30 ନଭେମ୍ବର: କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଏହି କାମ କରିବା ଦ୍ୱାରା ମିଳିଥାଏ ବିଶେଷ ଲାଭ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ପଛର ପୌରାଣିକ କଥା…

କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ଚଳିତ ମାସ 30 ନଭେମ୍ବରରେ ଆସୁଛି | ଏହି ପୁର୍ଣିମା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖାସ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ଦାନ ଏବଂ ଗଙ୍ଗା ସ୍ନାନ ଦ୍ୱାରା ଲାଭ ହୋଇଥାଏ | ଗୁରୁନାନକ ଜୟନ୍ତୀ ମଧ୍ୟ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଆସେ| ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏହାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଅଧିକ ବଢିଯାଏ |

ପୁରାଣରେ ଏହି ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି କୁହାଯାଏ ଏବଂ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସକୁ ବିଷ୍ଣୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି। ଦେବ ଦିବସ ମଧ୍ୟ ଏହି ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ପାଳନ କରାଯାଏ | କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉପରେ ଦାନ-ସ୍ନାନ କରିବା ଜରୁରୀ |

କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଦିନ ବ୍ରହ୍ମା ଜୀ, ବ୍ରହ୍ମା ସରୋବର ପୁଷ୍କରଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସିଥିଲେ। ଏହି ସ୍ଥାନରେ ବ୍ରହ୍ମା ଜୀଙ୍କର ଏକମାତ୍ର ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟ ଅଛି କୁହାଯାଏ ଯେ କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉପରେ ପୁଷ୍କରରେ ସ୍ନାନ କରିବା ଭଲ ଫଳାଫଳ ଦେଇଥାଏ | ଯେଉଁମାନେ ଏହି ଦିନ ରାଜସ୍ଥାନର ପୁଷ୍କର ଯାଇ ବ୍ରହ୍ମା ସରୋଭରରେ ସ୍ନାନ କରନ୍ତି ଏବଂ ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କ ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ଯନ୍ତ୍ରଣା ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଶେଷ ହୁଏ | କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ସ୍ନାନ କରିବା ଏବଂ ବ୍ରହ୍ମା ଜୀଙ୍କର ଏକ ବିଶେଷ ପୂଜା କରିବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଏଠାକୁ ଆସନ୍ତି |

ତଥାପି, ଯେଉଁମାନେ କୌଣସି କାରଣରୁ ଏଠାକୁ ଯିବାକୁ ଅସମର୍ଥ | ସେହି ଲୋକମାନେ ଗଙ୍ଗାରେ ସ୍ନାନ କରି ଘରୁ ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିପାରିବେ | ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଗଙ୍ଗାରେ ଗାଧୋଇ ପରିତ୍ରାଣ ପାଇଥାଏ | ଏହି ଦିନ ସକାଳେ ଗାଧୋଇବା ପରେ ଦାନ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ | କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ
ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଗୁଣ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ | ଦାନରେ, ଆପଣ ଜଣେ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ, ପୋଷାକ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷ ଦେଇପାରିବେ | କେବଳ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ ଏହି ଦାନଗୁଡ଼ିକୁ ଏକ ଆନ୍ତରିକ ହୃଦୟରେ ଦିଅନ୍ତି|

ଦାନ କରିବାକୁ, ପ୍ରଥମେ ଦାନକାରୀ ଜିନିଷକୁ ନିଜ ହାତରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଆଇଟମକୁ ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ଦାନ କରିବାକୁ ସଂକଳ୍ପ କରନ୍ତୁ | ଏହା ପରେ ଏହି ଜିନିଷକୁ ସିଧାସଳଖ କାହାକୁ ଦାନ କରନ୍ତୁ | ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ ଏହାକୁ କାହାକୁ ଦେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଏହାକୁ ଜଣାଇ ପାରିବେ |

କାର୍ତ୍ତିକ ପୁର୍ଣିମାର ଶୁଭ ସମୟ

କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା 29 ନଭେମ୍ବର 2020 ରେ ରାତି 12:47 ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ | ଯାହାକି ନଭେମ୍ବର 30, 2020 ରେ ଅପରାହ୍ନ 2.29 ରେ ସରିବକୁ ଯାଉଛି। ପଣ୍ଡିତୋଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ନଭେମ୍ବର 29 ତାରିଖ ରାତିରେ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ତାରିଖ ପାଳନ କରାଯିବ। ତେଣୁ 30 ନଭେମ୍ବର ସକାଳେ ସ୍ନାନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଦାନ କରନ୍ତୁ |

Share Your Views In Comments Below

comments