ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ବି ଅଛି ଏପରି ବିରଳ 5 ବା 10 ଟଙ୍କିଆ କଏନ ତେବେ ଆପଣ ବି ହେଇପାରିବେ ଲକ୍ଷପତି, କଏନ ଥିବା ଦରକାର ଏମିତି ଫୋଟୋ…

ଶାରଦୀୟ ନବରାତ୍ରୀ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । କୋଭିଡ-19 ହେତୁ ଏଥର ଅନେକ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ପଡିବ | କିନ୍ତୁ ତଥାପି ଭକ୍ତଙ୍କ ଉତ୍ସାହ କମିନାହିଁ। ମାତାରାନୀଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ ଭକ୍ତମାନେ ଉପବାସ ଠାରୁ ଦାନ ସବୁ କରନ୍ତି | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ବୈଷ୍ଣୋଦେବୀଙ୍କର ଏହି ମୁଦ୍ରା ଅଛି ତେବେ ମାତା ରାନୀଙ୍କ କୃପା ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିପାରେ | ଏହି ମୁଦ୍ରାଗୁଡ଼ିକୁ ସଠିକ୍ ସ୍ଥାନରେ ବିକ୍ରି କରି ଆପଣ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ |ଏହି ଦୁନିଆରେ ବହୁତ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ପୁରୁଣା ମୁଦ୍ରା ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି | ଏହି ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ମୁଦ୍ରା ଜମା କରିବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି | ଏହିପରି ମୁଦ୍ରା ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ୱେବସାଇଟରେ ନିଲାମ କରାଯାଏ |

ଅନଲାଇନ୍ କରିପାରିବେ ବିକ୍ରି

ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ, ବର୍ତମାନ ଇଣ୍ଟରନେଟର ଟ୍ରେଣ୍ଡ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, ସବୁକିଛି କିଣିବା ଏବଂ ବିକ୍ରୟ କରିବା ବହୁତ ସହଜ ହୋଇଯାଇଛି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ମୁଦ୍ରା ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ, କାରଣ ଆପଣ ଏହାକୁ ଅନଲାଇନରେ ମଧ୍ୟ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ | ସେହିଭଳି ଭିଣ୍ଟେଜ୍ ମୁଦ୍ରା ଏବଂ ନୋଟ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମାର୍ଟ ୱେବସାଇଟରେ ନିଲାମ ହେଉଛି | ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ପୁରୁଣା ଜିନିଷ ଜମା କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ସେମାନେ ଏହି ମୁଦ୍ରା ପାଇଁ ଏକ ନାମମାତ୍ର ମୂଲ୍ୟ ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ | Quikr ଏବଂ OLX ପରି ଅନ୍ୟ ସାଇଟରେ ଆପଣ ଏହି ମୁଦ୍ରା ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ | ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ୱେବସାଇଟ୍ ଗୁଡିକରେ ଆପଣଙ୍କର ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଏହି ମୁଦ୍ରାର ଚିତ୍ର ଅପଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଯାହା ପରେ କ୍ରେତାମାନେ ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିପାରିବେ |

ବୈଷ୍ଣବଦେବୀଙ୍କ ଫଟୋ ଥିବା ଆବଶ୍ୟକ

2002 ରେ 5 ଏବଂ 10 ଟଙ୍କା ମୁଦ୍ରାରେ ମାତା ବୈଷ୍ଣୋବ ଦେବୀଙ୍କ ଫଟୋ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା, ତେଣୁ ଆଜିର ସମୟରେ ତାକୁ ପାଇବା ବହୁତ କଷ୍ଟକର | ଏହି ମୁଦ୍ରାଗୁଡ଼ିକର ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଅଶୋକ ସ୍ତମ୍ଭ ମଧ୍ୟ ଅଛି ଏବଂ ଏହା ତଳେ ପାଞ୍ଚ ଟଙ୍କା ଲେଖାଯାଇଛି | ଏହା ସହିତ, ମୁଦ୍ରାର ଅପର ପାର୍ଶ୍ୱରେ ମାତା ବୈଷ୍ଣୋବ ଦେବୀଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଚିତ୍ରିତ ହୋଇଛି |

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଏହା ଉପରେ ମାତା ବୈଷ୍ଣୋବ ଦେବୀ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ବୋର୍ଡ ଉଭୟ ହିନ୍ଦୀ ଏବଂ ଇଂରାଜୀ ଭାଷାରେ ଲେଖାଯାଇଛି ଏବଂ ଏହାପୂର୍ବରୁ ଏହି ମୁଦ୍ରାଗୁଡ଼ିକର ଓଜନ ପ୍ରାୟ 6 ଗ୍ରାମ ଥିଲା। ବୈଷ୍ଣୋବ ଦେବୀଙ୍କ ଚିତ୍ର ହେତୁ ଲୋକମାନେ ଏହି ମୁଦ୍ରାଗୁଡ଼ିକୁ ବହୁତ ଶୁଭ ବୋଲି ଭାବନ୍ତି | ସେଥିପାଇଁ ସେମାନେ ଏହି ମୁଦ୍ରା ପାଇଁ କୌଣସି ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ |

10 ଲକ୍ଷ ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ

ଏହି ମୁଦ୍ରାଗୁଡ଼ିକୁ ଇଣ୍ଡିଆ ମାର୍ଟ ୱେବସାଇଟରେ ନିଲାମ କରାଯାଇଛି। ଆପଣ ନିଲାମ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ | ବୈଷ୍ଣୋବ ଦେବୀଙ୍କ ଚିତ୍ର ଧାରଣ କରିଥିବା ଏହି ମୁଦ୍ରାଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କୁ 10 ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ | ଏହି ମୁଦ୍ରା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ୱେବସାଇଟରେ ଅନେକ ବିରଳ ନୋଟ୍ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ | ଏହିପରି ଅନେକ ନୋଟ୍ ବ୍ରିଟିଶ ଭାରତରେ ଚାଲୁଥିଲା, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ହଜାରେ ନୋଟ ମୂଲ୍ୟର | ଯେଉଁଥିରେ 10 ଟଙ୍କିଆ ଏକ ନୋଟ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଏହି ନୋଟର ବିଶେଷତ୍ୱ ​​ହେଉଛି ଏହାର ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଅଶୋକା ସ୍ତମ୍ଭ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପଟେ ତିନି ମୁଖର ସିଂହର ଚିତ୍ର ଅଛି |

Share Your Views In Comments Below

comments