ଘରେ ଥିବା ଫ୍ରିଜ ବିଷୟରେ 99 % ଲୋକ ଜାଣି ନଥିବେ ଏହି ସତ୍ୟତା2, ଏବେ ଜାଣି ନିୟନ୍ତୁ ନ ହେଲେ ଜୀବନସାରା କରିବେ ଅନୁତାପ…

ବନ୍ଧୁଗଣ, ଆଜିକାଲିର ଏହି ଫ୍ୟାଶନ୍ ଭରପୂର ଯୁଗରେ, ଆମ ଜୀବନରେ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଏତେ ହୋଇଗଲାଣି ଯେ ଆମକୁ ଅଧିକ କାମ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ, ଅଧିକାଂଶ କାମ ମେସିନ୍ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥାଏ | ଆଜିର ସମୟରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଘରେ ଏକ ଫ୍ରିଜ୍ ଅଛି ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ରଖିବା ପାଇଁ ଆମେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଖାଦ୍ୟକୁ ସତେଜ ଏବଂ ଜୀବାଣୁ ମୁକ୍ତ ରଖିବ | ଫ୍ରିଜ, ଅର୍ଥାତ୍ ରେଫ୍ରିଜରେଟର, ଆଜିର ସମୟରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ପରିବାରର ଆବଶ୍ୟକତା ହୋଇଯାଇଛି | ଏହାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଆହୁରି ବଢିଯାଏ |

ଏହା ଥଣ୍ଡା ପାଣି କରିବା, ସର୍ବତ ତିଆରି କରିବା, ଆଇସ୍କ୍ରିମ୍ ତିଆରି କରିବା, କ୍ଷୀର ଫାଟିବାରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ଏବଂ ଖାଦ୍ୟକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବାରେ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଉପଯୁକ୍ତ ଯତ୍ନର ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ, ଫ୍ରିଜ୍ ପରି ମହଙ୍ଗା ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଶୀଘ୍ର ଖରାପ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଅନେକ ଅସୁବିଧା ଉପୁଜିପାରେ | ଏହାର ସଠିକ୍ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ, ଏହାକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପରିଚାଳନା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ, ଯାହାଫଳରେ ଏହା ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ତ୍ରୁଟି ବିନା ଆପଣଙ୍କୁ ସେବା ପାଇବେ| ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ନିମ୍ନଲିଖିତ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକର ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ |

1. ପ୍ରଥମ କଥା ହେଉଛି ରେଫ୍ରିଜରେଟରକୁ ସବୁବେଳେ ଏକ ସମତଳ ସ୍ଥାନରେ ରଖନ୍ତୁ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏହା ହଲିବ ନାହିଁ | ଏହା ଦ୍ୱାରା ଫ୍ରିଜ ଭଲ କାମ କରେ ଏବଂ ତା ଉପରେ କୌଣସି ଅତିରିକ୍ତ ବୋଝ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଏବଂ ସନ୍ତୁଳନ ମଧ୍ୟ ସମାନ ରଖନ୍ତୁ |

2. ଆପଣଙ୍କ ଫ୍ରିଜକୁ କାନ୍ଥ ପାଖରେ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଏହାକୁ ଏକ ବାୟୁ ଚଳାଚଳ ସ୍ଥାନରେ ରଖିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ପଛରୁ କାନ୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୂରତା ସର୍ବନିମ୍ନ ଛଅ ଇଞ୍ଚ ଏବଂ ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା କାନ୍ଥରୁ ଦୂରତା ସର୍ବନିମ୍ନ ଚାରି ଇଞ୍ଚ ହେବା ଉଚିତ୍ | ଯଦି ଫ୍ରିଜକୁ କାନ୍ଥଠାରୁ ଏକ ଫୁଟ ଦୂରରେ ରଖାଯାଏ, ତେବେ ଏହା ଭଲ ହେବ କାରଣ କମ୍ପ୍ରେସରର ଗରମ ପବନ କାନ୍ଥକୁ ଆଘାତ କରେ ନାହିଁ ଏବଂ କମ୍ପ୍ରେସରକୁ ଫେରିଯାଏ | ଏହି ସତର୍କତାର ଦକ୍ଷତା ସଠିକ୍ ଏବଂ ତାପମାତ୍ରା ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୁଏ ନାହିଁ |

3. ଫ୍ରିଜକୁ କେବେବି ଗରମ ସ୍ଥାନରେ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଏହାକୁ ରୋଷେଇ ଘରେ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଚୁଲିଠାରୁ ପ୍ରାୟ ପାଞ୍ଚ ଫୁଟ ଦୂରରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ | ଗରମ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ କେବେବି ଫ୍ରିଜରେ ରଖାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ପ୍ରଥମେ ଗରମ ଜିନିଷକୁ ଥଣ୍ଡା କରନ୍ତୁ, ତା’ପରେ କେବଳ ରଖନ୍ତୁ | ସେହିଭଳି, ରେଫ୍ରିଜରେଟରରୁ ବାହାର କରାଯାଇଥିବା କୌଣସି ଆଇଟମ୍ ତୁରନ୍ତ ଗରମ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ସାଧାରଣ ତାପମାତ୍ରାରେ ଏହାକୁ କିଛି ସମୟ ଖୋଲା ରଖିବା ପରେ ସେ ପ୍ରଥମେ ଗରମ ହେବା ଉଚିତ୍ |

4. ଫ୍ରିଜ୍ ଚାଲିବା ପରେ କବାଟ ଖୋଲା ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଏହା ଫ୍ରିଜ୍ ଭିତରେ ଥିବା ତାପମାତ୍ରାକୁ ବଢ଼ାଇଥାଏ ଏବଂ ଅନାବଶ୍ୟକ ଭାବରେ ଅଧିକ ଶକ୍ତି ବ୍ୟବହାର କରି ପୁନର୍ବାର ଥଣ୍ଡା କରିଥାଏ | ଫ୍ରିଜକୁ ଚକିତ କରି ଖୋଲିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଏହା ଫ୍ରିଜର ବଲ୍ବକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ ଏବଂ କବାଟ ଫ୍ରେମରେ ଥିବା ରବର ମଧ୍ୟ ଖରାପ ହୋଇପାରେ |

5. ଏହା ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଜରୁରୀ ଯେ ଫ୍ରିଜର ବାହ୍ୟ ପୃଷ୍ଠ ବରଫକୁ ଫ୍ରିଜ୍ କରେ ନାହିଁ | ଯଦି ଫ୍ରିଜ୍ ହୋଇଯାଏ, ଏହାକୁ ଡିଫ୍ରୋଷ୍ଟ କରାଯିବା ଉଚିତ | ଛୁରୀ କିମ୍ବା କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବସ୍ତୁ ସହିତ ଫ୍ରିଜ୍ ହୋଇଥିବା ବରଫକୁ କେବେବି କାଢ଼ିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଏହା ରେଫ୍ରିଜରେଟରକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ | ଫ୍ରିଜ୍ର ତାପମାତ୍ରାକୁ ଜଲଦି କମ୍ କିମ୍ବା ଅଧିକ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ହ୍ରାସ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ଯଦି ଫ୍ରିଜ୍ ଥଣ୍ଡା ହେଉନାହିଁ, ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି କମ୍ପ୍ରେସରର ଗ୍ୟାସ୍ ବାହାରି ଯାଇଛି | ଏହାକୁ ଏକ ଭଲ ମେକାନିକ୍ ଦେଖାଇବା ଉଚିତ୍ |

Share Your Views In Comments Below

comments