ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ବି ଅଛି ଏହି ପୁରୁଣା ଟିଭି ତେବେ ଭଲଭାବେ ପଢନ୍ତୁ ଏହି ଖବରକୁ, ହେଇଯିବେ ମାଲାମାଲ …. ପଢନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

ଆଜିକାଲି 100 ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ କବାଡି ଵାଲା ନିକଟକୁ ଆସୁଛନ୍ତି | ଯେଉଁମାନେ ପୁରୁଣା ସଟର ଟିଭି କିମ୍ବା ରେଡିଓ ବିଷୟରେ ପଚାରୁଛନ୍ତି | ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା, ଲୋକମାନେ ଏହା ବଦଳରେ ଯେତେ ପଇସା ମାଗିଲେ ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ, ଟିଭି କିମ୍ବା ରେଡିଓ କିଣିବା ପୂର୍ବରୁ ଏକ ସର୍ତ୍ତ ରଖାଯାଉଛି, ଯାହାକି ଲାଲ୍ ଟ୍ୟୁବ୍ | ବର୍ତ୍ତମାନ କିଛି ଲୋକ ଏହି ଟ୍ୟୁବ୍ ର ନାମ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ଭାଇ! ଯଦିଓ ତୁମକୁ 50 ହଜାର ଦେବାକୁ ପଡିବ ତଥାପି ଏକ ଟ୍ୟୁବ୍ ଦରକାର, | ଆପଣ ଯଦି ଏଭଳି ସମାନ ଟିଭି କିମ୍ବା ରେଡିଓ ଖୋଜୁଛନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରଥମେ ଏହି ଖବର ପଢନ୍ତୁ |

ଆଜିକାଲି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ତିନି ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବରୁ ବନ୍ଦ ହୋଇଥିବା ଟିଭି-ରେଡିଓ (ସଟର) ରେଡ ମର୍କୁର ଟ୍ୟୁବ ଅଛି, ଯାହାର ବଜାରରେ ମୂଲ୍ୟ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରହିଛି । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହା ପାଇଁ ଏକ କୋଟି ଟଙ୍କା ବି ଦିଆଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ, ଏହା ଅନ୍ୟ କିଛି | ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଚାଲିଥିବା ବିଶୃଙ୍ଖଳା ପରେ ପୁଲିସ୍ ମଧ୍ୟ ସତର୍କ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ରେଡ ମର୍କେରି 30 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ପୁରୁଣା ମୋନୋ-କ୍ରୋମ ଟେଲିଭିଜନରେ ଏକ ‘ଲିକର୍’ ବୋଲି କୁହାଯାଏ, ଏହା ଏକ ଛୋଟ ପାତ୍ର ପରି ଏକ ବୋତଲରେ ଥାଏ | COVID-19 ଠିକ୍ କରିବା ପାଇଁ ରେଡ୍ ମର୍କରି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ଅନେକ ଲୋକ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହି ରଖୁଛବୁ ଯେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ବୈଜ୍ଞାନିକ ମତ ଦିଆଯାଇନାହିଁ |

ରେଡ୍ ମର୍କରି ବିଷୟରେ ଅନେକ ପ୍ରକାର ଦାବି ଆସିଛି | ଏହା ଏକ ପ୍ରକାର ତରଳ ପଦାର୍ଥ | ଏହାକୁ ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଉତ୍ପାଦନରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ଏକ ପେଦାର୍ଥ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି | ଟିଭି ବ୍ୟବସାୟୀ ହରମିତ ସିଂ ଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଯଦି ଏହି ପୁରୁଣା ଟିଭି କବାଡିରେ ବିକ୍ରି ହଉଥାନ୍ତା, ତେବେ ଏଗୁଡିକ ତିଆରି କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ବନ୍ଦ ହୋଇନଥାନ୍ତା । ପ୍ରାୟତ ଏହା ଏକ ଠକ ର କାମ ହୋଇଥାଇପାରେ, ଯିଏ ଏପରି ମିଥ୍ୟା ପ୍ରଚାର କରି ତାଙ୍କ ରୋଜଗାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି |

ବାଙ୍ଗାଲୋରର ଏକ ସଫ୍ଟୱେୟାର ଇଞ୍ଜିନିୟର ରେଡ ମର୍କରି ନାମରେ 22 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଠକେଇ ର ଶିକାର ହେଇଛନ୍ତି । ଏକ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ଲୋକମାନେ ରେଡ୍ ମର୍କେରି ଟ୍ୟୁବ୍ ବିତରଣ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଥିଲେ । ଆଠ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ଥିବା ଠକ ଦଳକୁ ମାଲାଭାଲୀ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରି ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଜବତ କରିଛି । ଏଥି ସହିତ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ‘ଏ’ସିପି ଏସି, ପି (ସାଇବର ଅପରାଧ) କେଭିଏମ ପ୍ରସାଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଭଳି ଘଟଣାରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେହି ଅଭିଯୋଗ କରିନାହାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଲୋକମାନେ ସଜାଗ ରହିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଏପରି ଠକାମୀ ର ସ୍ୱୀକାର ହେବ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚ୍ଚିତ | ଯଦି ଏପରି କୌଣସି ମାମଲା ଉପୁଜେ ତେବେ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ।

Share Your Views In Comments Below

comments