କଣ ପାଇଁ ଦ୍ଵିତୀୟ ସୁପର ଓଭରରେ ବୋଲିଙ୍ଗ କରିପାରିଲେ ନାହିଁ ବୁମରାହ, ସମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ବଡ କଥା, Rohit Sharma… ପଢନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

ଆଇପିଏଲ୍ 2020 ର 13 ତମ ସିଜନରେ, ସମସ୍ତ ଦଳ ନିଜର ଜବରଦସ୍ତ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦେଖାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି | ଏହି ଋତୁରେ ଅନେକ ମ୍ୟାଚ୍ ହୋଇଛି | ଆଇପିଏଲ୍ 20 20 ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅନେକ ଯୁବ ଖେଳାଳି ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ପ୍ରତିଭା ଦେଖାଇବାକୁ ବହୁତ ଆଗ୍ରହୀ | ଅନେକ ଖେଳାଳି ସେମାନଙ୍କର ସର୍ବୋତ୍ତମ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହିତ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ହୃଦୟ ଜିତିଛନ୍ତି | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହି ଋତୁରେ ଅନେକ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି ଯାହା ପୂର୍ବରୁ କେବେ ହୋଇ ନ ଥିଲା | ଏହି ସମୟରେ, ଚଳିତ ସିଜନରେ ଆଇପିଏଲର 36 ତମ ମ୍ୟାଚ୍ ଦୁବାଇ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ କ୍ରିକେଟ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଏବଂ ପଞ୍ଜାବ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା। ଟି-୨୦ କ୍ରିକେଟ୍ ଇତିହାସରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଦୁଇ ଦଳ ପ୍ରତ୍ୟେକ ତିନୋଟି ସୁପର ଓଭର ଖେଳିବା ପରେ ମ୍ୟାଚର ଫଳାଫଳ ବାହାରିଲା। ଯେତେବେଳେ ମ୍ୟାଚ୍ ଟାଇ ହୋଇଥିଲା, ପ୍ରଥମ ସୁପର ଓଭର ମଧ୍ୟ ଦୁଇ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଟାଇ ହୋଇଥିଲା | ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ (MI) ର ଜସପ୍ରୀତ ବୁମରାହ ଏବଂ କିଙ୍ଗସ ଇଲେଭେନପଞ୍ଜାବ (KXIP) ର ମହମ୍ମଦ ଶାମି ସୁପର ଓଭରରେ ମାତ୍ର 5-5 ରନ୍ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏହା ପରେ ଦୁହେଁ ଦ୍ୱିତୀୟ ସୁପର ଓଭରରେ ବୋଲିଂ ସୁଯୋଗ ପାଇପାରିଲେ ନାହିଁ |

ସୁପର ଓଭର ସହିତ ଜଡିତ ନିୟମଗୁଡିକ ଜାଣନ୍ତୁ

• ସୁପର ଓଭରର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ଆସିଥିବା ଦଳ ମ୍ୟାଚ୍ 2ୟ ଓଭରରେ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିପାରିବେନି । ଏହି କାରଣରୁ କିଙ୍ଗସ ଏକାଦଶ ପଞ୍ଜାବ ଦଳ ପ୍ରଥମ ସୁପର ଓଭରରେ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ଆସିଥିବାବେଳେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଦଳ ଦ୍ୱିତୀୟ ସୁପର ଓଭରରେ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ଆସିଥିଲା।

• ଯଦି କେହି ପ୍ରଥମ ସୁପର ଓଭରରେ ବୋଲିଂ କରିଛନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସୁପର ଓଭରରେ ବୋଲିଂ କରିବାର ସୁଯୋଗ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ। ଏହି କାରଣରୁ ଉଭୟ ଜସପ୍ରୀତ ବୁମରାହ ଏବଂ ଶାମି ଦ୍ୱିତୀୟ ସୁପର ଓଭରରେ ବୋଲିଂ କରିପାରିନଥିଲେ।

• ସୁପର ଓଭର ସମୟରେ ଉଭୟ ଦଳ ଖେଳିବା ଏବଂ ଦୁଇଟି ୱିକେଟ୍ ପାଇବା ପାଇଁ 6 ଟି ବଲ୍ ଦିଆଯାଏ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦଳ ତିନି ଜଣ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଚୟନ କରନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ସୁପର ଓଭରରେ ଥିବା ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଦ୍ୱିତୀୟ ସୁପର ଓଭରରେ ଖେଳିପାରିବେ ନାହିଁ | ଦ୍ୱିତୀୟ ସୁପର ଓଭରରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ, ନିକୋଲାସ୍ ପୁରାନ୍ ଏବଂ କ୍ୱିଣ୍ଟନ୍ ଡିକକ୍ ବାହାରକୁ ଆସିପାରିନଥିଲେ। ପ୍ରଥମ ସୁପର ଓଭରରେ ତିନିଜଣ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କିରନ୍ ପୋଲାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ଖେଳିବାକୁ ବାହାରି ନଥିଲେ କିମ୍ବା ବାହାରକୁ ଯାଇ ନଥିଲେ।

ଆଇପିଏଲ୍ 2020 ଇତିହାସରେ ରବିବାର ଏକ ବିଶେଷ ଦିନ ଥିଲା | ଏହି ଦିନଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ହୋଇଛି | ସୁପର ଓଭର ଉଭୟ ମ୍ୟାଚରେ ଏକ ଡବଲ ହେଡରରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା | ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଦେଖାଯାଇଥିଲା | ପ୍ରଥମ ସୁପର ଓଭରରେ କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦକୁ ପରାସ୍ତ କରିଛି। ଏହା ପରେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଏବଂ ପଞ୍ଜାବ ମଧ୍ୟରେ ମ୍ୟାଚ୍ ଅତ୍ୟନ୍ତ ରୋମାଞ୍ଚକର ଥିଲା। ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ କେବଳ ଟାଇ ନୁହେଁ ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇ ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇଟି ସୁପର ଓଭର ଖେଳାଯାଇଥିଲା। ପଞ୍ଜାବ ଦ୍ୱିତୀୟ ସୁପର ଓଭର ଜିତିଥିଲା, ଏହା ପରେ ପଞ୍ଜାବ ପଏଣ୍ଟ ଟେବୁଲରେ ନିଜର ସ୍ଥିତିକୁ ବଦଳାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ 6 ୱିକେଟ୍ ପାଇଁ 176 ସ୍କୋର କରିଥିଲା, ଏହାର ଉତ୍ତରରେ କିଙ୍ଗସ ପଞ୍ଜାବ 6 ୱିକେଟ୍ ପାଇଁ 176 ସ୍କୋର କରିଥିଲା। ପ୍ରଥମ ସୁପର ଓଭରରେ ଉଭୟ ଦଳ 5-5 ସ୍କୋର କରିଥିବାବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଓଭରରେ ଭାରତୀୟ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ 11/1 ଏବଂ କିଙ୍ଗସ ପଞ୍ଜାବ 15/0 ସ୍କୋର କରିଥିଲା। କହିବାକୁ ଗଲେ ରାହୁଲ 77 ରନର ଜବରଦସ୍ତ ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ “ମ୍ୟାନ୍ ଅଫ୍ ଦି ମ୍ୟାଚ୍” ଘୋଷିତ କରାଯାଇଥିଲା।

Share Your Views In Comments Below

comments