ରାସ୍ତା ମଝିରେ ଝାଡୁ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ ଓଡିଶାର Traffic Police ବାବୁ, କାରଣ ଜାଣିବା ପରେ ଆପଣ ବି କରିବେ ସଲାମ, ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ…

ସହରରେ ସୁଗମ ତଥା ନିରାପଦ ଟ୍ରାଫିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିବାରେ ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ। ଅନେକ ଲୋକ ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବୋଲି କହି ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସକୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ତଥାପି ସମସ୍ତ ଟ୍ରାଫିକ୍ ପୋଲିସ୍ ସମାନ ନୁହଁନ୍ତି | କିଛି ଭଲ ଏବଂ ସଚ୍ଚୋଟ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଏବଂ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ସହିତ ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି | ଏବେ ଓଡ଼ିଶାର କଟକ ସହରର ଏହି ଟ୍ରାଫିକ୍ ପୋଲିସଙ୍କୁ ଉଦାହରଣ ରୂପେ ନିଅନ୍ତୁ |

ବାସ୍ତବରେ ଆଜିକାଲି ଏକ ଭିଡିଓ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଭାଇରାଲ ହେଉଛି | ଏହି ଭିଡିଓରେ ଜଣେ ଟ୍ରାଫିକ୍ ପୋଲିସ ରାସ୍ତାକୁ ସଫା କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ଏହି ରାସ୍ତାକୁ ସଫା କରିବା ପଛରେ ଏକ ବିଶେଷ କାରଣ ଅଛି | ବାସ୍ତବରେ, ରାସ୍ତାରେ ଆବର୍ଜନା,କଙ୍କଣ ପଡ଼ିଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଡ୍ରାଇଭର ଖସିପଡି ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇପାରନ୍ତି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସ ରାସ୍ତାରେ ଝାଡୁ କରୁଛନ୍ତି।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଟ୍ରାଫିକ୍ ପୋଲିସ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବହୁତ ପ୍ରଶଂସା ପାଇବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି | ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ଅଭିବାଦନ ଜଣାଉଛନ୍ତି। ଫଳାଫଳଟି ହେଲା ଯେ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ପୋଲିସ କମିଶନର ସୁଦର୍ଶନ ସାରଙ୍ଗୀ ମଧ୍ୟ ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସ ଲଲିତ ମୋହନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରିଛନ୍ତି। ଲଲିତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାସ୍ତାର ପ୍ରସାର ହେତୁ ଅନେକ ଡ୍ରାଇଭର ଖସି ପଡ଼ନ୍ତି, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଆହତ ହୁଅନ୍ତି, ତେଣୁ ମୁଁ ଏହାକୁ ଝାଡୁ ସହିତ ହଟାଇବାକୁ ସ୍ଥିର କଲି। ମୋତେ ଏହି କାମ କରି ଖୁସି ମିଳେ |


ରାସ୍ତାରେ ଯାଉଥିବା ଜଣେ ଡ୍ରାଇଭର ମୋବାଇଲରେ ଏହି ଭିଡିଓ ରେକର୍ଡ କରିଥିଲେ। ଏହାକୁ ଟ୍ୱିଟରରେ ଜଣେ ଉପଭୋକ୍ତା ସେୟାର କରିଛନ୍ତି। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 22,000 ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏହି ଭିଡିଓ ଦେଖିଛନ୍ତି। ଭିଡିଓ ସେୟାର କରି ସେ କ୍ୟାପସନରେ ଲେଖିଛନ୍ତି – ଜଣେ ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସ ରାସ୍ତାରେ ଗଚ୍ଛିତ ଆବର୍ଜନା ସଫା କରୁଛି ଯାହା ଦ୍ୱାରା କୌଣସି ଗାଡି ଖସିବ ନାହିଁ।


ଏହି ଭିଡିଓ ନିଜେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ଅଟେ | ଯଦି ଦେଖାଯାଏ, ରାସ୍ତା ସଫା କରିବା ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ନୁହେଁ। ସେହି ଲୋକମାନେ ଦିନସାରା ଠିଆ ହୋଇ ଥକି ଯାଆନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଏହି ଟ୍ରାଫିକ୍ ପୋଲିସ ଥକିବା ସତ୍ୱେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ତାଙ୍କ ପ୍ରଥମ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ବୋଲି ବିଚାର କରନ୍ତି | ଆମେ ଏଥିରୁ ପ୍ରେରଣା ମଧ୍ୟ ନେଇପାରିବା ଯେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସଚ୍ଚୋଟତା ଏବଂ ନିଷ୍ଠା ସହିତ ଆମର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ୍ |

Share Your Views In Comments Below

comments