କଂଗ୍ରେସକୁ ଲାଗିଲା ବଡ଼ ଝଟକା, କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କର ହେଲା ନିଧନ…., କଂଗ୍ରେସର ଥିଲେ ମଝି ଖୁଣ୍ଟ …

ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅତି ନିକଟତର ବନ୍ଧୁ ତଥା କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲ ଙ୍କ 71ବର୍ଷ ବୟସରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି | ସେ ଏକ ମାସ ପୂର୍ବରୁ କରନା ଭାଇରସ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ | ତାଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ମେଦାନ୍ତ ହସ୍ପିଟାଲ ରେ ଚାଲିଥିଲା | ଅନେକ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରମାନେ ବଞ୍ଚେଇ ପାରିନଥିଲେ | ଅହମ୍ମଦ ଅକ୍ଟୋବର 1 ତାରିଖରେ ନିଜେ ଟୁଇଟ କରି କରନା ପଜିଟିଭ ଥିବା ଜଣାଇଥିଲେ | ସେ ନିଜ ଟୁଇଟରେ କହିଥିଲେ, ‘ମୁଁ କରନା ପଜିଟିଭ ବାହାରିଛି | ଯେଉଁମାନେ ମୋ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ରେ ଆସିଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି ଯେ, ସେମାନେ ନିଜକୁ ଆଇସୋଲେଟ କରିନିଅନ୍ତୁ |’ ପଟେଲଙ୍କୁ କଂଗ୍ରେସର ସଂକଟମୋଚନ କୁହାଯାଏ | ସେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନିକଟତର ନିର୍ଦେଶକ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ |

ଫୈଜଲ ପଟେଲ ଟୁଇଟ କରି ଦେଇଥିଲେ ମୃତ୍ୟୁର ସୂଚନା

ତାଙ୍କ ଜୀବନକୁ ପୁଅ ଫ is ସଲ ପଟେଲ ଅଂଶୀଦାର କରିଛନ୍ତି। ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ‘ମୋତେ ବହୁତ ଦୁଃଖରେ କହିବାକୁ ପଡୁଛି ଯେ ମୋର ପିତା ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲ 25 ନଭେମ୍ବରରେ ସକାଳ 3.30 ସମୟରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରାୟ ଏକ ମାସ ପୂର୍ବରୁ, ସେ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଥିବା ଜଣାପଡିଥିଲା ​​| ଏହା ପରେ ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ବିଗିଡି ଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ଶରୀରର ଅନେକ ଅଙ୍ଗ କାମ ବନ୍ଦ କରିଦେଲା | ମୁଁ ସମସ୍ତ ଶୁଭେଚ୍ଛୁମାନଙ୍କୁ କୋଭିଡ -19 ପ୍ରୋଟୋକଲ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି। ‘ ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲ ଅକ୍ଟୋବର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ। ଏକ ବଡ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହେବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଗୁରୁରାମର ମେଡାଣ୍ଟା ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ନଭେମ୍ବର 18 ରେ, ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲଙ୍କ ଝିଅ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆସୁଥିବାର ସୂଚନା ସେୟାର କରିଥିଲେ | ପଟେଲଙ୍କ ଝିଅ ମମତାଜ ଏକ ଅଡିଓ ବାର୍ତ୍ତା ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ପରାମର୍ଶ
ଗୁଜୁରାଟର ଭାରୁଚ ଜିଲ୍ଲାର ଲେଶ୍ୱରର ଅଙ୍କାରରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲଙ୍କର ଦୀର୍ଘ ରାଜନୈତିକ କ୍ୟାରିୟର ରହିଛି। ପଟେଲ ତିନିଥର ଲୋକସଭା ସାଂସଦ ଏବଂ ପାଞ୍ଚ ଥର ରାଜ୍ୟସଭା ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ। ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଯୁଗରେ ପଟେଲ ପ୍ରଥମେ 1977 ମସିହାରେ ଭରଚ ସଂସଦୀୟ ଆସନରୁ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଜିତିଥିଲେ। 1980 ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ସେ ପୁନର୍ବାର ଭାରୁଚଙ୍କ ସାନସାଦିଆ ଆସନରୁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରି ଜିତିଥିଲେ। ସେ 1984 ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପୁନର୍ବାର ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ। 1993 ମସିହାରୁ ଅହମ୍ମଦ ଜଣେ ରାଜ୍ୟସଭା ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ। 2001 ପରଠାରୁ ସେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ପରାମର୍ଶଦାତା ରହିଆସିଛନ୍ତି। ସେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିକଟତର ଥିଲେ |

10 ଜନପଥର ଚାଣକ୍ୟ ଥିଲେ ପଟେଲ

ପଟେଲଙ୍କୁ 10 ଜାନପାଥର ଚାନକିଆ କୁହାଯାଉଥିଲା | କଂଗ୍ରେସ ଦଳରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଥିଲା। ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ସେ କେବେ ମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି, ବରଂ କ୍ଷମତାର କେନ୍ଦ୍ରରେ ରହିଛନ୍ତି। ସେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ପରାମର୍ଶ ଏବଂ ପରାମର୍ଶର ଅତି ନିକଟତର ଥିଲେ। କଂଗ୍ରେସରେ ସେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏକ ନିମ୍ନ ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ରଖିଥିଲେ | ପଟେଲ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ଦେଶର ଗଣମାଧ୍ୟମରେ କୌଣସି ଖବର ନ ପାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲେ। କ୍ଷମତାର କେନ୍ଦ୍ରରେ ରହୁଥିବାବେଳେ ମଧ୍ୟ ସେ ହେଡଲାଇନରୁ ଦୂରେଇ ରହିଥିଲେ | ସେ କୌଣସି ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲରେ ଉପସ୍ଥିତ ନଥିଲେ। ସେ ରାଜନୀତି ଠାରୁ ଦୂରରେ ସରଳ ଜୀବନ ବିତାଇବାକୁ ଭଲ ପାଉଥିଲେ |

Share Your Views In Comments Below

comments