ଯେଉଁ ଲୋକ ମାନଙ୍କ ଘରକୁ ଆସିଥାନ୍ତି ଛୁଚୁନନ୍ଦ୍ରା, ସେଇ ଲୋକମାନେ ହେଇଥାନ୍ତି ବହୁତ ଭାଗ୍ୟଶାଲୀ, ଆପଣ ବି ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ବିଷୟରେ…

ଚୁଚୁନ୍ଦ୍ରା ଏକ ସର୍ବଭାରତୀୟ, ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ସାହସୀ ପ୍ରାଣୀ | ଏହା ଦେଖିବା ପାଇଁ ମୂଷା ଭଳି| କୁକୁର, ଠେକୁଆ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପ୍ରାଣୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଖାଇବାକୁ ସାହସ କରନ୍ତି ନାହିଁ। କେବଳ ଗୋଟିଏ ପେଚା ଏହାକୁ ଖାଇ ପାରିବ, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଖାଇବା ମାତ୍ରେ ସେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଯାଏ, ସେଥିପାଇଁ ପେଚା ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଖାଏ ନାହିଁ |

ଅନ୍ୟ ଜୀବମାନେ ଚୁଚୁନ୍ଦ୍ରାକୁ ଖାଇବାକୁ ଭୟ କରନ୍ତି, କାରଣ ଏହାର ସ୍ପିଟ୍ ଗ୍ରନ୍ଥିରେ କଳା ସାପ ପରି ଭୟଙ୍କର ବିଷ ମିଳିଥାଏ | ଏହାର ଦାନ୍ତ ବାଜିବା ମାତ୍ରେ ପୀଡିତ କିଛି ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ମସ୍ତିଷ୍କ ଶୂନ୍ୟ ହୋଇଯାଏ, ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହୁଏ ଏବଂ ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ପକ୍ଷାଘାତ ହୋଇଯାଏ | ମୂଷା, ଗୁଣ୍ଡୁଚି ମୂଷା, ଠେକୁଆ ପରି ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କର ହାରାହାରି ଜୀବନଚକ୍ର 3 ବର୍ଷ ଥିବାବେଳେ ଚୁଚୁନ୍ଦ୍ରା 10 ରୁ 30 ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଞ୍ଚନ୍ତି |

* ଚୁଚୁନ୍ଦ୍ରା ବିଷୟରେ କୁହାଯାଏ ଯେ ସେ ଯେଉଁଠି ରୁହେ ସେଠାରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ରୁହନ୍ତି| ଯଦିଓ ଆମେ ଏହା ପଛରେ ଥିବା ସତ୍ୟତା ଜାଣି ନାହୁଁ, କିନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ କଥା ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଯେଉଁଠାରେ ଚୁଚୁନ୍ଦ୍ରା ଥାଏ, ସେଠାରେ କୌଣସି ମୂଷା, ସାପ, କୀଟପତଙ୍ଗ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପ୍ରାଣୀ ରୁହନ୍ତି ନାହାଁନ୍ତି ଏହା ଘରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଜୀବାଣୁ ଖାଏ | ଏହା କହିବା ଉଚିତ ଯେ ଏହା ଜଣେ ବହୁତ ବଡ ଗୃହରକ୍ଷୀ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀ | ବୋଧହୁଏ ସେଥିପାଇଁ କୁହାଯାଏ ଯେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସେଠାରେ ରୁହନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ଚୁଚୁନ୍ଦ୍ରା ଥାଏ |

* କୁହାଯାଏ ଯେ ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିର ଚାରିପଟେ ଚୁଚୁନ୍ଦ୍ରା ବୁଲିଯାଏ, ତେବେ ଜାଣି ନିଅନ୍ତୁ ଯେ ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ସେ ବହୁତ ଲାଭ ପାଇବ |

* ସେହିଭଳି, ଯଦି ଚୁଚୁନ୍ଦ୍ରା ଗୁଡିକ ଘର ଚାରିପଟେ ଘୂରି ବୁଲନ୍ତି, ତେବେ ସେହି ଘରର ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ ଏଡାଇ ଯାଏ |

* ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଦୀପାବଳି ରାତିରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯଦି ଚୁଚୁନ୍ଦ୍ରା ଦେଖି ଦିଏ ତେବେ ତାର ଭାଗ୍ୟ ଖୋଲିଥାଏ | ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଆପଣ ବହୁତ ଭାଗ୍ୟବାନ ଏବଂ ଟଙ୍କା ସହିତ ଜଡିତ ଆପଣଙ୍କ ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟା ସମାପ୍ତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି |

* ଯେଉଁ ଘରେ ଚୁଚୁନ୍ଦ୍ରା ବୁଲେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସେହି ଘରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି | ଅବଶ୍ୟ, ଯେଉଁ ଘରେ ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ଅଧିକ ସେଠାରେ ଚୁଚୁନ୍ଦ୍ରା ବାହାରିବାର ସମ୍ଭାବନା କମ୍ ଥାଏ |

Share Your Views In Comments Below

comments