ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ଚାଲିଥିଲା ପ୍ରସ୍ତୁତି, ହଠାତ ଯୁବତୀ ଜଣଙ୍କ ଚିତାରୁ ଉଠିକି କହିଲେ- ମତେ ଦୁଧ ଦିଅ, ଆଉ ତାପରେ…

ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମଧ୍ୟ ବେଳେବେଳେ ଜୀବିତ ଥିବା ଖବର ଶୁଣାଯାଏ | ଏପରି ଏକ ମାମଲା ସୁରଜପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଚାନ୍ଦୁରା ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନ ପରିସରରେ ଥିବା ଏକ ଗ୍ରାମରୁ ଆସିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏଠାରେ ଜଣେ 15 ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଯୁବତୀଙ୍କର ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ପରିବାର ସଦସ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଥିବାବେଳେ ସେ ଉଠି କ୍ଷୀର ମାଗିଥିଲେ। ଏହା ଦେଖି ଘର ଲୋକେ ଚମତ୍କାର ଭାବି ଖୁସି ହେଲେ, କ୍ଷୀର ପିଇବା ପରେ ସେ ବେହୋସ ହୋଇଗଲେ | ଯାଞ୍ଚ ବେଳେ ତାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ପରିବାର ଲୋକ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରିଥିଲେ। କିଶୋର ଜୀବିତ ଥିବା କଥାକୁ କେହି ଗ୍ରହଣ କରୁନାହାଁନ୍ତି। ଏହି ମାମଲାକୁ ନେଇ ଗୁଜବ ପ୍ରଚାର କରାଯାଉଛି। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା।

ଚାନ୍ଦୁରା ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନ ଅଞ୍ଚଳର ସେମାଇ ଗାଁର ବାସିନ୍ଦା 15 ବର୍ଷୀୟ ଅନୀତା କିଛି ଦିନ ଧରି ଅସୁସ୍ଥ ଥିଲେ। ସେପ୍ଟେମ୍ବର 28 ରେ ପରିବାର ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତାପପୁର ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଆଣିଥିଲେ, ଏଠାରୁ ଡାକ୍ତରମାନେ ତାଙ୍କୁ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ହସ୍ପିଟାଲ ଅମ୍ବିକାପୁରକୁ ପଠାଇଥିଲେ।

ଅକ୍ଟୋବର 1 ତାରିଖ ଅପରାହ୍ନ 3 ଟାରେ ଆଇସିୟୁରେ ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିଶ୍ଚିତ ପରେ ପରିବାର ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ଘରକୁ ଆଣିଥିଲେ। ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ଏଠାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ପରିବାର ଏବଂ ଗ୍ରାମବାସୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୃତ ଅନୀତା ହଠାତ୍ ଉଠି ପରିବାରକୁ କ୍ଷୀର ପିଇବାକୁ କହିଥିଲେ।

ଏହା ଦେଖି ପରିବାର ପ୍ରଥମେ ଭୟଭୀତ ହେଲେ ଏବଂ ପରେ ଖୁସିରେ ଉଠିଲେ | ଯେତେବେଳେ ସେ କ୍ଷୀର ପିଇବାକୁ ଦେଲେ, ଯୁବତୀ ପିଇବା ପରେ ପୁଣି ବେହୋସ ହୋଇଗଲା | ମୃତ ଝିଅଟି ଜୀବନ୍ତ ଥିବା ଖବର ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଙ୍ଗଲୀ ନିଆଁ ପରି ବ୍ୟାପିଗଲା ଏବଂ ଲୋକମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ କଲେ।

ମୃତ ଝିଅଟିର ଜୀବିତ ଥିବା ଖବର ଶୁଣି ପ୍ରତାପ ବିଏମଓ, ଡକ୍ଟର ରାଜେଶ ଶ୍ରେଷ୍ଟା ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚି ଯୁବତୀଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରେ ସେ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଡାକ୍ତର କହିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ପରିବାର ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନଥିଲେ। ଶେଷରେ ତାଙ୍କ ଶବଦାହ କରାଯାଇଥିଲା।

ଅନେକ ଲୋକ ଏହି ଘଟଣାକୁ ଏକ ଗୁଜବ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଏବଂ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଉଥିବା ଅପପ୍ରଚାର କୁହାଯାଉଛି | ନାବାଳିକାର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି। ନାବାଳିକାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ପରିବାର ସଦମା ରେ ଥିବାବେଳେ ଏହା ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି।

Share Your Views In Comments Below

comments