ଘରେ ଶୋଇଥିଲେ ମାଲିକ ଅଚାନକ ଘରେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ତାପରେ ଏମିତି ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇଲା ଶୁଆ… ସବୁଆଡେ ହେଉଛି ଚର୍ଚ୍ଚା …

ମଣିଷ ଜୀବନରେ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁମାନେ ସର୍ବଦା ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଆସୁଛନ୍ତି | ଅନେକ ଥର ଏହି ପଶୁମାନେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ବିଶ୍ୱସ୍ତତା ପ୍ରମାଣ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର କାହାଣୀ ସମସ୍ତଙ୍କ ହୃଦୟ ଜିତି ଥାଏ | ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରୁ ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେଉଁଠାରେ ଶୁଆ ମାଲିକଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିଥିଲା ।

ପ୍ରାୟତଃ ଆମେ ସାହସର ସହିତ କୁକୁରର ଭୂମିକା ବିଷୟରେ ତଥା ମାଲିକଙ୍କୁ ବିପଦରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ବିଷୟରେ ଅନେକ ଥର ଶୁଣିଛୁ, କିନ୍ତୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଯାହା ଘଟିଛି ତାହା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ | ସେ ବିଷୟରେ ଜାଣି ଆପଣ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁମାନେ କେତେଥର ଏକ ବଡ଼ କାମ କରନ୍ତି ତାହା ବୁଝିପାରିବେ |

ଏହି ଘଟଣା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର କୁଇନ୍ସଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପ୍ରଦେଶର ଅଟେ। ଘରର ମାଲିକ ଆଣ୍ଟୋନ୍ ନ୍ୟୁଏନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଶୋଇଥିବା ସମୟରେ ଘରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଥିଲା। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଧୂଆଁ ଆଲାର୍ମ ସକ୍ରିୟ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଶୁଆ ତାଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲା ଏବଂ ସେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ଖସିଯିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା |

ସେ କହିଥିଲେ, ‘ନିଆଁ ଲାଗିବା ପରେ ମୋର ଶୁଆ ଏରିକ ମୋ ନାମ ଧରି ଜୋରରେ ଚିତ୍କାର କରିବାକୁ ଲାଗିଲା ଏବଂ ମୁଁ ଉଠିଲି । ମୁଁ ଜାଗ୍ରତ ହେବା ମାତ୍ରେ କିଛି ଜଳିବାର ଗନ୍ଧ ପାଇଲି ଏବଂ ମୁଁ ପୁରା କଥା ବୁଝିଲି | ତାପରେ ମୁଁ ଏରିକକୁ ଧରି କବାଟ ଖୋଲିଲି | ମୁଁ ପୁଣି ପଛକୁ ଚାହିଁ କିଛି ନିଆଁ ଦେଖିଲି | ଏହା ପରେ ମୁଁ ମଧ୍ୟ ମୋର ଗୋଟିଏ ବ୍ୟାଗକୁ ଏରିକ ସହିତ ଧରିଲି ଏବଂ ଆମେ ତଳ ମହଲାକୁ ଦୌଡ଼ି ପଳାଇଲୁ | ‘

ଏଥି ସହିତ, କୁଇନ୍ସଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଫାୟାର ଏବଂ ଜରୁରୀକାଳୀନ ସେବା ଇନ୍ସପେକ୍ଟର କାମେରନ୍ ଥୋମାସ୍ ରିପୋର୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଶୁଆଟି ବାରମ୍ବାର “ଆଣ୍ଟନ୍, ଆଣ୍ଟନ୍!” କହି ସେ ନିଜ ମାଲିକଙ୍କ ନାମ ଡାକିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ସତର୍କ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲେ |

ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଘରେ ଧୂଆଁ ଡିଟେକ୍ଟର ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଧୂଆଁ ଡିଟେକ୍ଟର ବନ୍ଦ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଆଣ୍ଟନ୍ ସତର୍କ ହୋଇ ନିରାପଦରେ ବାହାରକୁ ଆସିଥିଲେ। ଥୋମାସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଘରର ଏକ ବଡ ଅଂଶ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି ଏବଂ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡର କାରଣ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛି।

Share Your Views In Comments Below

comments