କେବଳ ମୋଟାପଣ ନୁହେଁ, ଏହି କାରଣ ପାଇଁ ବି ବଢ଼ିଥାଏ ପେଟ, ହୋଇ ପରେ ଏହି ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ…

ଆଜିର ସମୟରେ ମେଦବହୁଳତା ଏକ ଗୁରୁତର ସମସ୍ୟା ପାଲଟିଛି | ମେଦବହୁଳ ଲୋକଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଭାରତ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଯେଉଁଠାରେ ଜନସଂଖ୍ୟାର 47 ପ୍ରତିଶତ ମେଦବହୁଳ | ମେଦବହୁଳତା କିଛି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାସୀନତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି | ଏଥି ସହିତ, କିଛି ଲୋକ ମୋଟା ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଖୁସିରେ ଜୀବନ ବିତାଉଛନ୍ତି |

ବାସ୍ତବରେ, ସମୟ ଅଭାବ ଏବଂ ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନ ଶୈଳୀ ହେତୁ ଲୋକମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି କମ୍ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛନ୍ତି | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯେତେବେଳେ ମେଦବହୁଳତା ବଢ଼ିଯାୟ, ଲୋକଙ୍କ ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ସେମାନଙ୍କର ପେଟ ବାହାରିବା କିମ୍ବା ଫୁଲିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଆପଣ ହୁଏତ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଖିଥିବେ ଯାହାର ଶରୀର ପତଳା, କିନ୍ତୁ ପେଟ ଫୁଲିଯାଏ ବା ବାହାରେ |

ପେଟ ଫୁଲିବା ପାଇଁ ମୋଟାପଣ ଏକମାତ୍ର କାରଣ ନୁହେଁ | ବେଳେବେଳେ କିଛି ଗମ୍ଭୀର କାରଣରୁ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ | ଏହିପରି କିଛି କାରଣ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ…

ହରମୋନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ

ଯେତେବେଳେ ଶରୀରର ହରମୋନ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୁଏ, ଏହା ଆମର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ | ବିଶେଷକରି ଯେତେବେଳେ ଆମର ଶୋଇବା-ଉଠିବା ଏବଂ ଖାଇବା ସମୟ ସ୍ଥିର ହୋଇନଥାଏ, ସେତେବେଳେ ଅଧିକାଂଶ ହରମୋନ୍ ଡିସଫଙ୍କସନ ହୁଏ | ଏହି କାରଣରୁ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ବାରମ୍ବାର ପେଟଫୁଲା ସମସ୍ୟା ଦେଖାଏ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ବାରମ୍ବାର ପେଟ ଫୁଲା ସମସ୍ୟା ଥାଏ, ତେବେ ଥରେ ଏକ ହରମୋନାଲ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଯାଆନ୍ତୁ |

ଓଭରୀରେ କର୍କଟ

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପେଟ ବାରମ୍ବାର ଫୁଲିଯାଉଛି, ଏହାର ଅନ୍ୟତମ କାରଣ ହେଉଛି ଡିମ୍ବାଣୁରେ କର୍କଟ ହୋଇପାରେ | ବାସ୍ତବରେ, ଯେତେବେଳେ ଡିମ୍ବାଣୁ କର୍କଟ ବିକଶିତ ହୁଏ, ଏହା ଆପଣଙ୍କ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ତେବେ, ଦୁଃଖର ବିଷୟ ହେଉଛି, ଓଭରୀ କର୍କଟ ବିଷୟରେ ଜ୍ଞାନ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପରେ ଚାଲିଯାଏ | ରୋଗ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବା ଟିକେ କଷ୍ଟକର ହୋଇଯାଏ |

ଇମ୍ୟୁନ ସମସ୍ୟା

ଯେତେବେଳେ ଏକ ଅଟୋ-ଇମ୍ୟୁନ ବ୍ୟାଧି ଘଟେ, ଶରୀରର କୋଷଗୁଡ଼ିକ ନିଜ ଶରୀରର ଅନ୍ୟ ସୁସ୍ଥ କୋଷଗୁଡ଼ିକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଲାଗନ୍ତି | ସେଲିଆକ୍ ରୋଗ ନାମକ ଏକ ରୋଗ ହେତୁ ଅନେକ ସମୟରେ ପେଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ | ଏହି ରୋଗରେ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସର୍ବଦା କ୍ଳାନ୍ତ ଏବଂ କ୍ଳାନ୍ତ ଅନୁଭବ କରେ ଏବଂ କୌଣସି ପରିଶ୍ରମ କିମ୍ବା ବ୍ୟାୟାମ ବିନା ତାଙ୍କ ଓଜନ ହ୍ରାସ ହେବାକୁ ଲାଗେ |

ଏହି ସମସ୍ୟା ସାଧାରଣତଃ ଲୋକଙ୍କ କୋଷରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ | ଏହି ଲୋକଙ୍କୁ ଗହମ, ବାର୍ଲି ଏବଂ ପାସ୍ତା, ମ୍ୟାଗି, ନନ୍, ରୁଟି ଇତ୍ୟାଦି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ଫୁଲାସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡେ | ଆପଣଙ୍କ ବୟସ ଅନୁଯାୟୀ ଡାକ୍ତରମାନେ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିପାରିବେ।

ଅନ୍ତନଳୀ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ

ଅନ୍ତନଳୀ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମକୁ ଆଇବିଏସ୍ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ତଥାପି, ଏହି ସମସ୍ୟାରେ ଆପଣଙ୍କ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ଅନ୍ତନଳୀରେ ଥିବା ଅନ୍ତନଳୀ ଜୀବାଣୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ହୋଇଯାଏ, ଯାହା ପେଟ ଫୁଲା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ |

Share Your Views In Comments Below

comments