କରୋନା କାଳରେ କେହି ଭୋକିଲା ନ ଶୁଆନ୍ତୁ ସେଥିପାଇଁ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣଙ୍କ ଖୋଲିଲେ ରାଇସ ATM, ଏବେ ଲୋକମାନେ ଏମିତି ଉଠାଉଛନ୍ତି ଫାଇଦା…

କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଯୋଗୁଁ ଦେଶରେ ବହୁତ ଅସୁବିଧା ଲାଗିରହିଛି, ଯେତେବେଳେ ଲକ ଡାଉନ ଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଧନୀ ଲୋକମାନେ ନିଜ ଘରକୁ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ନେଇ ଭବିଷ୍ୟତ ରଖି ଦେଇ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଦରିଦ୍ର ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ଅସୁବିଧା କହିଲେ ନ ସରେ | ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦେଖି ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଜଣେ ଯୁବକ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ ଯେ ସେମାନେ କେଉଁ ପରିସ୍ଥିତି ଦେଇ ଗତି କରୁଛନ୍ତି, ଏହି କାରଣରୁ ଯୁବକ ଜଣକ ଏହି ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ରାଇସ ଏଟିଏମ୍ ଖୋଲିଥିଲେ, ଯାହାଫଳରେ ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଭୋକରେ ଶୋଇବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ |

ଏଟିଏମ୍ 24 ଘଣ୍ଟା ଚାଲିଥାଏ

ହାଇଦ୍ରାବାଦର ରାମୁ ଦୋସାପାଟି ଗରିବଙ୍କ ପାଇଁ ଚାଉଳ ଏଟିଏମ୍ ଚଳାଉଛନ୍ତି। ଏହି ଏଟିଏମ୍ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଜରୁରୀ ଜିନିଷ ଯୋଗାଇଥାଏ | ସୂଚନାନୁସାରେ, ରାମୁ ଦୋସାପାଟୀଙ୍କ ରାଇସ ଏଟିଏମ୍ 24 ଘଣ୍ଟା କାର୍ଯ୍ୟ କରେ।

ଗରିବ ଏବଂ ଦରିଦ୍ର ଲୋକମାନେ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ନିଜର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁସାରେ ଖାଦ୍ୟ ପାଇପାରିବେ | ରାମୁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଏହି ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ଦିଅନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେମାନଙ୍କର କିଛି ଖାଇବାକୁ ନଥାଏ ତେବେ ସେମାନେ ଏଲବି ନାଗରରେ ଥିବା ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଆସି ରାସନ ନେଇପାରିବେ |

ଲକ ଡାଉନ ପରଠାରୁ ରାମୁ ଦୋସାପାଟୀ ଲୋକଙ୍କୁ ରାସନ ବଣ୍ଟନ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି କାମ କରି ଦୀର୍ଘ ସମୟ ହୋଇସାରିଛି | ଲୋକମାନଙ୍କୁ ରାସନ ବଣ୍ଟନ ପାଇଁ ସେ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇବା ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି |

5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ରାମୁ ତାଙ୍କ ପକେଟରୁ 5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ପ୍ରାୟ 15 ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ରାମୁ ଏମବିଏରୁ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏକ ସଫ୍ଟୱେର୍ ଫାର୍ମରେ ଜଣେ HR ମ୍ୟାନେଜର |

ରାମୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଥରେ ସେ ଦେଖିଲେ ଯେ ଜଣେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ କିଛି ଭୋକିଲା ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି। ତା’ପରେ ସେ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କଲେ ଯେ ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମାସକୁ 6 ହଜାର ରୋଜଗାର କରି ମଧ୍ୟ ସେ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରନ୍ତି, ତେବେ ମାସର ଏକ ଲକ୍ଷ ରୋଜଗାର କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଅଧିକ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ୍ | କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ବସିଥିବା ପରିବାର ବିଷୟରେ ଭାବନ୍ତୁ ନାହିଁ ସମସ୍ତଙ୍କ ବିଷୟରେ ଭାବନ୍ତୁ |

Share Your Views In Comments Below

comments