ଧନତିରସରେ ଏହି 5ଟି ଜିନିଷର କରନ୍ତୁ ଦାନ, ହେଇଯିବେ ମାଲାମାଲ, ସବୁ ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟାରୁ ମିଳିବ ମୁକ୍ତି… ଘରକୁ ଆସିବେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ

ଦୀପାବଳିର ପର୍ବ 14 ନଭେମ୍ବରରେ ପାଳନ କରାଯିବ କିନ୍ତୁ ଏହା ଏକ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଧନତିରସ ପର୍ବ ପାଳନ ହୋଇଥାଏ | ଲୋକମାନେ ଅନେକ ସପିଂ କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଧନତିରସରେ କେବଳ କିଣିବାର ପରମ୍ପରା ନୁହେଁ ବରଂ ଏହି ଦିନ ଦାନ କରିବାର ପରମ୍ପରା ମଧ୍ୟ ଅଛି | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯଦି ଧନତିରସ ଦିନରେ କିଛି ଜିନିଷ ଦାନ କରାଯାଏ, ତେବେ ଜୀବନରେ କେବେବି ଟଙ୍କା ଅଭାବ ହୁଏ ନାହିଁ, କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଜୀବନର ଅନେକ ଅସୁବିଧାରୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ | ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହିପରି ପାଞ୍ଚଟି ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯଦି ଆପଣ ଧନତିରସରେ ଦାନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହା ଦ୍ୱାରା ସମୃଦ୍ଧ ହୋଇପାରିବେ |

ପୋଷାକ ଦାନ

ଯଦି ଆପଣ ଧନତିରସ ଦିନ ପୋଷାକ ଦାନ କରନ୍ତି, ତେବେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏଥିରେ ବହୁତ ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ସହିତ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ କେବେ ଟଙ୍କା ଅଭାବ ହୁଏ ନାହିଁ | ତେଣୁ, ଆପଣ ପ୍ରଥମେ ପୋଷାକ ଦାନ କରିବା ଜରୁରୀ | ଧନତିରସ ଦିନ, ଆପଣ ଯେକୌଣସି ଅଭାବୀ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ପୋଷାକ ଦାନ କରିପାରିବେ | ଯଦି ଆପଣ ନାଲି ଏବଂ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ଦାନ କରନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ବିଶେଷ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବେ |

ଅର୍ଣ୍ଣ ଦାନ

ଯଦି ଆପଣ ଧନତିରସ ଦିନ ଘରେ କୌଣସି ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଡାକନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନର ସହିତ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏଥିରେ ବହୁତ ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି| ଆପଣ ଖାଦ୍ୟରେ ବିଶେଷ ଭାବରେ ପୁରୀ ଏବଂ ଖିରି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ଜରୁରୀ | ଖାଦ୍ୟ ଦେବା ପରେ, ଆପଣ ଦାନ ହିସାବରେ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ କିଛି ଟଙ୍କା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷ ଦେଇପାରିବେ | ଯଦି ଘରେ କାହାକୁ ଡାକି ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହଁ, ତେବେ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ ଖାଦ୍ୟ ଦାନ କରି ଗରିବ ଲୋକର ଘରକୁ ଯାଇ ଦାନ ଦେଇପାରିବେ | ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ସର୍ବଦା ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ରହିବ |

ନଡ଼ିଆ ଏବଂ ମିଠା ଦାନ

ଯଦି ଆପଣ ଧନତିରସ ଦିନ ନଡ଼ିଆ ଏବଂ ମିଠା ଦାନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ କେବେବି ଟଙ୍କା ଅଭାବ ରହିବ ନାହିଁ | ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅର୍ଥର ଅଭାବ ସର୍ବଦା ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥାଏ |

ଲୁହାରେ ନିର୍ମିତ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକର ଦାନ

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯଦି ଲୁହାରେ ନିର୍ମିତ ଜିନିଷ ଧନତିରସରେ ଦାନ କରାଯାଏ, ତେବେ ଏହା ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ଦେଇଥାଏ | ଏହି ଜିନିଷ ଦାନ କରିବା ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟକୁ ଦୂର କରେ, କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଏହା ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଖୁସି କରେ | ଲୁହା ଶନି ଦେବତାଙ୍କର ଧାତୁ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ ଧନତିରସ ଦିନରେ ଲୁହା ଦାନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଶନି ଦେବଙ୍କ ଅପ୍ରୀତିକର ପ୍ରଭାବକୁ ସମାପ୍ତ କରେ ଏବଂ ଆପଣ ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ପାଆନ୍ତି | ଶନି ଦେବଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ସହିତ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଯିବ |

ଝାଡୁ ଦାନ

ଯେହେତୁ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ ଯେ ଧନତିରସ ଦିନ ଘରେ ଏକ ନୂଆ ଝାଡୁ କିଣାଯାଏ | ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସାମ୍ନା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଗୋଟିଏ ଝାଡୁ କିଣି ଏବଂ ଧନତିରସ ଦିନ ଏହାକୁ ଦାନ କରିବା ଶୁଭ ବୋଲି ଧରାଯାଏ | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଧନ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଜୀ ବରଦାନ ଦାନ କରିନ୍ତି ଏବଂ ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି। ଆପଣଙ୍କୁ ମନେ ରଖିବାକୁ ହେବ ଯେ ଏହାକୁ କେବଳ ନିକଟ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ଦାନ କରନ୍ତୁ | ଯଦି ଆପଣ ଅନ୍ୟ କାହାକୁ ଗୋଟିଏ ଝାଡୁ ଦାନ କର, ଏହା ଆପଣଙ୍କ କ୍ଷତି କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ କୌଣସି ମନ୍ଦିରକୁ ଝାଡୁ ଦାନ କରିପାରିବେ |

Share Your Views In Comments Below

comments