ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଲଞ୍ଚ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଉଡିପାରୁଥିବା CAR, ଜାଣନ୍ତୁ କେବେ କିଣି ପାରିବେ ଆପଣ… ଦାମ ଶୁଣିଲେ ଖୁସି ହେଇଯିବେ…

ଅନେକ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଉଡ଼ନ୍ତା କାରର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖାଯାଇଛି | ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ଏହାକୁ ତିଆରି କରିଥିବା ଦାବି କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେହି ସଫଳ ଏବଂ ବ୍ୟବହାରିକ ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ କାର ତିଆରି କରିପାରି ନାହାନ୍ତି | ଅବଶ୍ୟ, ବର୍ତ୍ତମାନ 2020, ଶେଷରେ ଏକ ସ୍ଲୋଭାକିଆ କମ୍ପାନୀ ଏହି ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିଛି | ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ସେମାନେ ଏହାକୁ ବଜାରରେ ଲଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

ଲୋକମାନେ ଏହି ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ କାରକୁ ଉଭୟ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟିକ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ କିଣିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ | ଅର୍ଥାତ୍ ଆପଣ ଏହି କାରକୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ କିମ୍ବା ଆପଣ ଏହାକୁ ଟ୍ୟାକ୍ସି ଭାବରେ ଭଡ଼ା ନେଇପାରିବେ | ଏହି କାରଟି ଭୂମିରୁ ବାୟୁକୁ ଯିବାକୁ ତିନି ମିନିଟ୍ ସମୟ ନେଇଥାଏ |

ସ୍ଲୋଭାକିଆ ନିକଟରେ ଏହି କାରର ଟେକ୍ ଅଫ୍ ଏବଂ ଅବତରଣର କିଛି ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲା ​​ଯାହା ସମଗ୍ର ସଫଳ ହୋଇଥିଲା | ଏହା କମ୍ପାନୀର ପଞ୍ଚମ ପରୀକ୍ଷା ଥିଲା। ଏହି କାରରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ଦେଖାଯାଇ ନାହିଁ | କମ୍ପାନୀ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି କାର ଏକ ସଫଳ ଫର୍ମାଟ୍ ଏବଂ ଏହା ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ସୁଦ୍ଧା ବଜାରରେ ଲଞ୍ଚ ହୋଇପାରିବ।

ଏହି କାର ତିଆରି କରୁଥିବା ଫାର୍ମ ହେଉଛି ସ୍ଲୋଭାକିଆର କ୍ଲିନ୍ଭିଜନ | କାର୍ ଡିଜାଇନ୍ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଫେସର ଷ୍ଟିଫେନ୍ କ୍ଲିନ୍ | ଏହି କାର 620 ମାଇଲ ବେଗରେ ଚାଲିବାକୁ ସକ୍ଷମ | ଦୁଇଜଣ ଲୋକ ଏହା ଭିତରେ ବସିପାରିବେ |

କାରର ଡିଜାଇନର୍ ଷ୍ଟିଫେନ୍ କ୍ଲିନ୍ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ କାରଟି ସାଧାରଣତ ଭାରୀ ଥିବାବେଳେ ବିମାନ ଉଡ଼ିବା ପାଇଁ ହାଲୁକା ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ତେଣୁ ଏହାର ଡିଜାଇନ୍ ସନ୍ତୁଳନ କରି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି | ଏହି ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ କାରର ଓଜନ 1 ହଜାର 99 କିଲୋଗ୍ରାମ |

ଏହି କାରଟି BMW 1.6l ଇଞ୍ଜିନ୍ ଦ୍ୱାରା ଚାଳିତ | ଏହି କାର୍-ପ୍ଲେନ 140HP ର ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ କରିଥାଏ | ଏହାର ଭ୍ରମଣ ପରିସର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହା ଏକ ସମୟରେ ପ୍ରାୟ 621 ମାଇଲ ଚାଲିଥାଏ |

କାରର ପଛ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଡେଣା ଲାଗିଛି | ଯେତେବେଳେ ଏହା ରାସ୍ତାରେ କିମ୍ବା ପାର୍କିଂ ସ୍ଥାନରେ ଠିଆ ହୁଏ, ଏହାର ଡେଣା ପଛକୁ ଛିଡା ହୁଏ | ଏହା ରାସ୍ତାରେ କିମ୍ବା ପାର୍କିଂରେ ବହୁତ ସ୍ଥାନ ନେଇଥାଏ | ଉଡିବାବେଳେ ଏହି କାର ତାର ଡେଣା ବିସ୍ତାର କରିଥାଏ |

ଏହି କାରର ମୂଲ୍ୟ କେତେ ହେବ ତାହା ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ | ତେବେ କମ୍ପାନୀ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରକାଶ କରିନାହିଁ। ଏହି କାରଟି ଏହାର ପ୍ରକୃତ ମୂଲ୍ୟ ସେତେବେଳେ ସକ୍ଷମ ହେବେ ଯେତେବେଳେ ଏହା ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ବଜାରକୁ ଆସିବ | ଉଲ୍ଲେଖଥାଉ କି, କମ୍ପାନୀ ଏହାର ହାରକୁ ପୁନଃ ଆକାରରେ ରଖିବ ବୋଲି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି।

Share Your Views In Comments Below

comments