ବଡ ଖବର: ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ବି ଅଛି LPG ସିଲିଣ୍ଡର ତେବେ ଏହି ଖବରକୁ ଥରେ ନିଶ୍ଚୟ ପଢନ୍ତୁ, ନଭେମ୍ବର 1 ରୁ ଲାଗୁ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଏହି ନୁଆ ନିୟମ

ସମସ୍ତଙ୍କ ଘରେ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ | LPG ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡରଗୁଡିକୁ ଆମ ରୋଷେଇ ଘରର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଘରେ ବସି ଫୋନରୁ ଗ୍ୟାସ ବୁକିଂ କରାଯାଇପାରିବ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡରର ହୋମ ଡେଲିଭରି ନିୟମ ପୁଣି ଥରେ ବଦଳାଯାଉଛି। ପ୍ରାପ୍ତ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ କେବଳ ଫୋନରେ ଅର୍ଡର ବୁକିଂ କରି ସିଲିଣ୍ଡର ଅର୍ଡର କରିପାରିବେ ନାହିଁ, କାରଣ ସରକାରୀ ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ନଭେମ୍ବର 1 ରୁ ନୂତନ ଡେଲିଭେରି ବ୍ୟବସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ଘରେ ବସି ଏକ ସିଲିଣ୍ଡର ଅର୍ଡର କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ |

ନଭେମ୍ବର 01 ରୁ ଏଲପିଜି ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ହୋମ ଡେଲିଭରି ସିଷ୍ଟମ ବଦଳାଯିବ

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଆଜିର ସମୟରେ ସିଲିଣ୍ଡରରୁ ଗ୍ୟାସ୍ ଚୋରି ପ୍ରସଙ୍ଗ କେବଳ ନୁହେଁ, ସିଲିଣ୍ଡର ଚୋରି ଭଳି ସମସ୍ୟା କିମ୍ବା ସଠିକ୍ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ ନକରିବା କାରଣରୁ ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଗଲା। ସରକାରୀ ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଏହି ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟାକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ବିତରଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବାକୁ ଯାଉଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ, ଘରେ ଏକ ସିଟ୍ ଇନ୍ ବୁକିଂ କରିବା କେବଳ କାମ କରିବ ନାହିଁ, ବରଂ ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଏକ ପ୍ରକ୍ରିୟା କରିବାକୁ ପଡିବ |

ନୂଆ ସିଷ୍ଟମ୍ କ’ଣ ହେବ ଜାଣନ୍ତୁ?

ନଭେମ୍ବର 1 ରୁ ସରକାରୀ ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଦ୍ୱାରା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିବା ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁଯାୟୀ, ବିତରଣ ପ୍ରାମାଣିକିକରଣ ସଂକେତ (DAC) ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ହେବାର ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ | ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଆପଣ ସିଲିଣ୍ଡର ବୁକ୍ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏଜେନ୍ସିରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ନମ୍ବର ଉପରେ ଏକ କୋଡ୍ ଦେଖାଯିବ | ସିଲିଣ୍ଡର ବିତରଣ ସମୟରେ ଏହି କୋଡ୍ ଡେଲିଭରି ବୟକୁ ଦେବାକୁ ପଡିବ | ଏହି କୋଡ୍ ନଦେଖାଇବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିତରଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ନାହିଁ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣଙ୍କର ସ୍ଥିତି ବିଚାରାଧୀନ ରହିବ | ଏହିପରି, ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ଚୋରି ସମସ୍ୟାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ |

ଆପଣ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଅପଡେଟ୍ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ସକ୍ଷମ ହେବେ

ଅନେକ ଥର ଏହା ଘଟେ ଯେ ଆପଣଙ୍କର ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଗ୍ୟାସ୍ ବିକ୍ରୟ ଏଜେନ୍ସିରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇନାହିଁ କିମ୍ବା ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି, ତେବେ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ କେବଳ ନୂତନ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରକୁ ବିତରଣ ସମୟରେ ଅପଡେଟ୍ କରିପାରିବେ | ଡେଲିଭରି ବୟଙ୍କର ଏକ ଆପ୍ ସୁବିଧା ରହିବ, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ସମାନ ଆପ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କର ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ବିତରଣ ବୟକୁ ଅପଡେଟ୍ କରିପାରିବେ | ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ରିଅଲ୍ ଟାଇମ୍ ଆଧାରରେ ଅପଡେଟ୍ ହେବ, ଏହା ପରେ ଆପଣ ନମ୍ବରରୁ ମଧ୍ୟ କୋଡ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ |

100 ଟି ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟିରେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ ହେବ

100 ଟି ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟିରେ ସରକାରୀ ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଦ୍ୱାରା ଏଲପିଜି ଗ୍ୟାସ୍ ହୋମ ଡେଲିଭେରିର ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ | ଏହା ଏକ ପାଇଲଟ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ହେବ, ଯାହା ପରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ଲାଗୁ ହେବାକୁ ଯାଉଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦୁଇଟି ସହରରେ ପାଇଲଟ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଭାବରେ ଚାଲିଛି | ନୂତନ ସିଷ୍ଟମ କେବଳ ଘରୋଇ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ଉପରେ ଲାଗୁ ହେବ | ବାଣିଜ୍ୟିକ ସିଲିଣ୍ଡର ପାଇଁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ ନାହିଁ |

Share Your Views In Comments Below

comments