ଯୁବତୀ ଙ୍କର ସ୍ତନ ଖୋଲିଥାଏ ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଅନେକ ରାଜ, ଏପରି ଜାଣନ୍ତୁ

ଯୁବତୀ ଙ୍କ ର ସ୍ତନ ହିଁ ତାଙ୍କ ର ସ୍ଵାସ୍ତ୍ୟ ଓ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ବିଷୟ ରେ ଦର୍ଶାଇଥାଏ | ଆୟୁର୍ବେଦ ରେ ନାରୀ ଙ୍କ ର ସ୍ତନ ଦେଖିକି ହିଁ ରୋଗ ବିଷୟ ରେ ଅନୁମାନ କରି ହେଇଥାଏ | ଆଜି ଆମେ ଏହିପରି କିଛି ସ୍ଵାସ୍ତ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଟିପାଣି କହିବା କୁ ଯାଉଛୁ |

1.ବଡ଼ ଆକୃତିର ସ୍ତନ –
ଯଦି କୌଣସି ମହିଳା ଙ୍କ ର ବୟସ ଅନୁପାତ ରେ ସ୍ତନ ର ଆକାର ବଡ଼ ହେଇଥାଏ ତେବେ ଏହା ସଂକେତ କି ଏହି ଯୁବତୀ କୌଣସି ରୋଗ ରେ ପୀଡିତ ଅଟନ୍ତି |

2.ସ୍ତନ ଅଧିକ ଛୋଟ –
ଯଦି କୌଣସି ଯୁବତୀ ଙ୍କ ର ସ୍ତନ ବହୁତ ଛୋଟ ତେବେ ଏହା ର ଅର୍ଥ ଏହି ଯୁବତୀ ଙ୍କ ର ହର୍ମୋନ ର କମି ରହିଛି | ଏହି ପରି ମହିଳା ମାନେ ନିଜ ର ସେକ୍ସ ଲାଇଫ ର ଆନନ୍ଦ ନେଇପାରନ୍ତି ନାହିଁ |

3.ଦୁଇଟି ସ୍ତନ ର ଆକୃତି ରେ ଅନ୍ତର –
ଯଦି କୌଣସି ମହିଳା ଙ୍କ ର ଦୁଇ ଟି ସ୍ତନ ର ଆକୃତି ର ମଧ୍ୟ ଫରକ ରହିଥାଏ ତେବେ ଚିନ୍ତା ର ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ | ଏହା ଉତ୍ତମ ସ୍ଵାସ୍ତ୍ୟ ର ସଂକେତ ଅଟେ |

4.ସ୍ତନ ଢିଲା –
ଯଦି କୌଣସି ମହିଳା ଙ୍କ ର ସ୍ତନ ଢିଲା ହେଇଥାଏ ତେବେ ଏହା ଯଦି 50 ବର୍ଷ ବୟସ ପୂର୍ବ ରୁ ହେଉଛି ତେବେ ଏହିପରି ଯୁବତୀ ଙ୍କ ର ରକ୍ତ ର ଅଭାବ ରହିଛି | ଏବଂ ସୁଗାର ପରି ଅନେକ ରୋଗ ରହିଛି |

5.ଅଚାନକ ବଢିବା ଓ କମିବା ର ଯଦି ସ୍ତନ ଜଣାଯାଇଥାଏ –
ଯଦି କୌଣସି ଯୁବତୀ ଙ୍କ ର ସ୍ତନ ଅଚାନକ ବଢିବା ଓ କମିବା ଜଣାଯାଇଥାଏ ତେବେ ଡାକ୍ତର ଙ୍କ ର ପରାମର୍ଶ ନେବା ଉଚିତ |

6.ସ୍ତନ କୁ ସ୍ପର୍ଶ କରିଲେ ଯନ୍ତ୍ରଣା –
ଯଦି କୌଣସି ମହିଳା ଙ୍କ ର ସ୍ତନ କୁ ସ୍ପର୍ଶ କରିଲେ ଅଧିକ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଇଥାଏ ତେବେ ଏହା ଏକ ଗମ୍ଭୀର ସଂକେତ ଅଟେ | ଏହିପରି ମହିଳା ଙ୍କ ର ଆଇରନ ର ଅଭାବ ରହିଥାଏ ଓ କ୍ୟାନ୍ସର ପରି ରୋଗ ର ମଧ୍ୟ ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ |

7.ନିପିଲ ର ଆକୃତି ରେ ପରିବର୍ତନ –
ଯଦି ମହିଳା ଙ୍କ ର ନିପଲ ର ଆକାର ଅଚାନକ ରେ ପରିବର୍ତନ ହେଇଥାଏ ତେବେ ଶୀଘ୍ର ଡାକ୍ତର ଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଉଚିତ | ଯଦି ମହିଳା ଙ୍କୁ କୌଣସି ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ ହେଇଥାଏ ତେବେ ତାଙ୍କ ସ୍ତନ ର ଆକୃତି ରେ ପରିବର୍ତନ ଆସିଥାଏ |

Share Your Views In Comments Below

comments