ଖରାପ ଖବର- ଏବେ ଏବେ ଏହି ମହାନ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ହଠାତ ମୃତ୍ୟୁରେ ଦୁଃଖରେ ବୁଡ଼ିଲା ସାରା ଦେଶ, ପିଏମ ମୋଦି ବି…

ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମସଲା କମ୍ପାନୀ ମହୀସିୟା ଦି ହଟ୍ଟି ର ମାଲିକ ମହାଶୟ ଧର୍ମପାଲ ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି | ସକାଳ 5:38 ରେ ସେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ | ସେ 98 ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଥିଲେ | କରନା ରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବାପରେ ହୃଦଘାତ ହେବାଦ୍ୱାରା ସେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି | ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ଉଦ୍ୟୋଗ କ୍ଷେତ୍ରରେ ତାଙ୍କର ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯୋଗଦାନ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଗତବର୍ଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ତାଙ୍କୁ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ କରିଥିଲେ |

ଧରମପଲା 27 ମାର୍ଚ୍ଚ 1923 ରେ ସିଆଲାଲକୋରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ | ସେ 1947 ମସିହାରେ ଭାରତ ବିଭାଜନ ପରେ ଭାରତ ଆସିଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ 1,500 ଟଙ୍କା ଥିଲା। ଭାରତ ଆସିବା ପରେ ସେ ପରିବାର ଚଳାଇବା ପାଇଁ ଘୋଡାଗାଡି ଚଳାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ତା’ପରେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ତାଙ୍କ ପରିବାରର ସମ୍ପତ୍ତି ଦିଲ୍ଲୀର କରୋଲ ବାଗରେ ଅବସ୍ଥିତ ଆଜାମ ଖାନ ରୋଡରେ ଏକ ମସଲା ଦୋକାନ ଖୋଲିବାକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା।

କମ୍ପାନୀ ବିଜ୍ଞାପନ ସେ ନିଜେ କରୁଥିଲେ
ଏହି ଦୋକାନରୁ ମସଲା ବ୍ୟବସାୟ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏତେ ବ୍ୟାପିଗଲା ଯେ ଆଜି ଭାରତ ଏବଂ ଦୁବାଇରେ ତାଙ୍କର 18 ଟି କାରଖାନା ଅଛି। ଏହି କାରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ MDH ମସଲା ସାରା ଜଗତରେ ପହଞ୍ଚନ୍ତି | MDH ରେ 62 ଟି ଉତ୍ପାଦ ଅଛି | ଉତ୍ତର ଭାରତରେ ବଜାରର 80 ପ୍ରତିଶତ ଦଖଲ କରିବାକୁ କମ୍ପାନୀ ଦାବି କରିଛି। ଧରମପାଲ ଗୁଲାଟି ସ୍ୱୟଂ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ। ଆପଣ ହୁଏତ ତାଙ୍କୁ ଟିଭିରେ ତାଙ୍କ ମସଲା ବିଷୟରେ କହୁଥିବାର ଦେଖିଥିବେ | ସେ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ତାରକା ଭାବରେ ବିବେଚିତ ହୋଇଥିଲେ।

ଧର୍ମପାଲ ଗୁଲାଟି ପଞ୍ଚମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ। ସେ ଅଧିକ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇ ନଥିଲେ। ସେ ହୁଏତ ଅଧିକ ପୁସ୍ତକ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିନଥିବେ, କିନ୍ତୁ ବଡ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ତାଙ୍କୁ ଲୁହା ବୋଲି ଭାବିଥିଲେ | ୟୁରୋମନିଟର ଅନୁଯାୟୀ, ଧରମପାଲ ଗୁଲାଟି F’M’C’G ର ସର୍ବାଧିକ ଆୟକାରୀ ସିଇଓ ଥିଲେ | ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ 2018 ରେ 25 କୋଟି ଟଙ୍କା ଦରମା ମିଳିଥିଲା। ଗୁଲାଟି ତାଙ୍କ ବେତନର ପ୍ରାୟ 90 ପ୍ରତିଶତ ଦାନ କରୁଥିଲେ। ସେ 20 ଟି ସ୍କୁଲ ଏବଂ 1 ହଷ୍ଟେଲ ମଧ୍ୟ ଚଳାଉଥିଲେ।

Share Your Views In Comments Below

comments