ଏମିତି ପୁରୁଣା ନୋଟ ଯାହାଙ୍କ ପାଖରେ ଅଛି ସେମାନେ ହୋଇପାରନ୍ତି କୋଟିପତି, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା…

ବନ୍ଧୁଗଣ, ଦୁନିଆରେ ଏପରି ଅନେକ ଜିନିଷ ଅଛି, ଯାହାର ପ୍ରକୃତ ମୂଲ୍ୟ ଆମେ ଜାଣିନାହୁଁ ଏବଂ ଆମେ ସେଗୁଡିକୁ ଅତି ଛୋଟ ବୋଲି ଭାବୁ | କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ ସେହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକର ବହୁତ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟ ଅଛି | ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକର ମୂଲ୍ୟ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ସେତେବେଳେ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଚକିତ ହୋଇଯିବା | ଅନେକ ଥର, ଏହି ଜିନିଷ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ମୂଲ୍ୟ ବିଷୟରେ ଜ୍ଞାନର ଅଭାବ ହେତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଭାରି କ୍ଷତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥାଏ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ମୂଲ୍ୟ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ଘରେ ବସି କୋଟିପତି ହୋଇପାରିବେ | ହଁ, ଆପଣଙ୍କର ଏପରି ଅନେକ ଜିନିଷ ଥାଇପାରେ ଯାହାକୁ କି ଆପଣ ବିକ୍ରୟ କିମ୍ବା ନିଲାମ କରି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ|

ବନ୍ଧୁଗଣ, ଆଜି ଆମେ ଏପରି ଏକ ନୋଟ୍ ବିଷୟରେ କହିବୁ ଯାହାକୁ ଆପଣ ନିଲାମ କରି କୋଟିପତି ହୋଇପାରିବେ | କିଛି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ, 5 ଟଙ୍କା ନୋଟ୍ ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟ ଥିଲା | କିନ୍ତୁ ତା’ପରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହି ନୋଟ୍ ଚାଲିବା ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା | ଆଜି ଯଦି ଆପଣ ଏହି ନୋଟକୁ କୌଣସି ଦୋକାନରେ ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ଦୋକାନ ମାଲିକ ଆପଣଙ୍କଠାରୁ ଏହି ନୋଟ୍ ନେବାକୁ ମନା କରିବେ|

କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି କିଛି ୱେବସାଇଟ୍ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ଏହି ନୋଟଗୁଡିକୁ ନିଲାମ କରିପାରିବେ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର 5 ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ଅଛି, ଯାହାର 786 ସଂଖ୍ୟା କିମ୍ବା ପୁରୁଣା ଚିତ୍ର ପରି କିଛି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଛି, ଆପଣ ଏହାକୁ ଏପରି ୱେବସାଇଟରେ ନିଲାମ କରିପାରିବେ |

ଆପଣ ଏହି ନୋଟଗୁଡିକୁ ଅତି ସହଜରେ ଇବି, ଇଣ୍ଡିଆ ମାର୍ଟ ଏବଂ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଓଲ୍ଡ କୋୟେନ ପରି ୱେବସାଇଟରେ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ| ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଥିବା ନୋଟର ଫଟୋ ଉଠାଇ ୱେବସାଇଟରେ ଅପଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ନୋଟର ଫଟୋ ଅପଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ତାପରେ ଆପଣ ଘରେ ବସି ବସି କୋଟିପତି ହୋଇପାରିବ |

Share Your Views In Comments Below

comments