ଖରାପ ଖବର: 2020 ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଖରପ ହେବ 2021… ଭାନାୟକ ରହିବ ବର୍ଷ, ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ବଡ ସତ

2020 ବର୍ଷ ଏକ ବହୁତ ଖରାପ ବର୍ଷ ଅଟେ | ‘କରନା’ ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ଦୁନିଆରେ ହାହାକାର ଖେଳିଯାଇଛି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ଏହି ବର୍ଷ ଶୀଘ୍ର ପାର ହେବା ଉଚିତ୍ | ନୂଆ ବର୍ଷ ଆସିବା ପରେ ଲୋକମାନେ କିଛି ଶାନ୍ତି ପାଇପାରିବେ | କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ବିଶ୍ୱ ଖାଦ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ମୁଖ୍ୟ ଡେଭିଡ ବିସ୍ଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ 2021 ବର୍ଷ 2020 ଠାରୁ ଖରାପ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ସେମାନଙ୍କର ଆଶା ହେଉଛି ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଖାଦ୍ୟାଭାବ ଯୋଗୁଁ ମରି ପାରନ୍ତି | କାରଣ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ବିଶ୍ୱର ଦେଶମାନଙ୍କରୁ କୋଟି କୋଟି ଡଲାର ଟଙ୍କାର ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପାଇବା କଷ୍ଟକର। କରନା ଭାଇରସ ଯୋଗୁ ଉପୁଜିଥିବା ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସାରା ଦୁନିଆ ସମ୍ମୁଖୀନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି |

ଏସୋସିଏଟେଡ଼ ପ୍ରେସ୍ କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଏହା କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ନରଵେଜିଆନ ନୋବେଲ ସମିତି ସେହି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ତଦାରଖ କରୁଥିଲା | ଯାହା ଏଜେନ୍ସି ପ୍ରତିଦିନ ସଂଘର୍ଷ, ଉପାଦାନଏବଂ ‘ଶରଣାର୍ଥୀ’ ଶିବିରରେ ଏହା କରିଥାଏ। ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଭୋକିଲା ଲୋକଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେବା ପାଇଁ କର୍ମଚାରୀ ମାନଙ୍କୁ ନିଜ ଜୀବନକୁ ବିପଦରେ ପକାଇବାକୁ ପଡିବ। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ‘କଷ୍ଟ ସମୟ’ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆସି ନାହିଁ କାରଣ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବା ।

ଏପ୍ରିଲରେ ସେ, ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଚେତାବନୀକୁ ମନେ ପକାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱ କରନା ମହାମାରୀ ସହ ଲଢ଼ୁଥିବା ବେଳେ ବିଶ୍ୱର କେତେକ ଜାଗାରେ ଖାଦ୍ୟାଭାବ ମଧ୍ୟ ଦେଖା ଯାଇଥିଲା | ଯାହାପ୍ରତି ତୁରନ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇନଥିଲେ ତାହା ଏକ ବଡ ସମସ୍ୟାକୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଥାନ୍ତା|

ଡେଭିଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ 2020 ମସିହାରେ ସେ ଅବସ୍ଥା ବଦଳିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ | କାରଣ ଅନେକ ଦେଶ ଟଙ୍କା, ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ପ୍ୟାକେଜ୍, ଋଣ ଦେବାପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ | ଏଥି ସହିତ ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘କରୋନା’ ପୁଣି ଥରେ ନିଜର କାୟା ବିସ୍ତାର କରୁଛି | ଗରିବ ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଆୟକାରୀ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ କ୍ଷତି ସହୁଛନ୍ତି ଏବଂ କରୋନାର ଆଉ ଏକ ତରଙ୍ଗ ଆସିବାକୁ ଯାଉଛି। ଯାହା କାରଣରୁ ଲୋକଡାଉନ ଏବଂ ସଟଡାଉନ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ 2020 ବର୍ଷରେ ଯେଉଁ ଟଙ୍କା ଉପଲବ୍ଧ ଥିଲା ତାହା ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ନାହିଁ। ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ପରିସ୍ଥିତି ବଦଳିପାରେ |

ମରୁଡି କିମ୍ବା ଖାଦ୍ୟାଭାବ ପରି ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ଖାଦ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରତିବର୍ଷ 5 ବିଲିୟନ ଡଲାର ଆବଶ୍ୟକ କରେ। ଏହା ସହିତ, ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ 10 ବିଲିୟନ ଡଲାରର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି | ଯାହା ଅନାଥ ପିଲା ଏବଂ ସ୍କୁଲ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ପାଇଁ ଏଜେନ୍ସିର ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଚଳାଇଥାଏ | ଏପ୍ରିଲ୍ ମାସରେ, ବିସଲି ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ ବିଶ୍ 135 ର 135 ନିୟୁତ ଲୋକ ଖାଦ୍ୟାଭାବର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି। ବିଶ୍ୱ ଖାଦ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ବିଶ୍ଳେଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ 2020 ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା 300 ନିୟୁତ ଲୋକ ଖାଦ୍ୟାଭାବର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି।

Share Your Views In Comments Below

comments