କଣ ପାଇଁ ହାଥରାସ ଘଟଣାରେ ପୀଡିତାଙ୍କର ରାତି ଅଧରେ କରଯାଇଥିଲା ଶବଦାହ, ସରକାର କୋର୍ଟରେ ଦେଲେ ଉତ୍ତର, କହିଲେ ଯଦି ଆମେ

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସରକାର ହାଥରାସ ଗଣବଲାତ୍କାର ମାମଲା ସମ୍ପର୍କରେ କୋର୍ଟରେ ଆଫିଡେଭିଟ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସରକାର ଏକ ନିରପେକ୍ଷ ଏବଂ ନିରପେକ୍ଷ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ସିବିଆଇକୁ ଏହି ମାମଲା ଦାୟର କରିବାକୁ କୋର୍ଟଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି । କାହିଁକି ରାତିରେ ପୀଡିତାଙ୍କ ଶବଦାହ ୟୁପି ପୋଲିସ କରିଥିଲା। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଏହାର ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଦେଇଛନ୍ତି ।ଏହି ଆଫିଡେଭିଟରେ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ହିଂସା ଭୟରେ ପୋଲିସ ରାତିରେ ପୀଡିତାଙ୍କ ଶବଦାହ କରିଛି। ୟୁପି ସରକାର ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ପୋଲିସ ଏକ ଗୁପ୍ତ ସୂଚନା ପାଇଛି ଯେ ଏହି ମାମଲାକୁ ଜାତିଭିତ୍ତିକ ପ୍ରସଙ୍ଗ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାରରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ବିକ୍ଷୋଭକାରୀ ଏକାଠି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ଏହି କାରଣ ଯୋଗୁଁ ପୋଲିସ ରାତିରେ ଶବଦାହ କରିଥିଲା। ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେବାରୁ ରୋକାଯାଇପାରିବ |

ସରକାରଙ୍କୁ ବଦନାମ କରାଯାଉଛି

ଏହି ଆଫିଡେଭିଟ୍‌ରେ କୋର୍ଟଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ହାଥରାସ ମାମଲାରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଅପମାନିତ କରାଯାଉଛି। ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଘୃଣା ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କିଛି ଲୋକ ନିଜ ସ୍ୱାର୍ଥ ପାଇଁ ନିରପେକ୍ଷ ଅନୁସନ୍ଧାନକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।

ଆସନ୍ତାକାଲି ଏସଆଇଟି ଟିମ୍ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିବ

SIT ଟିମ୍ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଘଟଣାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛି ଏବଂ ଆସନ୍ତାକାଲି ଏହାର ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ଯାଉଛି | କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚରେ ପୀଡିତାଙ୍କ ଗ୍ରାମ ବୁଲଗଡରେ ପହଂଚି ଘଟଣାସ୍ଥଳ ର ଯାଞ୍ଚ କରି ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲା।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଏସ୍ ବବଡେ ଆଜି ଏହି ମାମଲାରେ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଆବେଦନ ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ବେଳେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହି ଘଟଣାକୁ ଭୟଙ୍କର ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ୟୁପି ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି।


ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ସତ୍ୟମ୍ ଦୁବେ, ଓକିଲ ବିଶାଲ ଠାକରେ ଏବଂ ରୁଦ୍ର ପ୍ରତାପ ଯାଦବଙ୍କ ନିକଟରେ ଏହି ଆବେଦନ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସିବିଆଇର ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ କିମ୍ବା ବସିଥିବା ବିଚାରପତି କିମ୍ବା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କିମ୍ବା ହାଇକୋର୍ଟର ବିଚାରପତିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ମାମଲାର ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଉ। ଏଥିସହ ଏହି ମାମଲା ଦିଲ୍ଲୀକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯିବା ଉଚିତ। ଯାହାଦ୍ୱାରା ଏହାର ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇପାରିବ | କାରଣ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ପୋଲିସ-ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ୱାରା ସଠିକ୍ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉନାହିଁ | ଏହି ମାମଲାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ପୋଲିସ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି।

ସମଗ୍ର ଘଟଣା କଣ
ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ସେପ୍ଟେମ୍ବର 14 ରେ, 19 ବର୍ଷର ବାଳିକା ହାଥ୍ରାସରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ହୋଇଥିଲା। ଘାସ କାଟିବା ପାଇଁ ସେ ନିଜ ମାଆଙ୍କ ସହ କ୍ଷେତକୁ ଯିବାବେଳେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା। ଆହତ ଅବସ୍ଥାରେ ପୀଡିତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ଅଣାଯାଇଥିଲା। ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ କିଛି ଦିନ ପରେ ପୀଡିତାଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀର ଏକ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା। ପୀଡିତାଙ୍କ ସେପ୍ଟେମ୍ବର 29 ରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବାବେଳେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା।

ଶବ ନେବାକୁ ପରିବାର ଲୋକ ମନା କରିଥିଲେ |

ପୀଡିତାଙ୍କ ପରିବାର ମୃତଦେହକୁ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ହାଥରାସକୁ ନ ନେବାକୁ ଜିଦ୍ ଧରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ପୋଲିସ ପୀଡିତାଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ରାତିରେ ତାଙ୍କ ଗାଁକୁ ଆଣିଥିଲା। ୟୁପି ପୋଲିସ ରାତିରେ ପୀଡିତାଙ୍କ ଶେଷ ରୀତିନୀତି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା ଏବଂ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାରରେ ଯୋଗଦେବାକୁ କହିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ପରିବାର ଏବଂ ଗ୍ରାମବାସୀ ସେମାନଙ୍କ ଜିଦରେ ଅଟଳ ରହି ଶେଷ ରୀତିନୀତି କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ। ପରିବାରକୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ମନାଇବା ପରେ ୟୁପି ପୋଲିସ ସେମାନଙ୍କ ବିନା ଶେଷ ରୀତିନୀତି କରିଥିଲା | ତେବେ ୟୁପି ପୋଲିସ କହିଛି ଯେ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାରରେ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ପରିବାରର କିଛି ଲୋକ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନେ ଶେଷ ରୀତିନୀତି କରିଛନ୍ତି।

ଏଥିସହ ବିଗିଡିଯାଉଥିବା ଗାଁର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ୟୁପି ପୋଲିସ ଗାଁକୁ ଏକ କ୍ୟାଣ୍ଟନମେଣ୍ଟରେ ପରିଣତ କରି ନେତା ତଥା ଗଣମାଧ୍ୟମ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ଗାଁଠାରୁ ଦୂରରେ ରଖିଥିଲା। ଯେମିତି ସେଠାକାର ପରିସ୍ଥିତି ଖରାପ ନହୁଏ |

ଏହି ମାମଲାରେ ଚାରି ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ବାଳିକାକୁ ବଳାତ୍କାର କରାଯାଇ ନ ଥିବା ପୋଲିସ ଦାବି କରିଛି। ଏଥି ସହ ଶୀଘ୍ର ତଥା ଅବହେଳାରେ ପୀଡିତାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଜାଳିଦେବା ଅଭିଯୋଗରେ ହାଥରାସର ଏସପିଙ୍କ ସମେତ 5 ଜଣ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବିତ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଘଟଣାରେ ୟୁପି ପୋଲିସ ଏବଂ ୟୁପି ସରକାରଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରାଯାଉଛି।

Share Your Views In Comments Below

comments