକାରେ ଶିଖର ଧାୱନ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ 525 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି। ଶିଖର ଧାୱନ ଚଳିତ ବର୍ଷର ଆଇପିଏଲରେ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। କ୍ରମାଗତ ପ୍ରଥମ ଶତକ ହାସଲ କରିବାରେ ସେ ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍। ଟେଷ୍ଟ ଦଳରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଛୋଟ ଫର୍ମାଟ ଶିଖରଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବେ।

ମହମ୍ମଦ ଶାମି

ଆଇପିଏଲର ଏହି ସିଜନରେ ମହମ୍ମଦ ଶାମି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ଡାହାଣହାତୀ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଶାମି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ତିନୋଟି ଫର୍ମାଟରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆଇପିଏଲର ଏହି ଋତୁ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଭଲ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି | ସର୍ବାଧିକ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିବା ବୋଲର ତାଲିକାରେ ସେ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। ଆଇପିଏଲର ଏହି ସିଜନରେ ମହମ୍ମଦ ଶାମି 20 ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି।

ୟୁଜଭେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତ ପାଇଁ ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ ଭାରତର ସୀମିତ ଓଭର ଦଳରେ ଅଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ଲିଗ ସ୍ପିନର ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମ୍ୟାଚରେ ଅତି କମରେ 1 ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି। ସେ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଭାବେ ବୋଲିଂ କରୁଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। ଆଇପିଏଲର ଏହି ସିଜନରେ ସେ 20 ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ।

ସଞ୍ଜୁ ସୌମସନ୍

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତ ପାଇଁ ଭାରତର ଟି -20 ଦଳରେ ରୁଷଭ ପନ୍ତଙ୍କ ସ୍ଥାନ ନେଇଥିବା ୱିକେଟ୍ କିପର ତଥା ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ସଞ୍ଜୁଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଦୁଇଟି ଭୂମିକା ମଧ୍ୟରେ ଲଢ଼ିବାକୁ ପଡିବ। ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସରେ ଜୋସେ ବଟଲର, ବେନ ଷ୍ଟୋକ୍ସ ଏବଂ ଷ୍ଟିଭ ସ୍ମିଥଙ୍କ ଭଳି ବଡ ନାମ ଥିବା ସତ୍ୱେ ସେ ଦଳର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସ୍କୋରର ଥିଲେ। ଯଦିଓ ସେ ଏକ ସ୍ଥିର ପ୍ରାରମ୍ଭ ପାଇନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ୱେ ସେ କିଛି ମ୍ୟାଚ୍ ମଧ୍ୟରେ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତି ଇନିଂସ ଖେଳିଛନ୍ତି | ସେ ଆଇପିଏଲର ଏହି ସିଜନରେ 375 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ।

Share Your Views In Comments Below

comments