ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ବି ଅଛି ଏମିତି 10 ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ ତେବେ ଆପଣ ବି ହେଇ ପାରିବେ ମାଲାମାଲ, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି…

ଆଜିକାଲି ଭାରତର ଲୋକମାନେ ନଗଦବିହୀନ ବିନିମୟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, କମ୍ ଲୋକ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ନୋଟ୍ ରଖିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ | ତେବେ ସମୟ ସହିତ ଭାରତୀୟ ନୋଟରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି | ଯଦି ଆପଣ ପୁରୁଣା ନୋଟ୍ ଗୁଡିକୁ ଦେଖନ୍ତି,ତେବେ ସେଗୁଡ଼ିକ ଆଧୁନିକ ଯୁଗର ନୋଟ୍ ଠାରୁ ରଙ୍ଗ, ଫର୍ମ ଏବଂ ଆକୃତିରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ ଦେଖାଯିବ |

କିଛି ଲୋକ ପୁରୁଣା ଜିନିଷ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି | ଏହା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ସେମାନେ ବହୁ ପରିମାଣର ଅର୍ଥ ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ 10 ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହାକୁ ଆପଣ ବିକ୍ରୟ କରି ଭଲ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ | ବାସ୍ତବରେ, ଆମେ ଏଠାରେ କହୁଥିବା 10 ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ବ୍ରିଟିଶ ଭାରତ ସମୟରୁ ଆସିଛି | ସେତେବେଳେ ଏହି ପ୍ରକାର ନୋଟ୍ କେବଳ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିଲା | ତଥାପି, ସମୟ ଅଗ୍ରଗତି ହେବା ସହିତ ନୂତନ ଏବଂ ଷ୍ଟାଇଲିସ୍ ନୋଟ୍ ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଆସିଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ 10 ଟଙ୍କାର ମୁଦ୍ରା ମଧ୍ୟ ଚାଲିଛି |

ପୁରୁଣା 10 ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ ବିଷୟରେ ଏଠାରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି, ଏଥିରେ ଏକ ଅଶୋକା ସ୍ତମ୍ଭ (ସିଂହର ତିନି ମୁଖ) ଅଛି | ନୋଟର ଅନ୍ୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଏକ ଡଙ୍ଗାର ଚିତ୍ର ଅଛି | ଏହି ନୋଟର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ରୁପି 10 ଏବଂ 10 ଟଙ୍କା ଇଂରାଜୀରେ ଲେଖାଯାଇଛି | ଏହି ନୋଟ୍ ଉପରେ ସିଡି ଦେଶମୁଖଙ୍କ ଦସ୍ତଖତ ଅଛି | 1943 ମସିହାରେ ବ୍ରିଟିଶମାନେ ତାଙ୍କୁ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଗଭର୍ଣ୍ଣର କରିଥିଲେ।

ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ 10 ଟଙ୍କାର ଏହି ବିରଳ ନୋଟ୍ ପାଇଁ ଆପଣ 20 ରୁ 25 ହଜାର ଟଙ୍କା ପାଇପାରିବେ | ଭଲ କଥା ହେଉଛି ସେଗୁଡିକ ବିକ୍ରୟ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ | ଇଣ୍ଡିଆ ମାର୍ଟ, ଶପ୍ କ୍ଲୁସ୍ ଏବଂ ମାରୁଧର ଆର୍ଟ ପରି ଅନଲାଇନ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ବିକ୍ରୟ କରି ଆପଣ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ | Coinbazaar.com ରେ, ଆପଣ ଏହି ନୋଟ୍ ବିକ୍ରୟ କରି 25 ହଜାର ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ | ତଥାପି, ଏକ ନୋଟର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଅବସ୍ଥା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ | ଭଙ୍ଗା ଅବସ୍ଥାରେ ସେମାନଙ୍କର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ହୁଏ |

ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ନୋଟ୍ ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ କଳା ରଙ୍ଗର 10 ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ବିକ୍ରି କରି 13 ରୁ 14 ହଜାର ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ ଯାହା ପୁରୁଣା ସମୟରେ ଚାଲୁଥିଲା | ଅନ୍ଲାଇନରେ ଏହି ପ୍ରକାରର ଟିପ୍ପଣୀର ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଚାହିଦା ରହିଛି|

ତେବେ ଏହିପରି ଆଉ ବସନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଆପଣଙ୍କ ଆଲମାରୀ, ବାକ୍ସ ଇତ୍ୟାଦିରେ ଏହି ପୁରୁଣା ନୋଟଗୁଡିକ ଖୋଜିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ | ଥରେ ଆପଣ ଏହି ନୋଟଗୁଡିକ ପାଇଲେ, ଆପଣ ଉପରୋକ୍ତ ୱେବସାଇଟରେ ବିକ୍ରୟ କରି ଧନୀ ହୋଇପାରିବେ | ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ଏହି ସାଇଟଗୁଡିକୁ ଯାଇ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ |

Share Your Views In Comments Below

comments