ଅପେକ୍ଷା ହେଲା ଶେଷ ଆସିଲା ସବୁଠୁ ବଡ ଖବର ଏବେ ଖୋଲିବାକୁ ଯାଉଛି ସ୍କୁଲ…. ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ କେବେଠାରୁ ଖୋଲିବ School

କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ ହେତୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରୁ ଲକଡାଉନ ଚାଲୁବାରୁ ସାରା ଦେଶରେ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ରହିଛି। କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ, ନବମ ରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ୍ଲାସ୍ 21 ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ଅନଲକ୍ 4 ଅଧୀନରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନଲକ୍ 5 ଅଧୀନରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅକ୍ଟୋବର 15 ରୁ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ବିଷୟରେ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ତଥାପି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବ କି ନାହିଁ, କେବେ ଏବଂ କିପରି ଖୋଲିବ .. ଶେଷ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଜେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପଡିବ |

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଦେଶର କେଉଁ ରାଜ୍ୟ ଏ ବାବଦରେ କ’ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି…

ପଞ୍ଜାବ (Punjab): ପଞ୍ଜାବ ସରକାର ଅକ୍ଟୋବର 15 ରୁ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ମଧ୍ୟ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଏହା ଅନୁଯାୟୀ ରାଜ୍ୟରେ ନବମ ରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିୟମିତ କ୍ଲାସ ଆରମ୍ଭ ହେବ। କିନ୍ତୁ 20 ରୁ ଅଧିକ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଏକା ଥରେ ଗୋଟିଏ ସେକ୍ସନରେ ପଢିବାକୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ |

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର (Maharashtra): ଦୀପାବଳି ପରେ ରାଜ୍ୟରେ କୋଭିଡ -19 ସ୍ଥିତିର ସମୀକ୍ଷା କରିବ ବୋଲି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର କହିଛନ୍ତି। କେବଳ ସେତେବେଳେ ଏ ବାବଦରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ। ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ବନ୍ଦ ରହିବ।

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ (Uttar Pradesh): ଅକ୍ଟୋବର 19 ସୋମବାରରୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସରକାର 9 ରୁ 12 ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ କେବଳ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ବାହାରେ ଥିବା ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଖୋଲାଯିବ |

ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ (Andhra Pradesh): ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ନଭେମ୍ବର 2 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ଗୁଜୁରାଟ (Gujarat): ଦିବାବଳି ପରେ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବା ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ଗୁଜରାଟ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଏଠାରେ ବନ୍ଦ ରହିବ |

ଛତିଶଗଡ (Chhattisgarh): କୋଭିଡ -19 କୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପରବର୍ତ୍ତୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ବନ୍ଦ ରହିବ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ସରକାର କହିଛନ୍ତି।

କର୍ଣ୍ଣାଟକ (Karnataka): କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବାକୁ ତତ୍ପର ନୁହଁନ୍ତି। ସମସ୍ତ ଦିଗ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପରେ ଏ ବାବଦରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ।

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ (West Bengal): ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନଭେମ୍ବର 15 ପରେ ରାଜ୍ୟରେ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବା ନେଇ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ।

ହରିୟାଣା (Haryana): ରାଜ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ କାନୱାର ପାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସବୁକିଛି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ଚାଲିଥାଏ, ତେବେ ଷଷ୍ଠରୁ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତର ଛାତ୍ରମାନେ ଅକ୍ଟୋବର 15 ରୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଭିଜିଟ କରି ଶିକ୍ଷକଙ୍କଠାରୁ ବିଷ୍ୟଗୁଡିକରେ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ନେଇପାରିବେ। କିନ୍ତୁ ନିୟମିତ କ୍ଲାସ୍ ବନ୍ଦ ରହିବ | ରାଜ୍ୟରେ 9 ରୁ 12 ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ 21 ସେପ୍ଟେମ୍ବର ତାରିଖରୁ ହିଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇସାରିଛି |

ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ (Uttarakhand): ନଭେମ୍ବର 01 ରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲାଯାଉଛି। ଏହା ପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିର ପ୍ରଭାବ ସମୀକ୍ଷା କରିବେ ଏବଂ ଏଥିରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେବା ପରେ ଅନ୍ୟ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ବିଷୟରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି।

ତାମିଲନାଡୁ (Tamil Nadu): ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ କେ.ଏ ସେଙ୍ଗୋଟାୟା କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍କୁଲ ଖୋଲାଯାଉ ନାହିଁ। ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ, ରାଜସ୍ୱ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଏ ବାବଦରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେ ପଲାନିସ୍ୱାମୀଙ୍କ ନିକଟରେ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଏହା ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ।

ମେଘାଳୟ (Meghalaya): ମେଘାଳୟ ସରକାର 15 ଅକ୍ଟୋବରରୁ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ନିୟମିତ କ୍ଲାସ୍ କରିବାକୁ ଅନୁମତିପ୍ରାପ୍ତ ନୁହେଁ |

ପୁଡୁଚେରୀ (Puducherry): ଅକ୍ଟୋବର 8 ରୁ ନବମ ରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏଠାରେ ଖୋଲାଯାଉଛି | ସ୍ଥାନୀୟ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ନବମ ଓ ଏକାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର କ୍ଲାସ ସୋମବାର, ବୁଧବାର ଏବଂ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଚାଲିବ। ମଙ୍ଗଳବାର, ଗୁରୁବାର ଏବଂ ଶନିବାର ଦିନ ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶର କ୍ଲାସ୍ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ | ଉପସ୍ଥିତି ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ ନାହିଁ | ଏହି କ୍ଲାସଗୁଡ଼ିକ କେବଳ ଡାଉଟ କ୍ଲିଅର ଏବଂ ଗାଇଡ ପାଇଁ ହେବ |

Share Your Views In Comments Below

comments