କିଏ ହେଲେ କରୋନାର ଶିକାର ତ କେହି କରିଲେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, 2020 ମସିହାରେ ଏହି ଷ୍ଟାରମାନେ ଛାଡି ଚାଲିଗଲେ ଦୁନିଆ…

ବନ୍ଧୁଗଣ, 2020 ମସିହା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ଭଲ ରହିନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହି ବର୍ଷ ସିନେମା ଜଗତ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଖରାପ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି | କରୋନା ମହାମାରୀରେ ହୋଇଥିବା ଲକଡାଉନ୍ ଯୋଗୁଁ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ବହୁତ କ୍ଷତି ସହିଥିବାବେଳେ ଫିଲ୍ମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏହାର ଅନେକ ଭେଟେରାନ୍ ଅଭିନେତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ହରାଇଛି। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ବଲିଉଡ ଷ୍ଟାରମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେଉଁମାନେ ଏହି ବର୍ଷ ଦୁନିଆକୁ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ବିଦାୟ ଦେଇ ଚାଲିଗଲେ |

ଇରଫାନ୍ ଖାନ୍

ଅଭିନେତା ଇରଫାନ୍ ଖାନ୍ କେବଳ ବଲିଉଡରେ ନୁହେଁ ହଲିଉଡରେ ମଧ୍ୟ ନିଜର ଅଭିନୟ ଦକ୍ଷତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରକୁ ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ସିନେମାର ଏହି ମହାନ ଅଭିନେତା ଚଳିତ ବର୍ଷ 29 ଏପ୍ରିଲରେ ବିଶ୍ୱକୁ ବିଦାୟ ଦେଇ ଚାଲିଗଲେ । 2018 ମସିହାରେ, ଇରଫାନ୍ ଖାନ୍ ନିଜ ଭିତରେ ନ୍ୟୁରୋଏଣ୍ଡୋକ୍ରାଇନ୍ ଟ୍ୟୁମର ପରି ଏକ ବିପଜ୍ଜନକ ରୋଗ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ | ସେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହି ରୋଗ ସହ ଲଢ଼ିବାବେଳେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା।

ଋଷି କପୁର

ନିଜ ସମୟର ସୁପରଷ୍ଟାର ଋଷି କପୁରଙ୍କୁ କୌଣସି ସ୍ୱୀକୃତିର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ, ତାଙ୍କର ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ତାଙ୍କୁ ଜାଣେ | ଇରଫାନ ଖାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ପରଦିନ ଋଷି କପୁରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଏପ୍ରିଲ 30 ରେ ହୋଇଥିଲା। ସେ କ୍ୟାନ୍ସର ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଥିଲେ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ଆମେରିକାରେ ପ୍ରାୟ ଏକ ବର୍ଷ ଧରି ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ଏହି ରୋଗ ସହ ଯୁଦ୍ଧରେ ଜିତିପାରିନଥିଲେ |

ଶଫିକ୍ ଅନସାରୀ

ମେ 10 ରେ, ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଟେଲିଭିଜନ ଅଭିନେତା ଶଫିକ୍ ଅନସାରୀଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା | ଶଫିକ୍ କ୍ୟାନ୍ସର ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଥିଲେ। ଶଫିକ୍ ‘କ୍ରାଇମ ପାଟ୍ରୋଲ’ ରେ ବିଭିନ୍ନ ଭୂମିକା ତୁଲାଇଥିଲେ। 52 ବର୍ଷୀୟ ଶଫିକ୍ ଅନସାରୀ ମୁମ୍ବାଇରେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ।

ସାଇ ଗୁଣ୍ଡେଭର୍

ସାଇ ଗୁଣ୍ଡେୱାର ଚଳିତ ବର୍ଷ 10 ମଇରେ ଆମେରିକାରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ | ସେ ଅନେକ ବଲିଉଡ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ । ସେ ଗତ ଏକ ବର୍ଷ ଧରି ବ୍ରେନ କ୍ୟାନ୍ସର ସହିତ ଲଢୁଥିଲେ। ବଲିଉଡ କଳାକାରଙ୍କ ସମେତ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅନିଲ ଦେଶମୁଖ ଅଭିନେତାଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି। ସାଇ ଗୁଣ୍ଡେଭର୍ ‘ପି.କେ’ ଏବଂ ‘ରକ୍ ଅନ୍’ ସମେତ ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ।

ସଚିନ କୁମାର

ଏହି ଅଭିନେତା ଟିଭି ସିରିଏଲ ‘କାହାନି ଘର ଘର କି’ ରେ କାମ କରିଥିଲେ | ସଚିନ କୁମାର ବଲିଉଡ ଅଭିନେତା ଅକ୍ଷୟ କୁମାରଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଥିଲେ। 15 ମଇରେ ହୃଦଘାତରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ସେ ମୁମ୍ବାଇର ଅନ୍ଧେରିରେ ରହୁଥିଲେ। 42 ବର୍ଷୀୟ ସଚିନ୍ ଅଭିନୟ ଛାଡି ଫଟୋଗ୍ରାଫିରେ କ୍ୟାରିଅର୍ କରିଥିଲେ |

ମନମିଟ୍ ଗ୍ରେୱାଲ

ମନମିତ ଗ୍ରେୱାଲ ନାଭି ମୁମ୍ବାଇର ଖାର୍ଗାର ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିଲେ। ସେ ଜଣେ ଟିଭି ଅଭିନେତା ଥିଲେ | 16 ମଇରେ ମନମିତ ଗ୍ରେୱାଲ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। 32 ବର୍ଷିୟ ମନମିତ ଗ୍ରେୱାଲ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସହିତ ଏକ ଭଡା ଘରେ ରହୁଥିଲେ। ଲକଡାଉନ ଯୋଗୁଁ ଟିଭି ସିରିଏଲ କାମ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା, ତେଣୁ ସେ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିଲେ |

ମୋହିତ ବାଗେଲ

ବଲିଉଡ ଅଭିନେତା ସଲମାନ ଖାନଙ୍କ ସହ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କାମ କରିଥିବା ଅଭିନେତା ମୋହିତ ବାଗେଲ ଚଳିତ ବର୍ଷ 23 ମଇରେ ବିଶ୍ୱକୁ ବିଦାୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ମୋହିତ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି କ୍ୟାନ୍ସର ଭଳି ବିପଜ୍ଜନକ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଥିଲେ। ସେ ମାତ୍ର 27 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ। ମୋହିତ ବାଗେଲ ସଲମାନ ଖାନ, ପାରିନୀତି ଚୋପ୍ରା ଏବଂ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ମଲହୋତ୍ରାଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ବଡ କଳାକାରଙ୍କ ସହ କାମ କରିଥିଲେ |

ଯୋଗେଶ ଗୋର

ଜଣାଶୁଣା ସଙ୍ଗୀତକାର ଯୋଗେଶ ଗୋର ବଲିଉଡକୁ ଅନେକ ମହାନ ଗୀତ ଦେଇଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଗଣନା ହର୍ଷିକେଶ ମୁଖାର୍ଜୀ, ବସୁ ଚାଟାର୍ଜୀଙ୍କ ଭଳି ସେହି ସମୟର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ତଥା ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହେଉଥିଲା । ଯୋଗେଶ ଗୋରଙ୍କର ଏହି ବର୍ଷ 29 ମଇରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା |

ୱାଜିଦ୍ ଖାନ୍

ୱାଜିଦ୍ ଖାନ୍ ସର୍ବଦା ବଲିଉଡର ସର୍ବୋତ୍ତମ ସଂଗୀତକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗଣାଯିବେ। ସେ ତାଙ୍କ ସଙ୍ଗୀତ ଏବଂ ଗୀତ ସହିତ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ହୃଦୟ ଜିତିଥିଲେ | ୱାଜିଦ୍ ଖାନ ଚଳିତ ବର୍ଷ 1 ଜୁନ୍ ରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ । ସଲମାନ ଖାନଙ୍କ ଫିଲ୍ମ ପ୍ୟାର କିୟା ତୋ ଡର୍ନା କ୍ୟା ସହିତ ଫିଲ୍ମ ଜଗତରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିବା ୱାଜିଦ୍ ତାଙ୍କ ଭାଇଙ୍କ ସହ ସୋନୁ ନିଗମଙ୍କ ହିଟ୍ ଆଲବମ୍ ‘ଦିୱାନା’ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସଙ୍ଗୀତ ଦେଇଥିଲେ |

ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ରାଜପୁତ

ବଲିଉଡ ଅଭିନେତା ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ରାଜପୁତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲା | ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ବିଷୟରେ କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ ବରଂ ବିଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁନ୍ 14 ରେ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ରାଜପୁତଙ୍କ ମୃତଦେହ ମୁମ୍ବାଇର ବାନ୍ଦ୍ରାସ୍ଥିତ ତାଙ୍କ ଘରେ ମିଳିଥିଲା। ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଜାରି ରହିଛି |

ସରୋଜ ଖାନ

ବଲିଉଡର ପ୍ରସିଦ୍ଧ କୋରିଓଗ୍ରାଫର ସରୋଜ ଖାନ ମଧ୍ୟ ଚଳିତ ବର୍ଷ ବିଶ୍ୱକୁ ବିଦାୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ 71 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ। ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ସମସ୍ୟା ହେବାରୁ ସରୋଜ ଖାନଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ଯେଉଁଠାରେ ସେ ହୃଦ୍‌ଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ। ସରୋଜ ଖାନ ବଲିଉଡର ଅନେକ ଶ୍ରେଷ୍ଠ କଳାକାରଙ୍କୁ ଡାନ୍ସ ଶିଖାଇଥିଲେ | ସରୋଜ ଖାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଜୁଲାଇ 3 ରେ ହୋଇଥିଲା |

ସମୀର ଶର୍ମା

ଟିଭି ର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସୋ କହାନି ଘର ଘର କି, ୟେ ରିସ୍ତେ ହେ ପ୍ୟାର କେ ଏବଂ ଭୁତୁ ରେ ଅଭିନୟ କରିଥିବା ଅଭିନେତା ସମୀର ଶର୍ମା ଅଗଷ୍ଟ 7 ରେ ମାଲାଡ ୱେଷ୍ଟର ନେହା CHS ଭବନରେ ଛାତ ଉପରେ ଝୁଲୁଥିବା ମିଳିଥିଲେ | କୌଣସି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ନୋଟ୍ ମଧ୍ୟ ମିଳିନାହିଁ, ତେଣୁ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ର କାରଣ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ | ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉଥିଲା ଯେ ଅଭିନେତା ଦୁଇ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ |

ଏସପି ବାଲାସୁବ୍ରମଣ୍ୟାମ

ସେ ଭାରତର ଜଣେ ଭେଟେରାନ୍ ତଥା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗାୟକ ଥିଲେ। 25 ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଏସପି ବାଲାସୁବ୍ରମଣ୍ୟାମଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା | ତାଙ୍କୁ ଗତ କିଛି ମାସ ହେବ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ସଲମାନ ଖାନଙ୍କ ସୁପରହିଟ୍ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ରୋମାଣ୍ଟିକ୍ ହିଟ୍ ଦେଇଥିବା ବାଲାସୁବ୍ରମଣ୍ୟାମ ଏକ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲେ। ଯେଉଁଠାରେ ସେ ତାଙ୍କର ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ |

ସୋମିତ୍ର ଚାଟାର୍ଜୀ

ଭେଟେରାନ ଅଭିନେତା ସୋମିତ୍ର ଚାଟାର୍ଜୀଙ୍କ 15 ନଭେମ୍ବରରେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା। କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବା ପରେ ତାଙ୍କୁ କୋଲକାତାର ଏକ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ଡାକ୍ତର ସବୁକିଛି ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଶେଷରେ ସେ ଜୀବନ ଯୁଦ୍ଧରେ ହାରିଗଲେ। ସେ ହିନ୍ଦୀ ଏବଂ ବଙ୍ଗାଳୀ ସିନେମାର ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଭିନେତା ଥିଲେ ।

ଆଶିଷ ରୟ

ଜଣାଶୁଣା ଟିଭି ଅଭିନେତା ଆଶିଷ ରୟ ଗତ ମାସରେ ନଭେମ୍ବର 24 ରେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ। କିଡନୀ ବିଫଳତା ହେତୁ ଆଶିଷ ରୟଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ତାଙ୍କୁ 55 ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା। ଆଶିଷ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଅସୁସ୍ଥତା ସହ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଥିଲେ, ତାଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଭଲ ନଥିଲା। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ସେ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ। ଛୋଟ ପରଦାରେ ନିଜ ଅଭିନୟ ସହିତ ଆଶିଷ ରୟ ଦର୍ଶକଙ୍କ ହୃଦୟ ଜିତିଥିଲେ |

ବିଶ୍ୱମୋହନ ବାଦୋଲା

ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହିନ୍ଦୀ ସିନେମା କଳାକାର ବିଶ୍ୱମୋହନ ବାଦୋଲାଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି। ସେ 24 ନଭେମ୍ବରରେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ। ବିଶ୍ୱମୋହନ ବାଦୋଲାଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ବିଷୟରେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ତଥା ଅଭିନେତା ବରୁଣ ବାଦୋଲାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ରାଜେଶ୍ୱରୀ ସଚ୍ଚଦେବ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ | ଏହା ପରେ ବରୁଣ ବାଦୋଲା ନିଜେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବିଶ୍ୱାମୋହନ ବାଦୋଲାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପୋଷ୍ଟ ଲେଖିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କୁ ଶେଷ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ |

Share Your Views In Comments Below

comments