ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନ ଙ୍କର ଏହି 5ଟି ଚମତ୍କାରୀ ମନ୍ଦିର, ଯେଉଁଠାରେ ଦର୍ଶନ ମାତ୍ରେ ସବୁ ଇଚ୍ଛା ହୁଏ ପୂରଣ, ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ସବୁ ହେଇଯାଏ ଦୁର…

ସଙ୍କଟ ମୋଚନ ମହାବଳି ହନୁମାନଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ଦେବତାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ଦୟାଳୁ ଭଗବାନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | କୁହାଯାଏ ଯେ କଳିଯୁଗରେ ମଧ୍ୟ ହନୁମାନ ଜୀ ଶୀଘ୍ର ତାଙ୍କ ଭକ୍ତଙ୍କ ଡାକ ଶୁଣନ୍ତି। ଯଦି ଜଣେ ଭକ୍ତ ତାଙ୍କୁ ଆନ୍ତରିକ ମନ ସହିତ ପୂଜା କରେ, ତେବେ ସେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଜୀବନର ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା ଦୂର କରନ୍ତି | କୁହାଯାଏ ଯେ ହନୁମାନ ହେଉଛନ୍ତି ଏକମାତ୍ର ଦେବତା ଯିଏକି ଦେଶ ଭ୍ରମଣ କରନ୍ତି। ଯେପରି ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ, ମଙ୍ଗଳବାର ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଦିନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏହି ଦିନ ଭକ୍ତମାନେ ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି। ଲୋକମାନେ ହନୁମାନ ଜୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଇ ହନୁମାନ ଚଲିସା ପାଠ କରନ୍ତି ଏବଂ ବୁନଦୀ ଲଡୁସର ପ୍ରସାଦ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତି | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଶର ଏହିପରି ପାଞ୍ଚଟି ଚମତ୍କାର ହନୁମାନ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯେଉଁଠାରେ ଭକ୍ତମାନଙ୍କର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଇଚ୍ଛା ପୂଜା ଦ୍ୱାରା ପୂରଣ ହୋଇଥାଏ। ହନୁମାନ ଜୀଙ୍କର ଆଶୀର୍ବାଦ ସହିତ ଭକ୍ତଙ୍କ ଜୀବନରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଦୁଃଖ ଦୂର ହୋଇଥାଏ |

ସଙ୍କଟ ମୋଚନ୍ ମନ୍ଦିର, ବାରଣାସୀ

ମହାବଲି ହନୁମାନଙ୍କ ଏକ ଚମତ୍କାର ମନ୍ଦିର ବାରଣାସୀରେ ଅବସ୍ଥିତ | ଏହି ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ମନ୍ଦିରର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ସେହି ସ୍ଥାନରେ ହୋଇଛି ଯେଉଁଠାରେ ହନୁମାନ ଜୀ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସ୍ୱପ୍ନରେ ମହାକବୀ ତୁଳସିଦାସଙ୍କୁ ଦେଖା କରିଥିଲେ |ସଙ୍କଟ ମୋଚନ ହନୁମାନ କବି ତୁଳସିଦାସଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲେ | କୁହାଯାଏ ଯେ ଭକ୍ତଙ୍କ ସମସ୍ତ ଇଚ୍ଛା ଏଠାରେ କେବଳ ଦର୍ଶନ ଦ୍ୱାରା ପୂରଣ ହୋଇଥାଏ। ମଙ୍ଗଳବାର ଏବଂ ଶନିବାର ଏଠାରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ ଜମେ। ସମସ୍ତ ଲୋକ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାକୁ ଏଠାକୁ ଆସନ୍ତି |

ଓଲଟା ହନୁମାନଙ୍କର ମନ୍ଦିର, ଇନ୍ଦୋର

ହନୁମାନ ଜୀଙ୍କର ଏହି ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ ସବୁଠାରୁ ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏଠାରେ ହନୁମାନ ଜୀଙ୍କର ଏକ ଓଲଟା ପ୍ରତିମା ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି | ଏହି ହନୁମାନ ମନ୍ଦିର ଇନ୍ଦୋରରେ ନିର୍ମିତ | କୁହାଯାଏ ଯେ ଏଠାକୁ ଆସୁଥିବା ଭକ୍ତ କେବେବି ଖାଲି ହାତରେ ଯାଆନ୍ତି ନାହିଁ। ସମସ୍ତ ଭକ୍ତଙ୍କ ଇଚ୍ଛା କେବଳ ଏହି ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ ଦ୍ୱାରା ପୂରଣ ହୁଏ |

ହନୁମାନ ଧରା ମନ୍ଦିର, ଚିତ୍ରକୋଟ

ହନୁମାନର ଏକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମନ୍ଦିର ଚିତ୍ରକୋଟରେ ଅବସ୍ଥିତ | ହନୁମାନ ଜୀଙ୍କର ଏହି ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ହନୁମାନ ଜୀଙ୍କର ଏକ ବିରାଟ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଅଛି | ପ୍ରକୃତରେ ତାଙ୍କର ଦୁଇଟି କୂଅ ଅଛି, ଯାହାର ସ୍ରୋତ ହନୁମାନ ଜୀଙ୍କୁ ସ୍ପର୍ଶ କଲାବେଳେ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ | ଏହି କାରଣରୁ ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ହନୁମାନ ଧରା ମନ୍ଦିର କୁହାଯାଏ | ଏହି ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭକ୍ତଙ୍କର ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହୁଏ |

ହନୁମାନଗରୀ ମନ୍ଦିର, ଅଯୋଧ୍ୟା

ହନୁମାନ ଜୀଙ୍କର ଏହି ମନ୍ଦିର ହନୁମାନଗରୀ ଭାବରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ | ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ହନୁମାନ ଜୀଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ 60 ଟି ପାହାଚ ଚଢିବାକୁ ପଡିବ | ହନୁମାନ ଜୀ ଏଠାକୁ ଆସୁଥିବା ଏବଂ ଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ଭକ୍ତଙ୍କର ସମସ୍ତ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ କରନ୍ତି |

ହନୁମାନ ମନ୍ଦିର, ଆହ୍ଲାବାଦ

ମହାବଲି ହନୁମାନଙ୍କ ଏହି ଚମତ୍କାର ମନ୍ଦିର ସଙ୍ଗମ କୂଳରେ ଅବସ୍ଥିତ | ଏହି ମନ୍ଦିର ହେଉଛି ଦେଶର ଏକମାତ୍ର ମନ୍ଦିର ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନଙ୍କ 20 ଫୁଟର ମୂର୍ତ୍ତି ଅଛି। କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କୁ ଦେଖା କରି ଭକ୍ତଙ୍କ ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା ଦୂର ହୋଇଯାଏ। ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଏଠାକୁ ଆସୁଥିବା ଭକ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ରହିଥାଏ |

Share Your Views In Comments Below

comments