ଗୋଟେ ପ୍ରବଚନ କରିବା ପାଇଁ ଏତେ ଟଙ୍କା ନେଇଥାନ୍ତି ଜୟା କିଶୋରୀ, ତା’ପରେ ସେହି ଟଙ୍କା ସହ କରିଥାନ୍ତି ଏପରି କାମ, ଜାଣିଲେ ମୁଣ୍ଡରେ ହାତ ଦେବେ …

ଜୟା ଜଣେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସ୍ପିକର ଭାବରେ ପରିଚିତ | ସେ କେବଳ ଦେଶରେ ନୁହେଁ ବିଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ସୋ କରି ପ୍ରବଚନ ଦିଅନ୍ତି। ସେ ନାଇ ବାଇଙ୍କ ମାୟେରା ଏବଂ ଶ୍ରୀମଦ୍ ଭାଗବତ ଗୀତା ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି | ଯେତେବେଳେ ଜୟା କିଶୋରୀ ପ୍ରବଚନ ଦିଅନ୍ତି ସେତେବେଳେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ତାଙ୍କ କଥା ଶୁଣିବାକୁ ପହଞ୍ଚନ୍ତି| କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଜୟା କିଶୋରି ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟ|

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଜୟା କିଶୋରିଙ୍କ ଭିଡିଓ ସବୁବେଳେ ଭାଇରାଲ ହେଉଥିବା ଦେଖାଯାଏ | ଜୟାଙ୍କୁ ଏକ ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ବକ୍ତା ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଚିହ୍ନିତ କରାଯାଇଛି | ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଜୟା କିଶୋରୀଙ୍କ ଫି କେତେ ଏବଂ ତାଙ୍କ କାହାଣୀର ମୂଲ୍ୟ କେତେ ତାହା ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଖୋଜାଯାଏ | ଏଠାରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ |

ଜୟା କିଶୋରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଜଣେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସେ ଏକ ସୋ କରିବା ପାଇଁ 9 ଲକ୍ଷ 50 ହଜାର ଟଙ୍କା ନେଇଥାନ୍ତି। ଏହି ଦେୟର ଅଧା ଅର୍ଥାତ୍ 4 ଲକ୍ଷ 25 ହଜାର ଟଙ୍କା ସୋ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ନେଇଥାନ୍ତି| ସୋ କରିବା ପରେ ବାକି ଫିସ ଆଦାୟ କରାଯାଏ |

ଏମାନଙ୍କୁ କରନ୍ତି ଦାନ

ଏହା ନୁହେଁ ଯେ ସୋ ବଦଳରେ ଚାର୍ଜ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ଟଙ୍କା କେବଳ ନିଜ ପାଇଁ ସେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତି | ବରଂ ସେ ଏହି ରୋଜଗାରର ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶ ନାରାୟଣ ସେବା ସନ୍ଥାନକୁ ଦାନ କରିଥାନ୍ତି| ଏହା ଏକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଯାହା ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଦକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ସେବାରେ ନିୟୋଜିତ | ବିଶେଷ ଭାବରେ, ଭିନ୍ନକ୍ଷମମାନଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ | ଭିନ୍ନକ୍ଷମମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାନୀୟ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ନାରାୟଣ ସେବା ସାନଷ୍ଟାନ୍ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା |

ଜୟା କିଶୋରିଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସେ ପ୍ରବଚନ କହିବାରେ ଅଧିକ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି, ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ଭିନ୍ନକ୍ଷମଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ସମୟ ନାହିଁ | ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ସେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପହଞ୍ଚି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହି କାରଣରୁ ସେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ସେବା ପାଇଁ କିଛି ଦାନ କରନ୍ତି | ଜୟା କିଶୋରୀ କେବଳ ପ୍ରବଚନ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ, ବରଂ ସେ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରୁଥିବା ପ୍ରବଚନର ଗୁଡ଼ିକର ମହତ୍ତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି | ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ, ସେ ତାଙ୍କର ରୋଜଗାରର ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶ ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତି |

ଯଦି ଆପଣ ତାଙ୍କ ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ (iam jayakishori dot com) କୁ ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଦର୍ଶାଏ ଯେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ ସହିତ ବେଟି ବଚାଓ ବେଟି ପଢ଼ାଓ ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମଧ୍ୟ ସେ ସହଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି | ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ତାଙ୍କର ବିଶେଷ ଆଗ୍ରହ ରହିଛି | ଜୟା କିଶୋରୀ ଅନେକ ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ଜଣେ ପ୍ରେରଣାଦାୟୀ ବକ୍ତା ଭାବରେ ସେ ସେମିନାର ମଧ୍ୟ ପରିଚାଳନା କରନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କ କଥା ଶୁଣିବା ପରେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସୀ ହୁଅନ୍ତି | ସେ ଏଠାରେ ପଚାରିଥିବା ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦିଅନ୍ତି |

ବହୁତ ଫଲୋଓରସ ଅଛନ୍ତି

ଜୟା କିଶୋରୀଙ୍କ ଭଜନ ଏବଂ ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ଭିଡିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି | ଟ୍ୱିଟରରେ ଜୟା କିଶୋରୀଙ୍କର 31 ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଅନୁସରଣକାରୀ ଅଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ଜୟା କିଶୋରୀ କେବଳ 11 ଜଣଙ୍କୁ ଅନୁସରଣ କରୁଛନ୍ତି | ଯେଉଁମାନେ ଟ୍ୱିଟରରେ ଜୟା କିଶୋରୀଙ୍କୁ ଅନୁସରଣ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ପିଏମଓ ଇଣ୍ଡିଆ, ଯୋଗ ଆଦିତ୍ୟନାଥ, ବିଜେପି, ସଂସ୍କୃତ ଟିଭି, ମହାଦେବ ସିଂ ଖାନ୍ଦେଲା, ଟ୍ୱିଟର ଇଣ୍ଡିଆ, ସ୍ୱାମୀ ଆୱାଦେଶାନନ୍ଦ ଏବଂ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ବାଲାକ୍ରିଷ୍ଣା ଅଛନ୍ତି।

ଜୟା କିଶୋରୀ ଟ୍ୱିଟରରେ ଲୋକପ୍ରିୟ, କିନ୍ତୁ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ତାଙ୍କର ଲୋକପ୍ରିୟତା ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ସେ ବହୁତ ସକ୍ରିୟ ଥିବା ଦେଖାଯାଏ | ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ଜୟା କିଶୋରୀଙ୍କର 1.4 ନିୟୁତ ଅନୁସରଣକାରୀ ଅଛନ୍ତି। ତଥାପି, ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନୁସରଣ କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ | ଜୟା କିଶୋରୀ କେବଳ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ 27 ଟି ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ଅନୁସରଣ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ମୁଖ୍ୟତ ଅନୁପମ ଖେର, ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ, ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର, ଦିବ୍ୟା ଖୋସଲା କୁମାର, ଜ୍ୟାକି ଶ୍ରଫ, ଆର୍ ରହମାନ ଏବଂ ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଜୟା କିଶୋରୀ ମଧ୍ୟ ବାରାକ ଓବାମା, ରତନ ଟାଟା ଏବଂ ମିସେଲ ଓବାମାଙ୍କୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି |

Share Your Views In Comments Below

comments