ରିଷଭ ପନ୍ତଙ୍କୁ କେଉଁ କାରଣ ପାଇଁ ODI ଏବଂ T20 ଦଳରୁ ବାହାର କରାଗଲା, ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ବଡ କଥା… କଣ ବିରାଟଙ୍କର ରହିଛି ହାତ…

ଭେଟେରାନ ୱିକେଟ୍ କିପର ଏମଏସ ଧୋନିଙ୍କ ଅବସର ପରେ ରିଷଭ ପନ୍ତ ଧୋନିଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଭାବରେ ବିବେଚିତ ହୋଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ କିଛି ମାସ ପରେ ଏହା ଘଟୁଥିବାର ଦେଖାଯାଉ ନାହିଁ | ଯାହା ପରେ ପନ୍ତଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର ମଝିରେ ଲଟକି ରହିଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି |

2018 ରେ, ରିଷଭ ପନ୍ତ କ୍ରିକେଟ୍ ର ସମସ୍ତ ତିନୋଟି ଫର୍ମାଟରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଦାୟିତ୍ୱହୀନ ବ୍ୟାଟିଂ ହେତୁ ପନ୍ତ ଦଳରେ ନିଜର ସ୍ଥାନ ହରାଇବାକୁ ଲାଗିଲେ।

ରିଷଭ ପନ୍ତ ଏକ ବହୁତ ଭଲ ପ୍ରତିଭା କିନ୍ତୁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆରେ ସେ ଯେଉଁ ବେଗରେ ସ୍ଥାନ ବନାଇଥିଲେ, ସେହି ବେଗରେ ସେ ଅଧିନାୟକ ଏବଂ ଟିମ ମେନେଜମେଣ୍ଟର ବିଶ୍ୱାସ ହରାଇବାକୁ ଲାଗିଲେ ।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଗସ୍ତର ସୀମିତ ଓଭର ଦଳରୁ ପନ୍ତ ଡ୍ରପ୍ ହୋଇଛନ୍ତି

ସୋମବାର (26 ଅକ୍ଟୋବର), ସୁନୀଲ ଯୋଶୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଚୟନ କମିଟି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତ ପାଇଁ ତିନୋଟି ଫର୍ମାଟର ଦଳ ଘୋଷଣା କରିଛି। ଏହି ସମୟରେ ଚୟନ କମିଟି କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ରିଷଭ ପନ୍ତଙ୍କୁ ODI ଏବଂ ଟି -20 ଦଳରୁ ହଟାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଟିଂ ଶୈଳୀ ସୀମିତ ଓଭର କ୍ରିକେଟ୍ ସହିତ ମେଳ ଖାଉଥିବା ବେଳେ ପନ୍ତଙ୍କୁ ଟେଷ୍ଟ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ମିଳିଛି | ଚୟନ କମିଟିର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦ୍ୱାରା ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ରିଷଭ ପନ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ଟିମ ମେନେଜମେଣ୍ଟର ବିଶ୍ୱାସ କମିବାରେ ଲାଗିଛି।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସଞ୍ଜୁ ସାମସନ ଧୋନିଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଭାବରେ ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି

ଆଇପିଏଲ୍ 2020 ରେ ୱିକେଟ୍ କିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ରିଷଭ ପନ୍ତଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦୁର୍ବଳ ରହିଛି, ଏପରିକି ସେ ସମଗ୍ର ସିଜନରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିପାରି ନାହାଁନ୍ତି। ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଟିଂ କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ଛାଡି ପାରି ନାହିଁ, ଏହି କାରଣରୁ ଚୟନ କମିଟି ତାଙ୍କୁ ସୀମିତ ଓଭର ଦଳରୁ ହଟାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ ହେତୁ ରିଷଭ ପନ୍ତଙ୍କୁ କ୍ଷତି ହୋଇଥିବାବେଳେ ଆଇପିଏଲ୍ 2020 ରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 3 ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ କରିଥିବା ସଞ୍ଜୁ ସାମସନଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଟି -20 ଦଳରେ ଚୟନ କରାଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୟନ କମିଟି ସଞ୍ଜୁଙ୍କୁ ଧୋନିଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଭାବରେ ବିଚାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

Share Your Views In Comments Below

comments