ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବଙ୍କୁ କାହିଁକି ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ମିଳିଲା ନାହିଁ ସ୍ଥାନ, ଭାରତୀୟ କୋଚ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ କଲେ ଖୁଲାସା… କହିଲେ କୋହଲି ପାଇଁ…

ଆଇପିଏଲ୍ 2020 ର 13 ତମ ସିଜନ୍ ଚାଲିଛି | ଏଥର ସମସ୍ତ ଯୁବ ଖେଳାଳି ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି | ଏହି ସମୟରେ ଆଇପିଏଲର ଏହି ସିଜନରେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ପାଇଁ ଖେଳିଥିବା ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟରେ ସେ ବହୁତ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତରେ ଦଳରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ କୁମାର ଯାଦବଙ୍କୁ ମନୋନୀତ କରାଯିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ନାମ ଏହି ତାଲିକାରେ ନାହିଁ। ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଟିମ୍ ଚୟନକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଉପରେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନ ଥିଲା ରୋହିତ ଶର୍ମା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆରେ କାହିଁକି ସୁଯୋଗ ପାଇପାରିଲେ ନାହିଁ, ଏହାର ଉତ୍ତରରେ କୁହାଯାଇଥିଲା | ରୋହିତ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ସେପଟେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ ମଧ୍ୟ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ପାଇନାହାଁନ୍ତି।

ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟ୍ ସହିତ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ ମଧ୍ୟ ଆଇପିଏଲରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆରେ ଯୋଗ ନଦେବା କାରଣରୁ ଅନେକ ବଡ ଖେଳାଳି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଚୟନକର୍ତ୍ତା ସୂର୍ଯ୍ୟ କୁମାରଙ୍କୁ କାହିଁକି ସୁଯୋଗ ଦେଇନାହାଁନ୍ତି? ଏହି ସମୟରେ କୋଚ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର କାହିଁକି ଦଳରେ ସୁଯୋଗ ପାଇନାହାଁନ୍ତି।

ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଏହାର କାରଣ ବୁଝାଇଥିଲେ

ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବଙ୍କୁ ଦଳରେ ଚୟନ କରାଯାଇ ନ ଥିବାରୁ ବିସିସିଆଇକୁ ସମାଲୋଚନା କରାଯାଇଛି। ଏହି ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତରୁ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଦେଇଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବଙ୍କୁ ଦଳରେ ଯୋଗଦେବାର ସୁଯୋଗ କାହିଁକି ମିଳିଲା ନାହିଁ। କୋଚ୍ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଫେକ ଅଛି, ଯେଉଁଥିରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ କୁମାର ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନ ସୃଷ୍ଟି କରିନାହାଁନ୍ତି। ସେଥିପାଇଁ ଆମେ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ କହୁଛୁ ଯେ ସେମାନଙ୍କୁ ତଥାପି ଧର୍ଯ୍ୟବାନ ହେବାକୁ ପଡିବ | ସୂର୍ଯ୍ୟ କୁମାରଙ୍କ ପରି ଆହୁରି ଅନେକ ଯୁବ ଖେଳାଳି ଅଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ତୁମର ଏକ ଦଳ ଅଛି, ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରତିଭାବାନ ଏବଂ ଅଭିଜ୍ଞ, ସେତେବେଳେ ଯୁବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ସୃଷ୍ଟି କରିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହୋଇପଡିଛି।

ଏହି ବିଷୟରେ କୋଚ୍ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ଗୋଟେ ରୁ ବଡି ଗୋଟେ ନମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅର୍ଡର ଥିବାବେଳେ ମୋର ମନେ ଅଛି। ସେହି ସମୟରେ,କୌଣସି ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟମ ଅର୍ଡର ପଠାଇ ସ୍ଥାନ ପାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଥିଲା, ତଥାପି ବି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ମାନେ ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ରନ୍ କରିଥିଲେ | ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଜାତୀୟ ଦଳର କବାଟ ବାଡେଇଥିଲେ। ” ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ କେବଳ ସମସ୍ତ ଯୁବ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଚାହେଁ ଯେ, ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଧର୍ଯ୍ୟବାନ ହେବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯିବ, ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ଉଭୟ ହାତ ଧରି ରଖିବା ଉଚିତ୍, ତାପରେ ତାଙ୍କ କୌଶଳ ଦେଖାଇବେ, ତାପରେ ସୁଯୋଗକୁ ହାତଛଡ଼ା କରିବ ନାହିଁ | ଯୁବକମାନେ ନିରାଶ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଏବଂ ସକାରାତ୍ମକ ରହିବା ଉଚିତ୍ |

ଆଇପିଏଲର ଏହି ରୁତୁରେ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି | ସେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 13 ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ସେ 374 ରନର ଚମତ୍କାର ଇନିଂସ ଖେଳିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ମୋଟ ପଚାଶଟି ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି। ସେଠାରେ 49 ଟି ଚାରି ଏବଂ 8 ଟି ଛକା ଅଛି | ତାଙ୍କର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର ହେଉଛି 153.27 |

Share Your Views In Comments Below

comments