ଶୀଘ୍ର କିଣି ନିଅନ୍ତୁ ସୁନା, ଆକାଶ ଛୁଆଁ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଦର, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ପଛର କାରଣ

10 ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ସୁନା 132 ରୁ 51,580 ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଁଚିଲା | ମଲ୍ଟି କମୋଡିଟି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ ବିତରଣ ସୁନା ଚୁକ୍ତିର ମୂଲ୍ୟ 132 ଟଙ୍କା ଅର୍ଥାତ୍ ଅକ୍ଟୋବରରେ 10 ଗ୍ରାମ ପିଛା 0.26 ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ 51,580 ଟଙ୍କା ହୋଇଛି। ଏହା 14,943 ଲଟ୍ ପାଇଁ କାରବାର କରିଥିଲା ​​|

ମାର୍କେଟ ବିଶ୍ଳେଷକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନୂଆ ସୁନା କିଣିବା ମୁଖ୍ୟତ ସୁନା ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟାଇଛି। ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ସୁନା 0.40 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇ 1,967.10 ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ପୂର୍ବ ବାଣିଜ୍ୟ ଅଧିବେଶନରେ ସୁନା 10 ଗ୍ରାମ ପିଛା 52,477 ଟଙ୍କା ବନ୍ଦ ହୋଇଥିଲା। ରୂପା ମଧ୍ୟ 800 ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ 68,095 ଟଙ୍କା ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଯାହା ପୂର୍ବ ବାଣିଜ୍ୟ ଅଧିବେଶନରେ କିଲୋଗ୍ରାମ 67,295 ଟଙ୍କା ରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଥିଲା।

“ଟଙ୍କାର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ 24 କ୍ୟାରେଟ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ 161 ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ମୋତିଲାଲ ଓସ୍ୱାଲ ଫାଇନେନ୍ସିୟଲ ସର୍ବିସେସର ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ନବନିତ ଦମାନି କହିଛନ୍ତି “ଋଣ ଶସ୍ତା ରଖିବାର ନୀତି ଏବେ ଅଧିକ ଲମ୍ବା ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରଖିବାକୁ ଆମେରିକାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଫେଡେରାଲ ରିଜର୍ଭ ସୂଚିତ କରିଛି।

ସେୟାର ମାର୍କେଟ ଖୋଲିବା ସହିତ ଆଜି ସୁନା ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ସୋମବାର ଦିନ ସୁନା 10 ଗ୍ରାମ ପିଛା 51,701 ଟଙ୍କାରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଆଜି 299 ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ 52,000 ସ୍ତରରେ ଖୋଲିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁନାର ଗତିବିଧି ସ୍ଲୋ ଦେଖାଯାଉଛି, କିନ୍ତୁ ସୁନା ଏହାର ଅଗ୍ରଣୀ ବଜାୟ ରଖିଛି | ଏଥି ସହିତ, ବ୍ୟବସାୟରେ ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ 10 ଗ୍ରାମ ପିଛା 52,100 ଟଙ୍କା ଏବଂ ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ 10 ଗ୍ରାମରେ 51,958 ଟଙ୍କା ଛୁଇଁଥିଲା |

କରୋନା ପରି ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ମହାମାରୀ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୁନା ଆମର ଏକମାତ୍ର ସାହାଯ୍ୟ | ଗଭୀର ସଙ୍କଟରେ ସୁନା ଏକ ଉପଯୋଗୀ ସମ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଅନୁମାନ ପୁଣି ଥରେ ପ୍ରମାଣିତ ହେଉଛି | କୋଭିଡ -19 ମହାମାରୀ ଏବଂ ଭୌଗୋଳିକ ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ସୁନା ପୁଣି ଥରେ ନିଜର ରେକର୍ଡ ବଜାୟ ରଖିଛି।ଦିଲ୍ଲୀ ବୁଲିଅନ୍ ଏବଂ ଜୁଏଲର୍ସ ୱେଲଫେୟାର ଆସୋସିଏସନର ସଭାପତି ଭିମଲ ଗୋଏଲ ବିଶ୍ୱାସ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସୁନା ଅତି କମରେ ଏକ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ରହିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ନିବେଶକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସୁନା ଏକ ‘ଉତ୍ସାହ’ ଅଟେ। ଗୋୟଲ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଦୀପାବଳିରେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ 10 ରୁ 15 ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ |

Share Your Views In Comments Below

comments