ଖୁସିର ଖବର: ସୁନା ହେଲା ଏତେ ଟଙ୍କା ଶସ୍ତା, ଶୁଣିବା ପରେ ଆପଣ ବି ଖୁସିରେ ନାଚି ଉଠିବେ, ବଜାରରେ ଜମୁଛି ଭିଡ଼…

ଏହି ବାଣିଜ୍ୟ ସପ୍ତାହର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ପତନ ସହିତ ସୁନା ମୂଲ୍ୟରେ ହ୍ରାସ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଉଛି | ସୋମବାର ଦିନ ସୁନା 10 ଗ୍ରାମ ପିଛା 50,626 ଟଙ୍କା ସ୍ତରରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା | ଯାହା ଆଜି ସକାଳେ 158 ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇ 10 ଗ୍ରାମ ପିଛା 50,468 ଟଙ୍କା ସ୍ତରରେ ଖୋଲିଛି। ଅବଶ୍ୟ, ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ବାଣିଜ୍ୟରେ ଦେଖୁ ଦେଖୁ ସୁନାର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି | କିନ୍ତୁ ପରିବର୍ତ୍ତନର ଧାରା ଜାରି ରହିଛି | ବେପାରର ଆରମ୍ଭରେ ହିଁ ସୁନା 10 ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତରକୁ 50,600 ଟଙ୍କା ଏବଂ ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତର 10 ଗ୍ରାମ ପିଛା 50,468 ଟଙ୍କା ଛୁଇଁଲା |

ଗତକାଲି ଫ୍ୟୁଚର ବଜାରରେ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ କ’ଣ ଥିଲା?

ଫ୍ୟୁଚର ବଜାରରେ ସୋମବାର ଦିନ ଦଶ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ସୁନା 0.71 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ 50,110 ଟଙ୍କା ହୋଇଛି। ସ୍ପଟ୍ ବଜାରରେ ଚାହିଦା ହ୍ରାସ ହେତୁ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପୀମାନେ ଏହି ଡିଲକୁ ହାଲୁକା କରିଥିଲେ, ଯାହା ଫ୍ୟୁଚର ମୂଲ୍ୟରେ ନରମ ହୋଇଯାଇଥିଲା |

ମଲ୍ଟି କମୋଡିଟି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ ଅକ୍ଟୋବର ବିତରଣ ପାଇଁ ସୁନା 360 ଟଙ୍କା କିମ୍ବା 0.71 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇ ଦଶ ଗ୍ରାମ ପିଛା 50,110 ଟଙ୍କାକୁ ଖସି ଆସିଛି। ଏହା 67 ଟି ଲଟ୍ ପାଇଁ କାରବାର କରିଥିଲା ​​| ସେହିଭଳି, ଡିସେମ୍ବର ବିତରଣ ପାଇଁ ଏହି ହଳଦିଆ ଧାତୁର ଫ୍ୟୁଚର ମୂଲ୍ୟ 425 ଟଙ୍କା ଅର୍ଥାତ୍ 0.84 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇ 10 ଗ୍ରାମ ପିଛା 50,145 ଟଙ୍କା ହୋଇଛି। ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମାରେ 15,521 ଲଟ୍ ପାଇଁ କାରବାର ହେବ | ଏଥି ସହିତ, ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ 0.52 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇ 1,897.70 ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ସରଫା ବଜାରରେ ମଧ୍ୟ ଭଙ୍ଗା ସୁନା-ରୂପା

ସୋମବାର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀ ଭଙ୍ଗା ବଜାରରେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ 10 ଗ୍ରାମ ପିଛା 389 ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇ 51,192 ଟଙ୍କା ହୋଇଛି। HDFC ସିକ୍ୟୁରିଟିଜ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଦୁର୍ବଳତା କାରଣରୁ ମୂଲ୍ୟବାନ ଧାତୁର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି | ସେହିଭଳି ଭଙ୍ଗା ବଜାରରେ ରୂପା ମୂଲ୍ୟ 466 ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇ 61,902 ଟଙ୍କା ହୋଇଛି। ଗତ ବାଣିଜ୍ୟ ଦିନରେ ସୁନା 10 ଗ୍ରାମ ପିଛା 51,581 ଟଙ୍କା ଏବଂ କିଲୋଗ୍ରାମରେ 62,368 ଟଙ୍କା ରହିଥିଲା। ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ସୁନା 1,892 ଡଲାରରେ ଏବଂ ରୂପା 23.81 ଡଲାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ଅଛି ।

Share Your Views In Comments Below

comments